mahihaber Yüzme havuzları ve göz sağlığı - Mahihaber
HADİSLERDEN

Yüzme havuzları ve göz sağlığı


Yaz mevsiminin gelmesi, havaların ısınması ve tatil dönemine girilmesiyle birlikte yüzme havuzları sıklıkla kişilerin olmazsa olmazları arasına girmiştir.

Ayrıca özellikle yoğun iş yaşantısı arasında pek çok çalışan mesai sonralarını havuzda geçirmeyi tercih edebilmektedir. Ancak keyifle vakit geçirilen bu havuzlar insan sağlığını etkileyebilmektedir. Gözlerimiz havuzda risk altında olan en önemli organlardan biridir. Dolaysıyla havuza girmeden önce havuzun göz sağlığı üzerine olumsuz etkileri bilinmeli ve gereken önlemler alınmalıdır.

Yüzme havuzunun göze etkileri nelerdir?

Güneşe bağlı etkiler: Havuzda geçirilen zaman dilimine havuza girmeden havuz kenarında geçirilen zamanda dahildir. Havuz dışında ve güneş altına mutlaka uygun koruma özelliklerine sahip güneş gözlüğü ve/veya şapka takılması güneşin zararlı etkilerinden korunmada dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Göz enfeksiyonu: Havuzlarda klor ve diğer dezenfektanlar havuz suyundaki mikroorganizmaların yok olması için kullanılmaktadır. Mikroorganizmalar havuz suyunda klor ve diğer dezenfektanların azalması durumunda çoğalıp enfeksiyon nedeni olabilmektedir. Yüzme havuzlarında göz enfeksiyonuna sebep sıklıkla virüs ve bakteriler olup nadiren diğer mikroorganizmalarda neden olabilmektedir. Bulaşıcı olabilen bu enfeksiyonlar tek bir gözde olabildiği gibi her iki gözü de etkileyebiliyor. Güneş ışınları, hastalığın etkisini artırıcı özelliğe sahip ve tedavi sürecinde de mümkün olduğu kadar uzak durulması gereken bir unsurdur. Özellikle adenovirüsler dezenfektanlara dayanıklı olması sayesinde, havuz sularında enfeksiyon salgınlarının başlıca nedeni olabilmektedir. Adenovirüsler  gözde konjonktivit ve/veya keratite tarzı enfeksiyonlara yol açarken, solunum sistemi hastalıklarına, ishallere ve kulak enfeksiyonlarına da neden olabilmektedir.

Allerjik göz hastalıkları: Alerjik bünyesi ve bahar nezlesi olan kişilerde havuzdaki klor ve diğer dezenfektanlar alerjiye neden olabiliyor. Klor konsantrasyonu yüksek olan yüzme havuzları özellikle daha hassas bir yapıya sahip olan çocukların gözlerinde irritasyona neden oluyor, kızarıklık, kanlanma ve sürekli kaşınma ile kendini göstererek alerjik reaksiyonları tetikliyor.

Kontakt lens kullanımına bağlı etkiler: Kontakt lenslerle havuza girildiğinde enfeksiyon riski artmaktadır. Bunun nedeni, enfeksiyona neden olabilecek mikropların lens suyunda rahatça çoğalabilmesidir. Kontakt lens kullanımına bağlı göz enfekyonları havuza bağlı enfeksiyonların en ciddilerinden biridir. Bu nedenle havuza ya da denize girerken havuz gözlüğü ya da günlük kullan-at kontak lens kullanılmalıdır.

Gözde tahriş: Klor seviyesi iyi ayarlanmamış havuz suları gözde tahrişe, kızarıklığa, konjonktiva ve korneada hasara bu da enfeksiyonlara yatkınlıkta artışa neden olabilmektedir.

Göz kuruluğu: Havuz sonrasında göz kuruluğu görülebiliyor ya da göz kuruluğu zaten varsa semptomlarda ilerleme olabiliyor. Bunun nedeni, havuzda bulunan kimyasal maddelerin göz yaşının stabilitesini bozması ve buna bağlı olarak göz yaşının erken buharlaşması sonucudur.

Göz ameliyatı sonrası havuza girme: Günümüzde göz ameliyatları teknolojik ilerlemeye bağlı olarak daha küçük kesilerle ve daha erken rehabilitasyonla yapılmaktadır. Ancak havuza girmek isteyen ve göz ameliyatı geçirmiş olanlar çok dikkatli olmalıdır. Çünkü küçük de olsa kesi yerlerinin iyileşmesi zaman almaktadır. Bu nedenle ameliyat sonrası erken dönemde (özellikle ilk 6 hafta) deniz ya da havuza girilmesi pek tavsiye edilmemektedir. Geç dönemde ise göz doktoru ile görüşülerek hangi ameliyatın yapıldığına bağlı olarak karar verilmelidir. 

Havuza girenler nelere dikkat etmelidir?

Havuzla ilgili önlemler

Hijyen koşullarından emin olmadığınız yüzme havuzlarına girmeyin. Çünkü hijyen şartları oldukça önemlidir. Havuzların bakımında temizlik ve hijyen kurallarına uyulduğu sorgulanmalıdır. Havuz suyunda önerilen pH değeri 7.2 ila 7.8 aralığında, serbest klor seviyesi de milyonda 1 ila 3 aralığında olmalıdır.
Havuz suyunun klorlu ve bakteri analizleri yapılmış olduğundan emin olun. Gerekirse yetkililerden bununla ilgili rapor isteyin.
Yüzme havuzu tesisinde ortak olarak kullanılan duş kabini, tuvalet, soyunma dolapları, ayak havuzu, terlik, havlu, şezlong gibi birçok alan ve malzeme de temiz tutuluyor olmalı ve hijyen koşulları  periyodik olarak kontrol ediliyor olmalıdır.
Açık yüzme havuzlarını tercih edin. Kapalı yüzme havuzları, havuzdan buharlaşan kimyasalları hapsettikleri için sağlık açısından daha zararlı. Bir de dezenfeksiyon için klor yerine tuz, morötesi ışın, ya da iyon kullanan havuzlar türemeye başladı. Bunlar klorlu havuzlar kadar zararlı değil, ama henüz çok yaygın değiller

Kişisel önlemler

Hastalık hallerinde (ishal, konjonktivit, üst solunum yolu enfeksiyonları vb) havuza girilmemelidir. Böylece bir kişiden kaynaklanabilecek mikroorganizmaların havuza dolayısıyla diğer kişilere bulaşması engellenmiş olur.
Havuza girmeden mutlaka duş alınmalı. Böylece havuz suyunun asit oranı (pH) değiştirilmemiş olur ve havuz suyundaki klor ve diğer dezenfektanlar kişileri daha iyi korurlar. Havuzda geçirilen her 1 saat sonunda tekrar duş alınması vücutdan havuza geçecek ter ve diğer salgıları azaltacak ve havuz suyunun dengesini koruyacaktır. Havuza çıktıktan sonrada mutlaka duş alın.
Havuza girerken havuz gözlükleri kullanılabilir. Böylece gözler havuz suyuyla mümkün olduğunca az temas etmiş olur. Yüzme gözlükleri su altında daha iyi görme sağlamasının yanı sıra suyun gözle temasını engelleyerek gözü kimyasallardan korur.
Kontakt lenslerle havuza girildiğinde enfeksiyon riski artmaktadır. Bu nedenle havuza kontakt lensler çıkarılmalı ya da günlük kullan-at kontak lens kullanılmalı ve havuzdan sonra lensler çıkarılıp atılmalıdır.
Adenovirüs gibi mikrobik ajanlar vücuda girerken sıklıkla ağız ve solunum yollarını kullanırlar; bu nedenle havuz suyunu içmemek, ağız ve burnumuzda dolaştırmamak oldukça önemlidir.
Herhangi bir göz ameliyatı geçirilmiş ise göz doktoru ile konuşulduktan ve onay alındıktan sonra havuza ya da denize girilmelidir.
YRD.Doc. Dr. Necip Kara


Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder