mahihaber Bilgisayar Mühendisine verilen son ders - Mahihaber
HADİSLERDEN MAHİHABER

Bilgisayar Mühendisine verilen son dersSon ders...

Bir profesörün mezun edeceği talebelerine verdiği son ders...

Bilgisayar Mühendisi Arkadas,

inşallah iyi bir donanimci veya iyi bir programci veya iyi bir networkçü veya iyi bir system administrator olacaksin.

Yanliz su mühim meseleleri sakin aklindan çikarma: Bu kainatin öyle bir donanimcisi vardir ki, bütün mevcudâti ve içinde yer yüzünü create etmis,günesi bir power source, ayi bir system clock yapmis. O power source'dir ki kesintiye ugramaz ve o system clocktur ki sasmaz ve sasirmaz, o donanimcinin ilminin ve sanatinin nihayetsizligini gösterir.

Bu zât ayni zamanda öyle yüce bir programcidir ki, su muazzam dünya üzerinde çalişacak sekilde koca hayat programini yazmis, yüzbinlerce yildan fazladir, error verdirmeden, crash ettirmeden çalistiriyor. Eger onun ne kadar iyi bir programci oldugunu da anlamak istersen, önce kendine bak.

Gözünle göremedigin küçücük bir hücrene bütün kodunu save etmis ve yine o küçücük hücrende execute ettiriyor. Madem ki DNA'nin bir program oldugu apaçiktir, ve bir program programcisiz olamaz demek ki senin programciligin ancak o büyük zâtin programciligina ancak bir ayna hükmündedir.

Yine senin bütün hücrelerinden olusturdugu network'ün içinde hadsiz protokollerle o hücreleri konusturdugu gibi, madem ki senin de diger insanlarla türlü dillerde ve protokollerde konusabilmen için gerekli donanimi yanina vermistir, öylece de gördürüyor, konusturuyor ve dinletiyor. Ve madem ki sen etrafindaki bütün cisimlerden haber alasin diye isik, ses gibi türlü mediayi hazirlamis kullandiriyor, ve sen bunlari kesfeder, kullanir fakat bir yenisini ekleyemezsin, o halde öyle büyük bir network uzmani zât vardir ki senin her türlü ihtiyacini bilir, ona göre teçhizatini verir. Senin networkçülügün ancak onun, sonsuz ilminden sana verdigi bir küçük parça ve bir büyük nimettir.

Arkadas, aldanma! su güzel dünya hayati programi bir limited trial version'dur, görüyorsun ki elde ettigin mali mülkü hiç bir surette save edemiyorsun. Öyle ise, bu kâinat yazilimini yazani tani. Hem hiç mümkün müdür ki bir programci bu kadar güzel bir program yapsin ve yaptigi programda about kesimi koyup kendini tanittirmasin. Öyle ise bu kainatin en büyük donanimcisi, programcisi, networkçüsü ve system administrator'u olan zâtin her yere isledigi about kesimlerini gör, ögren, full versiyonunu kazanmak için çalis. Unutma ki hiç bir hareketin atlanmadan çok dikkatli loglar tutuluyor. Bu loglar herseye gücü yeten o system administrator tarafindan kontrol edilecektir.

Ey insan! insan isen, su güzel islere, tabiati, tesadüfü, abesiyeti, dalaleti karistirma; çirkin etme, çirkin yapma, çirkin olma.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder