mahihaber Diyanete Önermiştik Arabistan Başlatıyor. Hacılara Çip - Mahihaber
HADİSLERDEN MAHİHABER

Diyanete Önermiştik Arabistan Başlatıyor. Hacılara Çip


erolkarasiteleri olarak bir kaç ay önce Diyanet İşleri Başkanlığına önerdiğimiz hacılara bileklik uygulmasının biraz daha geliştirilmiş olarak Suudi Arabistan tarafından tüm hacılara gprsli bileklik uygulamasına geçileceği bildirildi.

Benzetme

Diyanet İşleri Başkanlığına önerimiz için tıklayınız

Suudi Arabistan’a her yıl düzenli olarak giden hacı adaylarının bölgesel korumalardan yararlanabilmeleri ve en iyi şekilde güvenlik önlemlerinin sağlanabilmesi açısından akıllı bileklik takacağını duyurdu

Suudi arabistan geçen yıl hacda yaşanan izdihamın ardından hacıların güvenliğini artırmak için bazı önlemler geliştirdi. Can kayıplarının önüne geçmek isteyen Suudi Arabistan, her hacıya birer akıllı bileklik takılacağını duyurdu.

Sabah'ta yer alana habere göre, bu yıl hac mevsiminde cihaz kullanımının zorunlu olduğunu bildiren yetkilikler, elektronik cihazda hacı adaylarının kişisel bilgileri ile iletişim ve konaklama gibi bilgilere yer verileceğini bildirdi.

GPS sisteminin de kullanılacağı bileklikte, hacı adayının Suudi Arabistan'daki adresinin yanı sıra ve tüm tıbbi bilgileri kayıtlı olacak. Böylelikle kaybolma, izdiham gibi olayların önüne geçmeyi hedefleyen Suudi yetkililer diğer yandan her hacı adayının bilgilerinden bir bilgi bankası oluşturacak. Suya dayanıklı olarak üretilen cihazda namaz saatlerini haberveren bir alarm ile kıble için bir pusulanın da yer alacağı biliniyor.

Her sene Suudi Arabistan’da meydana gelen felaketlerin önüne geçebilmek ve her türlü zafiyetlerin önüne geçebilmek için akıllı bileklik uygulamasının tamamen başarılı olacağı söyleniyor.

Umre Turunda Kulağa Küpe Olacaklar
Hac ve Umre Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan bu akıllı bileklik sadece hac adayları için geçerli olacak. Bileklik üzerinde kişinin hakkında ki tüm bilgiler kaydedilecek ve bileklik araması sayesinde tüm bilgiler devlet kontrolü altından ulaşabilecek. Bilekliğin elektronik malzeme olmasıyla beraber hac adaylarının abdest almasına vesaire mani olmayacak. Su geçirmez olan bu bileklik sayesinde tüm hacı adaylarımız görevlerini, ibadetlerini rahatlıkla yerine getirirken, güvenlik açısından da devlet kontrolü altında kalmaya devam edecektir. Son olarak bu uygulama sadece güvenlik zafiyeti için kullanılmayacak. Çok amaçlı olan bu bileklik namaz saatlerinde de titreşim ile kişiye bilgi verebilecek
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder