mahihaber Göz Sağlığında Bayram “Şekeri”ne Dikkat! - Mahihaber
HADİSLERDEN

Göz Sağlığında Bayram “Şekeri”ne Dikkat!


Halk arasında şeker bayramı olarak da bilinen Ramazan Bayramı'nın gelmesiyle, uzmanlar bayramda artış gösteren şeker ve tatlı tüketimi noktasında uyarıyor.

Şeker içeren yiyeceklerin bayram ikramı olarak ön plana çıktığını söyleyen uzmanlar “Küçük damar hastalığı olarak bilinen diyabet, göz sağlığını yakından etkiliyor. Bu nedenle özellikle beslenme düzeninin hızlı değişim gösterdiği bayram süresince şeker içeren besinlerin tüketim miktarı büyük önem taşıyor” dedi.

Bayram ziyaretlerinde sıklıkla ikram edilen çikolata, tatlı ve gazlı içecek gibi şeker değeri yüksek besinler, diyabet hastaları için ciddi tehlike yaratıyor. Ölçüsüz tüketilen şekerli besinlerin diyabet hastalarını ve gizli diyabet riski taşıyan kişileri tehdit ettiğini belirten uzmanlar göz sağlığını korumak için bayramda ölçüsüz tüketilen şekerli besinlerin diyabet hastalarının sağlığını tehdit ettiğini belirterek “ Özellikle göz sağlığını yakından etkileyen diyabet hastalarının ve gizli diyabet şüphesi bulunan kişilerin özel beslenme programlarını uygulamaları ve şeker içeren besinlerden mümkün olduğunca uzak durmaları oldukça önemlidir” dedi.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder