mahihaber Kontakt Lens Kullanımı Gözün Bakteri Florasını Değiştiriyor - Mahihaber
HADİSLERDEN

Kontakt Lens Kullanımı Gözün Bakteri Florasını Değiştiriyor


Gözlerimizin dış yüzeyinde tıpkı cildimizde, bağırsaklarımızda olduğu gibi flora dediğimiz ve barış içerisinde yaşadığımız bazı bakteriler bulunmaktadır. Bu bakteriler genelde bir sorun oluşturmazken uygun şartlar meydana geldiğinde gözde enfeksiyon yapabilmektedir. Enfeksiyonun ciddiyeti basit bir konjonktivitden gözün kaybına kadar gidebilen keratit ve korneal ülser gibi klinik sonuçlara uzanabilmektedir. Göz enfeksiyonlarında önemli bir risk faktörü de normal göz florası dışındaki bakterilerin göze taşınmasıdır. Bu tür enfeksiyonlar diğerlerine göre daha şiddetli olmakta, göze daha çok hasar vermekte ve de tedavisi daha zor olmaktadır.

Kontakt lensler, günümüzde kırma kusurlarının tedavisinde sık kullanılan bir tedavi yöntemidir. Uygun kullanılmadığında hafiften ciddiye varan birçok yan etkisi olabilmektedir. Bu yan etkilerden biride enfeksiyonlardır. Kontakt lense bağlı göz enfeksiyonları diğer enfeksiyonlara göre daha ciddi olabilmektedir. Bunun da en önemli nedenlerinden biri kontakt lense bağlı göz enfeksiyonlarına neden olan mikropların virülans dediğimiz hastalık yapma gücünün gözün normal florasında bulunan mikroplardan daha fazla olmasıdır.

Geçtiğimiz günlerde Amerikan Mikrobiyoloji Derneği (American Society for Microbiology) tarafından yayınlanan çalışmada tamamen sağlıklı kontakt lens kulanıcıların gözlerindeki bakteriyel flora incelenmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre:
Lens kullanıcıların göz florasında daha çok cildimizde yaşayan (cilt florası) bakterilerin hakimiyeti ele geçirdiği görülmüştür.
Kontakt lens kullanıcılarının göz florasında Pseudomonas, Acinetobacter, Methylobacterium, ve Lactobacillus (Bağırsak florası) gibi normal cilt florasında bulunan bakterilerin, kontakt lens kullanmayanlara göre daha sık olduğu görülmüştür.
Kontakt lens kullanmayan kişilerde Haemophilus, Streptococcus,Staphylococcus, and Corynebacterium gibi normal göz flora bakterilerinin varlığını devam ettirdiği görülmüştür.
Çalışmanın sonuçları değerlendirildiğinde kontakt lens kullanıcılarının cilt bakterilerini göze taşıdığı ve bu da kontakt lense kullanımının neden göz enfeksiyonuna neden olduğunu açıklayabilir. Burada belki de en önemli faktör kontakt lens kullanırken hijyen kurallarına uyulup uyulmamasıdır. Ciltten göze taşınan bu bakteriler fırsatını bulduğunda gözde ciddi enfeksiyon oluşturabilmektedir.

Dr. Necip Kara - Göz Hastalıkları Uzmanı
http://www.drnecipkara.com/2016/05/kontakt-lens-kullanm-gozun-bakteri.html
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder