mahihaber Müftü "Hacizlik mal caiz, değerinin altında satımı caiz değil" - Mahihaber
HADİSLERDEN

Müftü "Hacizlik mal caiz, değerinin altında satımı caiz değil"


Konya İl Müftü Yardımcısı Hamza Küçük
İcralık malların alım ve satımının dinen caiz olup olmadığı sorusu hacizlik eşyaların satışının arttığı şu günlerde en çok sorulan soruların başında geliyor.

Hacizlik malların satımının caiz olduğu söylenirken değerinin altında hacizlik eşya satımı caiz değil kanısı kabul gördü. Konya İl Müftü Yardımcısı Hamza Küçük, hacizlik mallarla ilgili caizlik konusunu ayet ve sünnetler ışığında görüşüldüğünü dile getirdi. Küçük, “haczedilen mal satımı caiz değerinin altında satımı caiz değil” dedi. “

Borçlarını ödeyemeyen vatandaşların evlerine giden hacizde malların değeri icra memurları tarafından tespit ediliyor. Hacizlik mal satımının bir sektör haline geldiğini ifade eden Avukat Mürüvvet Karabayır, “Hacizlik malların çoğu değerinin altında satılıyor bu da yeni bir sektörün doğmasına temel oluşturdu. Piyasada çok sayıda hacizlik eşya satan kişiler çoğaldı. İcraya çıkan malın değerinin çok altında satılması, haciz gelen kişiye yapılmış en büyük haksızlıklardan birisidir” diye konuştu.

İslam hukukçularının çoğunluğu borçluların mallarına haciz konup satılmasını caiz görüyor. Değerinin altında satılan hacizlik malların ise caiz olmadığı kanısında olduklarını belirten Konya İl Müftü Yardımcısı Hamza Küçük, vatandaşları hacizle muhatap olmamaları konusunda da uyardı

Hacizlik malların değerinin altında satışı yapıldığı takdirde caiz olmadığını belirten Konya İl Müftü yardımcısı Hamza Küçük, “Hacizlik malların alımı ve satımı konusunda caizliğini peygamberimizin hadislerinden yola çıkarak söylüyoruz. Hacizlik mallar ile ilgili hadislerden birisi de ‘Ödeme gücü bulunan bir kimsenin borcunu ifa etmeyip geciktirmesi onun cezalandırılmasını ve kınanmasını helâl kılar’ şeklinde. Buradan anlaşıldığı üzere hacizlik malın satımı caizdir” dedi. Haczedilen malların satışının caiz olması, onların satın alınmasının da caiz olmasını gerektiriyor. Vatandaşları haciz ile muhatap olmamaları konusunda da uyarılarda bulunan Küçük, her malın eş değeri ile işlem yapılması gerektiğini hatırlattı.

”Hacizlik malların değerinin icra memurları tarafından tespit edildiğini ve satışların bu tespite göre yapıldığını söyleyen Avukat Mürüvvet Karabayır, “Evlerden İcra depolarına (yedi emin depolarına) alınarak ihale ile satışa sunulan malların neredeyse tamamı değerinin çok çok altında satılmaktadır. Örnek vermek gerekirse bir evde temel ihtiyaç olarak görülen ve icra yolu ile kaldırılarak satışa sunulan bir buzdolabı tahminen 150 ile 200 Tl arasında ihalede satılmaktadır. Bu da değerinin 4 de birine tekâmül eder” diye konuştu. Hacizlik malların satımının bir sektör haline geldiğini ifade eden avukat, icralık malları satan kişi sayısında artış yaşandı. İcralık malın değerinin altında satımı da eşyaları haczedilen kişiye haksızlık yapılmış oluyor” dedi.

Fatma Göksu / anadoludabugun.com.tr/
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder