mahihaber Aşı olmadan hacca ve umreye gitmeyin - Mahihaber
HADİSLERDEN

Aşı olmadan hacca ve umreye gitmeyinUmre mevsiminin başlamasıyla kayıt heyecanı içerisinde bulunanların menenjit aşılarını mutlaka yaptırması gerektiği bildirildi.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığınca çok fazla önemsenen aşı yaptırma olayında gerek vize alma işlemlerinde gerekse gümrüklerde girişler esnasında pasaport ve vize kontrollerinden sonra dikkat edilecek hususların başında aşı kâğıtlarının varlığı olacağı belirtildi.

Diyanet İşleri Başkanlıklarınca müftülüklere gönderilen yönetmeliklerde aşı kayıtlarının muhakkak surette incelenmesi gerektiği, bazı umrecilerin geçmiş senenin aşı kâğıtları ile müracaat etme olasılığına karşın tarihlerin kontrol edilmesi de istenildi.

Umre için Suudi Arabistan'a gideceklerin, bulaşıcı olan sarıhumma, menenjit, çocuk felci ve grip gibi hastalıklara karşı aşı yaptırmak zorunda oldukları ve bu konunun hassas bir şekilde takibinin yapılacağı bildirilirken umrecilerin bu konuya özen göstermeleri istedi.

Bir yetkili bu konuda “vatandaşımız umreye gidecekse bunu muhakkak yaptırmalıdır. Zira umreye her milletten insan gelmektedir. Yan yana tavaf ettikleri gibi, mescitlerde secde yapılan yerlere ister istemez aksıran bir insandan hastalık bulaşabilir. Sarılırken, temas ederken bir şekilde mevcut bir hastalığın geçme imkânı olabilir. Bunun için kısaca menenjit dediğimiz aşıların müftülüklerce belirlenen yerlere gidilip yapılması gerekebilir. Bazı umrecilerin geçmiş senelerdeki aşı kayıtlarını getirdiklerini tespit edebiliyoruz. Ya da vize alırken karşımıza çıkıyor. Bunu kesinlikle yapmamalıdırlar. Hem sağlıkları için hem de ücretsiz olarak yapılan aşı olduğu için bu konuda umrecilerin dikkatli olmalarını istiyoruz” dedi.

Diğer yandan Diyanet İşleri Başkanlığı Hac Dairesi’nce umre mevsiminde aşı yapılacak olan merkezlerin tespit edildiğini, aşı yapılacak yerlerin adres ve telefonlarının müftülüklere gönderildiğini, müftülüklerin web sitelerinden de öğrenebileceği bildirildi.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder