mahihaber Bankada çalışanın aldığı maaş helal midir? - Mahihaber
HADİSLERDEN

Bankada çalışanın aldığı maaş helal midir?Bu soruya iki cevap vardır

Evet, helaldir.

diye yanıtlayan DİNİMİZ İSLAM.COM sitesine tekrar sorduk. Siz böyle diyorsunuz ama Hayrettin Kahraman da "Dinimiz faizi ve ona giden bütün yolları yasaklamıştır Faizli bir bankada çalışmak, faize bulaşmak/destek vermek/şahit olmak olduğundan caiz değildir

Faizi yiyen, yediren, şahitlik ve kâtipliğini yapan, Allah'ın rahmetinden uzak kalmıştır (Müslim, Müsakat, 105) Faiz yiyenler kendilerini şeytan çarpmış birer mecnundan başka bir halde kabirlerinden kalkmazlar Böyle olması da onların, 'Alım satım da ancak faiz gibidir' demelerindendir Halbuki Allah alışverişi helâl, faizi haram kılmıştır

(Bakara Sûresi, 275) " farklı yazıyor diye.

Aldığımız 15 Apr 2009 22:41:47 +0300 tarihli cevap "ekteki yazımızı okuduktan sonra tekrar yazar mısınız?

Sizin bildirdiğiniz kaynakları biz de biliyoruz. yaşım yetmiştir. Faizin haram olduğunu bilmeyen yoktur. Ömrüm dini ilimlerle geçti. siz ekteki veya linkteki yazımı okuyun. bize tekrar yazar mısınız? Faiz.

Biz de bu konuda tekrar soru sorma gereği duyduk.

To: dinimizislam@gmail.com

Sent: Sunday, April 19, 2009 7:45 PM

Sayın Demirbaş

Öncelikle sizi incittiğim ve cevabımı geciktirdiğim için özür dilerim.

Ben yeni bir okurunuz değil Türkiye gazetesinin altın tebeşir dağıttığı yıllardan beri ve internetin yaygınlaşması ile birlikte web üzerinden ve kaç yıl oldu bilmiyorum her gün gönderilen mesajlarınızdan yazdıklarınızı okuyorum. Takip ediyorum. Tavsiye ediyorum. Kısaca size ben yabancı olabilirim ama siz bana yabancı değilsiniz. Zaman zaman yazdıklarınızı çevreme dahi iletip okuyorum.

Neyse

70 yaşıında olduğunuzu belirtiyorsunuz. Allahu Teala razı olduğu şekilde ömür vermesini ve hayır ve imanla geçecek nice yıllar geçirmenizi dilerim.

Amacım saygısızlık etmek değil sadece verdiğiniz bir cevaba kısaca bir başka ilim adamı olarak gazete ve ekranlarda yer etmiş, muhtelif sayıda kitabı olan bir başka kişini Hayrettin Kahraman'ın verdiği cevabı göndermiş. Buna ne demeli diye KISACA yazmıştım.

Gönderiğiniz FAİZ konusundaki uzun yazınızı daha önce de okumuştum. Hatta bana yine gönderdiğinizde tekrar okumuş bu kez de kaçırdığım sandığım bir yer mi var diyerek tekrar okudum. Ancak hep aynı yazılardı. Yine de teşekkür ederim

Artık alem bilhassa diyanet ve görevlileri zaman zaman öyle sözler sarf ediyor ki "kılsın da nasıl kılarsa kılsın , yapsın da nasıl yaparsa yapsın " yaklaşımı içinde bulunmaya başladı. Bu da hurafelerin , batılın ve bidatlerin çoğalmasına sebep oluyor. İki çelişkili cevabı size gönderdim. Zira rahatsızlığım olması gereken İslamın değil yaşama zorunda kaldığımız İslamın insanla ve zamana uydurulma çabalarıdır.

Faiz haramsa bankacılık neden var , Faiz haramsa avukatlar faiz peşinde neden koşuyor. Faiz haramsa insanlar neden birbirine faiz veriyor. Ve en acısı halen bir yahudinin hiç bir yahudiye faizle borç vermemesi. Biz onlar kadar olamıyor muyuz.

Terazide hile yapan esnaftan bıktım. Faiz kelimesinden bıktım. Müslümanlar aldatılıyor. Bankaların hepsi bana göre aynı. Kar ve zarar imiş. Neden zarar ettiği zaman bankaların kapısından ayrılmadılar. Neden bet bereket kalmadı. Neden musibetler oluyor. kimi aldatıyoruz kimi yoldan çıkartıyoruz. Bari özgür din adamları insanları uyarsın. Özgür dedim Allahtan korkan din adamlarını kastettim.

Sizin ilminize ve bilginize neyi ne kadar bildiğinize aklım ermez. Yaşınızın çokluğu azlığına da

Ancak benim derdim

Kuran ve sünneten uzaklaşan taklidi imanla cennet pazarlığı yapan insanların çokluğu bu hercümerç içinde neyin doğru neden yanlış olduğunun saptırılmasıdır.

Siz orada haram değildir dediniz diğeri haramdır diyor. Ben de bunu merak ediyorum. Doğru nerededir.

Kızılacak içerlenecek bir durum olduğunu sanmıyorum Selametle

Bu yazdıklarımıza aldığımız cevap ise şu şekilde oldu

Kimden: Mehmet Ali Demirbaş (dinimizislam@gmail.com)

Gönderme tarihi: 19 Nisan 2009 Pazar 17:03:41

Bu kadar sene bizi okuduğunuza az çok hakkımızda bir intibaınızın olması lazımdı.

Peygambere efendimiz ümmetim 73 kısma bölünecek 72 si sapık olacak buyuruluyor. Falanca hoca niçin böyle diyor, filanca niçin aksini söylüyor? sebebi bid'at yolda oldukları için.

Bir de Kur'an-ı kerimde bu sapık fırkada olanların hepsi benim yolum doğru der buyuruluyor.

Yaşar Nuri kendisine göre doğru yoldadır, Zekeriye beyaz kendine göre doğru yoldadır. Hayrettin Karaman kendine göre doğru yoldadır. Süleyman ateş kendine göre doğru yoldadır. bu kadar doğru olur mu hiç?

Allahü teala buyuruyor ki: kim hasiniyetle doğru olarak İslamiyeti öğrenmek isterse, (Ya rabbi bana doğru yolun hangisiyse onu göster) diye dua ederse, söz veriyorum onu doğru yola kavuştururum) buyuruyor. Ekteki yazıda yeterli bilgi var.

Faiz ayetle hadisle haramdır, kimse helal diyemez. Ancak size gönderdiğimiz yazıda şöyle deniyordu:

Mecmaul-enhür ve Dürerdeki hadis-i şerifte, (La riba beynel müslimi vel harbiyyi fi daril harbi = Dar-ül-harbde, müslüman ile kâfir arasında faiz yoktur) buyuruldu.

yine o yazıda muteber kitaplardaki ifade şöyle idi:

Daha açık bir ifade ile, dar-ül-harbde, yani Almanya, İngiltere gibi İslâmiyetle idare edilmeyen yerlerde, bir müslüman, kazanmak şartı ile, kumar, piyango, faiz ve sigorta yolu ile, oradaki müslüman kâfir herkesin parasını, malını alabilir. (Kuduri, Cevhere, Vikaye, Reddül-Muhtar, Hindiyye, Mebsut)

Türkiye'nin halkı Müslüman ise de idare olarak İslamiyet olmadığı için, yukarıdaki kitaplarda da yazdığı gibi, faiz almak caiz oluyor.

Peki H. Karaman ne diyor? O Türkiye'nin İslamiyet ile idare edildiğini savunuyor. aradaki fark buradan kaynaklanıyor.

Bizim bildirdiğimiz kendi görüşümüz değildir. hadisi şerifi de yazdık kitapların isimlerini de verdik. Buna inanıp inanmamak size kalıyor. Bu da nasip meselesidir.

Bu konuda erolkarasiteleri olarak yorum yapmak istemiyoruz.

Her zaman dediğimiz gibi HİÇ ŞÜPHE YOK Kİ DOĞRUYU SADECE ALLAHU TEALA BİLİR

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder