mahihaber Din Konusunda O Kadar Çok Bilen Var ki "Duvara Tosladık" - Mahihaber
HADİSLERDEN mahihaber

Din Konusunda O Kadar Çok Bilen Var ki "Duvara Tosladık"


Allah’a (C.C.), Hazreti Muhammed’e (S.A.V.), kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e inanan ülkemizin %99’unu temsil eden Müslümanların; cemaat yapılarına yönelmeleri, ayrı tarikatlarda birleşmeleri, dini ayrıştırmaları, namaz kılmada/giyim-kuşamda farklılıklara gitmeleri doğal mı?
Bu ülkenin %99’u Müslüman deniyor…Milyonlar harıl harıl hatim indiriyor…Cuma günleri,kandile geceleri  camiler dolup taşıyor, bayanlar her Cuma  toplanıp “okuma”  yapıyorlar.
Arapça bilmeyenler için Türkçe mealler var.. Kitap fuarları  ve Kur’an kursları dolup taşıyor..
Ama!...
Vay arkadaş!...
Duvara tosluyoruz!...
Sorular;
Diyanet binlerce camileri ve kuran kursları ile müslümanlığı öğretemiyor mu ki, cemaatler 21.yy da  faaliyet gösterebiliyor?
Diyanetin dağıttığı  “namaz kılıyorum” kitaplarında anlatılanın dışında; şekiller/duruşlar/el bağlamalar v.b. var ve bunlar cemaatlerin işaretleşmesi/tanınması  olarak her kes tarafından biliniyor…
Diyanet bu konuda ne yapıyor?
Diyanet bu farklılıkları doğu buluyor mu?
Diyanet, cemaatler kadar inandırıcı olamıyor mu?
Olamıyorsa neden?
Yazık değil mi harcanan zamana ve  -halktan  toplanan- paraya!…
Kur-an kursları çözüm olmuyor mu?
Camiye gelen cemaati, cemaatlere çeken ne?
Camiye yardımda 3-5-10 TL verenlerin, cemaate gelince 5-10 milyar vermelerinin sebebi ne?
Bu konuda -40 yıldır- Diyanet sosyolojik bir araştırma yapmış mı?
Araştırmak gerekmez mi?!.
Ülkemizde ne kadar cemaat var, nerelerde kuvvetliler, amaçları ne
Demek ki iş cami  yapmakla, cami sayısı ile öğünmekle bitmiyor…
“Türkiye, terör örgütü FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişimini milletçe püskürttü ama örgüt bu ülkenin tüm imkânlarını seferber ederek yetiştirdiği nesilleri heba etti. FETÖ’nün dar gelirli ama zeki Anadolu çocuklarını eğitim bursu ve kariyer vaadiyle kandırıp beynini yıkadı. Devletin 40 yıldır en iyi imkanlarını sunduğu on binlerce öğretmen, doktor, asker, polis, hakim, savcı ve akademisyenin FETÖ üyesi çıkmasıyla ülkenin ‘parayla yerine konulamayacak bir kayba’ uğradı. Bu çocukları, devlet ve millete faydalı yetiştirebilseydik, Türkiye şimdi nerelerde olurdu bir düşünün. Anadolu’nun zeka havuzunu adeta kanalizasyona döktüler Devletin bir üniversite öğrencisine yıllık 9 bin TL masraf yapıyor, TSK’dan ihraç FETÖ’cü pilotların eğitim maliyeti 15 milyar doları aşıyor. FETÖ’nün Batı tarafından organize edilmiş tarihin gördüğü en büyük misyonerlik hareketidir, ama devletin, zeki çocukları bir daha misyonerlere kaptırmamak için çalışma içindedir. Türkiye bu açığı kapatabilir ama, bu düşman durmaz, farklı cephelerden hücum edilebilir. FETÖ yerine METÖ ile gelir. Onun için eğitim sisteminde açık olmamalı. Zeki ama dar gelirli çocuklarımızı sahiplenmeliyiz..” (Prof. Dr. Necmettin Tozlu/S.E.Erdem/Star)
Dini TV programlarında -paraya para diyen- kadrolu konuşmacılardan, neden bugüne kadar cemaatlerin zararları konusunda bir söz/cümle duyul(madı)muyor?
Hep diyorum; her yerde ve özellikle eğitimin olduğu yerde nicelikten değil, nitelikten yanayız…
80  İlahiyat Fak., din öğretiminde yeterli olmuyor mu?
Fetö yapılanmasının merkezleri ilahiyat  fakülteleri mi?(Örn.Sakarya Ün.)
Öğretim elemanları neyi araştırıyor, toplumun hangi derdine çare oluyorlar?
Yapılan yüksek lisans ve doktora tezlerinde ne işleniyor?
Unvanlar hangi “özel araştırmalar” sonucu alınıyor?
Cemaatlerle ilgili, 2013’te yapılan bir araştırmanın başlıklarını  vermek istiyoruz;
“Süleymancılar, Nurcular, Menzilciler, İskenderpaşa, İsmailağa Grubu, Erenköy Grubu, Yahyalı Grubu, Kadiriler, Halveti Şabaniye Grubu, Hakikat Grubu, Tillo ve Norşin Şeyhleri, Işıkçılar, Hüda-Par ve Kürt İslamcılar, Haydar Baş Grubu, Adnan Hocacılar,  Galibiler.” (Ömer Şahin/Radikal/08.12.2013)

Gökhan Ay
http://www.internethaber.com/cemaatler-bu-ulkenin-gerceg
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder