mahihaber Diyanet yetkililerine sesleniyorum; yahu ben size ne diyeyim - Mahihaber
HADİSLERDEN MAHİHABER

Diyanet yetkililerine sesleniyorum; yahu ben size ne diyeyim


Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İslami bir oluşum olan ve Türkiye’de siyaseti dizayn etmeye, devlete 15 Temmuzda el koymaya çalışan Gülen cemaati ile ilgili olarak toplanan ve çeşitli kararlara varılan Olağanüstü Din Şurasının sonuç bildirgesini açıklarken; FETÖ/PDY dini bir yapı olarak nitelendirilemez. Bu örgütün ele başı din âlimi ya da hocaefendi olarak kabul edilemez. Bu hareket, sahtekâr bir mehdi hareketidir dedi.


Sonuç bildirgesinde ise özetle; bu örgüt dini bir yapı olarak nitelenemez. Örgüt liderine ait sıfatlar İslam ile bağdaştırılamaz. Bu din kisvesi altında bir güç ve çıkar hareketidir. Ahlak barındırmayan bir din hareketidir. Devleti ele geçirmek amacıyla, başta soru hırsızlığı olmak üzere her türlü yolsuzluk ve hukuksuzluğu yaparak, kul ve kamu hakkına tecavüz etmişlerdir. Dinler arası diyalog adına din mühendisliği yapan ve kelime-i tevhidi parçalayan bir harekettir, ifadeleri yer almıştır.

Pes doğrusu, insanın içinden günaydın demek geliyor. Gülen cemaati hakkında yapılan tespitler doğru olsa da, geç kalmış açıklamalardır. İnsanın aklına çok sayıda soru geliyor. Diyanete sormak lazım, böyle bir toplantıyı ve açıklamayı yapmak için, aklınız neredeydi, Kurumun elinin bağlayan ne vardı? FETÖ hakkında böyle bir açıklamayı yapmak için, hangi amaçla yıllardır beklediniz? Gülen cemaati bir günde mi FETÖ oldu? Geçmişte bu cemaati dinler arası diyalog adına, AKP hükümeti ve Diyanet neden destekledi? Sorular bitmedi; şu anda, geçmişte Gülen cemaatine olduğu gibi, başka bir cemaat veya tarikata göz yumuluyor mu? Diğer cemaat ve tarikatların ne yaptığı konusunda, Diyanetin bir diyeceği yok mu? Bunlarda FETÖ benzeri bir örgütlenme içinde olabilir mi? Herhangi bir siyasi amaç için, İslam dinini kullanıyorlar mı? FETÖ/PDY ile ilgili sonuç bildirgesinde ki tespitler, tüm cemaat ve tarikatlar için geçerli değil mi? Yoksa geçmişte paralel yapı ile olduğu gibi amaçladıkları menzile ulaşmak için, AKP hükümeti diğer cemaat ve tarikatlara göz yumduğu sürece, Diyanet bu konuda hiç konuşmayacak, hiç eleştiride bulunmayacak mı?

Şimdi Diyanetin sessiz kaldığı, daha doğrusu görüş beyan etmediği diğer konulara bir değinelim. Bazı AKP’li yöneticiler, Peygamberimize AKP amblemli nüfus cüzdanı çıkarıp, dini siyasete alet ederek, mütedeyyin vatandaşlar üzerinde algı yönetimi yaparken, Diyanetin bu olamaz dediğini hiç duyamadık. Bazı AKP Milletvekilleri Tayyip’i üzmek Allah’ı üzmektir derken, Tayyip Erdoğan bizim için ikinci peygamber gibidir ifadelerini kullanırken, hele bir AKP Milletvekili “ Allah-u Teâlâ’nın bütün vasıflarını üzerinde toplayan lider” olarak Erdoğan’ı işaret ederken, Diyanet yine sesini çıkarmadı. Yine AKP’li bir siyasetçi camide imamla birlikte seçim konuşması yaparken, minarelerdeki mahyalara AKP’li Belediye Başkanlarının ismi yazılırken, yani İslam dini ve onun mabetleri alenen siyasete alet edilirken, Diyanet adeta kör, sağır ve dilsizdi. Yine bu bağlamda, kulla Allah arasına giren şahıslarla ilgili halkı uyarmayan, biat kültürüne karşı dik duramayan Diyanet yöneticilerine, bize ancak yazıklar olsun demek düşüyor.

Bütün bu olaylar olur, İslam dini siyasete alet edilirken, anlaşılacağı üzere Diyanet İşleri Başkanlığı çok kötü yönetiliyordu. Diyanet içerisinde cemaat ve tarikat kadrolaşmaları, adeta bir savaş halindeydi. Bunların hiç birine ses çıkarmayan Diyanet, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminden sonra hem Olağanüstü Din Şurasını topluyor, hem de 3672 personelini FETÖ/PDY yapılanması içerisinde yer aldıkları için görevden uzaklaştırılıyor. Erdoğan’da Allah’ın ve Peygamberin özelliklerini gören ve bulanlara, Allah’a karşı şirk koşanlara bir şey demeyen, gerekli dersi vermeyen veya vermek istemeyen Diyanet yetkililerine sesleniyorum; yahu ben size ne diyeyim, siz Allahtan hiç korkmaz mısınız? Allah sizi de ıslah etsin ve hidayete erdirsin! Âmin!

Sonuç olarak, Diyanet artık tartışmaya açılmalı ve tamamen siyaset dışı bırakılarak, yeni bir yapılanmaya gitmelidir. Aksi takdirde, yüce İslam dini siyasetin oyuncağı yapılmaya devam edilecektir vesselam.

http://www.pozitifmedya.com.tr/h_9835/diyanet-ne-is-yapar/
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder