mahihaber Diyanetten Faizsiz Bankalara Tokat.... - Mahihaber
HADİSLERDEN

Diyanetten Faizsiz Bankalara Tokat....
Diyanet İşleri Başkanlığı, faizsiz finans kurumları tarafından yapılan işlemlerde, basit bir kuralın ihmal edilmesinin yapılan işlemi faize soktuğuna dikkat çekti.

Eğer kredi aldığınız finans kurumu aldığınız evin faturasını önce kendisine kestirip sonra size satmadıysa yapılan alışverişin herhangi bir banka ile yapılan işlemden farkı kalmıyor.

Vatandaştan sık sık ‘Finans kurumlarından ev veya araba kredisi çekmek faiz midir’ şeklinde gelen sorulara açıklık getiren Din İşleri Yüksek Kurulu Soru Cevaplandırma Platformu, faizli konut veya araba kredisi almanın caiz olmadığının altını çizdi.

Verilen fetvada, ‘bir malı peşin olarak satın alma imkanı bulunmayan bir kimsenin bir kişi ya da şirketten (Örneğin bir finans kurumuna) giderek, o malı peşin olarak satın alıp, sonra da taksitle kendisine satmasını istemesinde, teklif alan kişi veya şirketin de söz konusu malı peşin olarak satın alıp üzerine kar payı da eklemek suretiyle o kimseye vadeli olarak satmasında dinen bir sakınca yoktur.’ açıklamasına yer verdi.

Alınan kredinin faize girmemesi için bir takım işlemlere dikkat edilmesi gerektiğini, aksi takdirde faizli alışverişten hiçbir farkı kalmayacağına dikkat çeken Diyanet, faize girilmemesi için şu yolun takip edilmesi gerekiyor:

“Malın satışının ilk önce katılım bankasına gerçekleşmesi, sonra da katılım bankasının bu malı müşteriye satmasıdır. Bu ticarette ev veya araba satan firmanın muhatabı katılım bankası, katılım bankasının muhatabı da müşteri olmalıdır. Buna göre; ev veya araba firması faturayı katılım bankasına kesmeli, daha sonra yapılacak bir alış verişle de ev veya araba müşteriye satılmalıdır. Aksi taktirde faizli işlem yapılmış olur.”

http://www.dinihaber.org/faizsiz-finans-kurumlarinda-buna-dikkat-edin-12386h.htm
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder