mahihaber Dövme ve piercing meselesi , Dövme yaptırmak caiz mi? - Mahihaber
HADİSLERDEN

Dövme ve piercing meselesi , Dövme yaptırmak caiz mi?Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, dövme yaptırmanın caiz olmadığına hükmetti.

Kurul, kararında; vücuda iğneler batırılıp, açılan deliklere boyalı maddeler konularak yapılan dövmenin, eski çağlardan beri yapılan bir cahiliye adeti olduğuna dikkat çekti.

Dövme yaptırmanın sağlık açısından da zararlı olduğuna dikkat çekilen kurul açıklamasında, "Sağlık açısından zararlı olduğu gibi, dinen de yasaklanmıştır.

Nitekim, dikkat çekmek, daha güzel görünmek amacıyla, yaratılıştan verilmiş olan özellik ve şekillerin değiştirilmesi İslam dininde, fıtratı bozma kabul edilerek yasaklanmıştır (Nisa 4/119).

Hz. Peygamber, süslenmek maksadıyla vücuda dövme yapmak, dişleri incelterek seyrekleştirmek gibi ameliyeleri, yaratılışı değiştirmek, fıtratı bozmak kapsamında değerlendirmiş ve bunu yapanların ve yaptıranların Allah’ın rahmetinde uzak olacağını bildirmiştir.

Dolayısıyla dövme yaptırmak caiz değildir"

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde ilahiyat profesörü olan, Faruk Beşer köşesinde yazdığı yazısında, dövme ve piercing’in "sapkınlık” olduğunu, yaptıranlarınsa "psikolojik kimlik sorunu" bulunduğunu ileri sürdü.

Beşer yazısında, "Dövme yapmak ve yaptırmak çirkin haramlardan biridir. Bu yolla kazanılan paralar da haramdır, dövmelerinizi çıkarın" dedi. "Koluna isim yazdıran, yarın başka bir kişiyle evlenirse ne olacak" Faruk Beşer, dövme yaptıranların bunu çıkarmaları ve ‘’Tövbe etmeleri halinde günahlarının silineceği’’ öne sürerek, ‘’ Çıkaramayacakların ise, namaza ve abdeste mani bir yönü yoktur’’ dedi.

Dövme ve piercing’in bazı kadınlar için ‘’Modernliğin göstergesi’’ olarak görüldüğünü savunan Beşer şunları yazdı: "Dövmeden geri dönüş hemen hemen mümkün değildir. Bu gün koluna sevgilisinin ismini kazıtan bir genç, yarın bir başkasıyla evlenirse durum ne olacaktır?

Dini hükmüne gelince: Dövme çok önemli bir sapma belirtisi imiş ki, Allah Rasulü şöyle buyurur: 'Allah dövme yapana da yaptırana da lanet etsin’.

Piercing'de ise Allah'ın yaratmasını bozma ve başka kültürleri taklit vardır"

"Dövme umumi bir meseledir" Lanet’in "Allah’ın rahmet ve ilgi alanından kovulmak" olduğunu ileri süren Beşer, yazısını şöyle sürdürdü: "Bu noktada Efendimizden, kendisine hakaret edenlere lanet etmesi istendiğinde, 'ben lanet peygamberi değil, rahmet peygamberiyim' diyerek bunu yapmadığını da hatırlayalım.

Demek ki, dövme umumu ilgilendiren bir meseledir. Çünkü o özel meseleler için asla lanet etmemiştir."

"Picasso tablosuna fırça atsak ne olur?" Yazısında "ilginç" bir analoji kuran Beşer, "Picasso'nun bir eserini beğenmeyip ona rastgele fırça atan birisine ne dersiniz? Allah'ın şaheseri olan insan ondan daha mı az değerlidir?’’ sorusunu sordu. Yazısını tövbe etme ve dövmelerden ‘arınma’ çağrısıyla bitiren Faruk Beşer şunları yazdı:

"Dövme ve benzeri sapkınlıklar aynı zamanda psikolojik kimlik sorunudur. İnsanın yaradılış açısından kendisinden memnun olmaması, sonu gelmez rahatsızlıklar doğurur. O halde dövme yapmak ve yaptırmak çirkin haramlardan biridir. Bu yolla kazanılan paralar haramdır. Haramı özendirme de, suça teşviktir.

Yaptıranların bundan tövbe etmeleri halinde günahlarının silineceği de kesindir. Çıkaramayacakları dövmelerin ise namaza ve abdeste mani bir yönü yoktur. Ancak çıkarabildikleri ölçüde dövmelerini çıkarmalıdırlar.’’
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder