mahihaber Fahrilere Darbe Yapıldı, Hakları Ne Olacak.. - Mahihaber
HADİSLERDEN

Fahrilere Darbe Yapıldı, Hakları Ne Olacak..


Fahri Kuran Kursu Öğreticileri dün müftülüklerden gelen ivedi yazısıyla şok oldu.

"Yaz kuran kursu 12 Ağustos itibarıyla sona erdirilecek" haberi fahriler arasında şok kadrolular arasında bayram sevinci yaşattı.

Ve Diyanet yine şamarı fahri öğreticilere indirmiş oldu.

Henüz bir kaç gün önce yazdığımız yazı ile fahrilerin hizmetçilere has olan SGK kanunu ile aynı madde kapsamına alınarak saat başına hesapla SGK'lı yapıldığı ve geri kalan günlerinde kendilerince ödenmesi gerektiği tuzağını dile getirmiştik. ( O yazı için tıklayınız )

Diyelim ki fahri görevli bir ay içinde saat toplamı ile 6 gün çalışmış olsun. SGK'lı olarak tedavi olması için 30 gün prim ödemesine sahip olması lazım.

Ancak bundan habersiz olanlar bu gerçeği hastane kapılarında öğrenip şok oluyor. Ya da bir arkadaşının uyarısı ile araştırdığında ayda 20-25 gün GSS borçlusu olarak devlete borçlu olduğunu öğreniyor. Sebep Diyanetin işgüzarlığı...

Hem komik rakamlarla 1 ay insanları çalıştır hemde verdiğinden daha fazlası ile SGK'ya borçlu oldur.

Komik mi denmeli, yok artık mı denmeli ama sonuçta devletin bir kurumu çalıştırdığı kişiyi bir başka devletin kucağına borçlu olarak atıyor.

Yazdık, ses bekliyoruz. Bu adaletsizlik telafi edilmeli.

Hatta şöyle diyelim. Stajyer olarak bir firmada çalışan kişi 30 gün üzerinden SGK'lı yapılır ve çalışma süresine göre ücretlendirilir. Haftanın bir günü ev temizliğine bir kaç saatlğine gelen vatandaşla aynı kapsama alınmaz. Ki bir stajyer dahi o işyerinde bir iki gün çalışır.

Ama fahri öğretici her gün sabah 09:00 - 13:00 arasında çalışır. Yetmez etkinliklere hazırlıklarda kursta çalışma yapar. Yetmez müftülüklere gönderilecek evrakları cebinden para harcayarak ve zamanı dahi düşünmeden postacı gibi götürür getirir. Kursiyerler gelmeden önce ya da gittikten sonra temizlik işlerinde zaman harcarlar.

Mesela bir öğretici yaşadığı sıkıntıyı şöyle dile getiriyor. "Kurs yöneticisi olan kadrolu hocaların elinde emir kölesi olmuş, diyanetin umurunda mı? yerime mukabele okumazsan. evrağı müftülüğe götürmezsen.yerime nöbet tutmazsan.Yeni dönemde isim isterler, müftülüğe. ismini vermem, seni sorarlar, olumsuz cevap veririm. Ilk akla gelenler. sgk, prim, sadaka gibi bir ücret, müftülük personelince insan yerine konmama, en ufak bir şeyde "kadrolu musun fahri mi"daha neler neler..."

Geçtik...

26 Ağustos 2016 günü bitmesi gereken kursların 12 Ağustosta sona ermesi her ne nedenle olursa olsun bitse de sözleşmeli olarak tabir edilen bu görevlilerin kalan günlerinin bedeli ne olacak.

Zira sözleşme kurallarına göre fahrilere iptal kararı tek taraflı olarak alındığı için kalan günlerinde müteselsilen emsal çalışmaları baz alınarak diğer günlerinin de çalışılmış gibi gösterilmesi gerektiği inancındayız.

Ve 30 günlük prim haklarının da en azından hata yapılmış denilerek kuruma ödenmesi ve bu haksızlığında giderilmesi gerekir.

Hak yemeyeceğine inandığımız Diyanetin şamar oğlanına dönen fahrilere daha kucaklayıcı, daha teşvik edici bir yaklaşım göstermesi gerekmez mi ?

Geneli gençler olan bu görevlilerin en azından devletine ve yarın çalışacağı müstakbel kurumuna karşı daha güvenli hissetmesi gerekmez mi ?

İnanıyoruz ki, Diyanet İşleri Başkanımız bir çok konudan, bu sorunlardan ve haksızlıklardan habersiz idi, Yoksa eğitime ve eğitimciye özellikle önem veren Başkanın böyle bir haksızlığa imza atması hayal bile edilemez, kanaatindeyiz.

Haydi Başkan, binlerce mazlum seni bekliyor.

Erol Kara - 12.08.2016
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder