mahihaber Hac döneminde çocuklara Kâbe, Arafat ve Mescidi Nebevi anlatılmalı - Mahihaber
HADİSLERDEN mahihaber

Hac döneminde çocuklara Kâbe, Arafat ve Mescidi Nebevi anlatılmalıAile dergisi Moral Dünyası, geçen yıllarda kapak dosyasında ‘Hac döneminde çocuk terbiyesi’ konusunu ele aldı. İlahiyatçı Prof. Dr. Mehmet Emin Ay ile ünlü pedagoglar Mehmet Teber ve Ali Çankırı’nın yorumlarına yer verilen dosyada Hac döneminde çocuklara Kâbe, Arafat, Mescidi Nebevi gibi kavramları öğretmenin gerekliliği vurgulandı.

Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, “Hac ve umreyi miniklere anlatmak, duygu dünyalarında Mekke ve Medine gibi beldelere ilgi uyandırmak anne babanın görevlerinden biridir.” dedi.

Ay, ilahilerin çocukların Hac bilincini artıracağını da dile getirdi.

Pedagoji Derneği Başkanı Mehmet Teber de çocuklara Kâbe’nin Allah’ın evi olarak tanıtılmasında sakınca bulunmadığını aktarırken, şunları kaydetti:

“Çocuklar Allah’ın burada yaşadığına bile kanaat getirebilir. Bizler bütün müslümanların toplanma yerinin orası olduğunu, durumu elveren müminlerin oralara giderek dua ettiğini anlatabiliriz. Kabe ile Hac bağını da maketler ve videolarla ortaya koyabiliriz. “

Teber, çocukların mekânları algılamasının oyuncaklarla daha kolay hale gelebileceğini belirtti. Anne babalara evlatlarına cami ve Kâbe unsuru olan oyuncaklar almayı önerdi. Simgelerin çocukların dünyasında daha fazla yer edeceğini savunan Teber, “Çocukla yolda giderken camilere dikkat etmek, minare bulmaca oynamak gibi yöntemlerle bir duyarlılık oluşmasına neden oluyor.” dedi.

Pedagog Ali Çankırılı ise “Anne ve babaların Kâbe’de tavaf sırasında kucağında uyuyan bebeklerin olması, Mescid-i Haram’da ve Mescid-i Nebevî’de cemaatle namaz kılarken bebek ağlamaları ve çocuk seslerinin müzik gibi kulağınıza gelmesi güzeldir. Çocuklar ve bebekler buraların kutsal mekân olduğunu tam anlamı ile idrak edemezler ama gördükleri, yaşadıklarını da bilinçaltına kaydedip ömür boyunca da unutamazlar.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: http://www.mersinim.net/g
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder