mahihaber Hac ve umreye gidecekler dikkat! - Mahihaber
HADİSLERDEN

Hac ve umreye gidecekler dikkat!


Yetkililer, hac ve umreye gidecek olan vatandaşları MERS solunum yolu hastalığına karşı uyardı.

Açıklamada MERS virüsünün bulaşıcı bir virüs olduğu belirtilerek şu bilgiler verildi;

“Sağlık Bakanlığımız MERS’e dair son gelişmeleri yakından takip etmektedir. Ülkemizde Hac ve Umre vazifelerini yerine getirmek üzere Suudi Arabistan’a seyahat eden çok sayıda vatandaşımızın bulunması dolayısıyla gerekli tedbirler alınmaktadır. Bu hastalık hakkında tüm sağlık kuruluşlarımız bilgilendirilmiştir.

Bir hekimin muayenesi ve tetkikleri sonucunda şüpheli olarak bulunan tüm kişilere laboratuvar testi yapılmaktadır. 05 Mayıs 2014 tarihi itibariyle ülkemizde yaklaşık 500 kişi şüpheli bulunmuş ve yapılan testler sonucunda hiçbirinde MERS virüsü tespit edilmemiştir.

Şu an için MERS virüsünün develerden kaynaklandığından şüphelenilmektedir. Ancak hastalığın insanlara nereden ve nasıl bulaştığı henüz kesin olarak bilinmemektedir. Hastalık insandan insana bulaşabilmektedir ancak şu an için hızla yayılmamaktadır.

Hastalığa son yakalanan kişilere hastalık başka bir hastadan bulaşmıştır. Bir çok kişi de hastalığa hastanelerde yakalanmıştır. Bu nedenlerle aşağıda belirtilen konulara dikkat ederek hastalığa karşı korunma tedbirleri almak çok önemlidir:

 Kalabalık alanlarda maske kullanılmalıdır, hayvanlarla temas etmemelidir, çiğ süt ve hayvansal ürünler tüketmemelidir, çiğ tüketilecek sebze ve meyveler iyice yıkanarak tüketilmelidir. Kişisel temizlik kurallarına dikkat edilmeli, kişisel önlemleri alınmalıdır.

 Sabun ve su ile sık sık elleri yıkamalı, su ve sabun olmadığı durumlarda el dezenfektanlarını kullanmalıdır. Virüsün bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere temas etmekten kaçınmalıdır. Grip gibi mikroplarla kirlenmiş olma ihtimali olan yüzey ve eşyaları temizleyip dezenfekte etmelidir.”

HASTA KİŞİLER İLE YAKIN TEMASTAN KAÇINMALIDIR

Açıklamada hasta kişilerle yakın temastan kaçınılması da istenilerek şöyle denildi;

“Hastayken, hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğunca diğer insanlarla temas etmekten kaçınmalı, aksırma ve öksürme esnasında burunu ve ağzı kağıt mendille kapatmalı, kullanılan kağıt mendili çöp kutusuna atmalı ve kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda kolun iç yüzüne aksırmalı ya da öksürmelidir.

 Grip benzeri bir hastalık geçirildiğinde istirahat etmeli, ateşin düşmesinden sonra da tedavi ya da başka gerekliliklerin olması dışında en az 24 saat istirahat etmeye devam etmelidir.”


Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder