HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Kıble konusunda kafanız mı karışıyor?
Kıble konusunda kafanız mı karışıyor? Doğru yönü bulmak için bir çok yol var. Şimdi bunlara internet te eklendi.

Namaz kılmak isteyenlerin bilmedik yerdeki en büyük sorusudur "bu yerin kıblesi neresi? diye.

Pusula, pusulalı seccade kıbla saati, yoksa veya bunlar kafanızı karıştırıyorsa şimdi çözüm internette.

www.qiblalocator.com adlı siteye girip, birçok şehir için sokak adını verip çatınızın üstüne kadar yaklaşıp evinizin doğru kıblesini bulma şansınız var.

Daha sonra "mahalledeki caminin ve ecdat yadigarı selatin camilerinin kıbleleri doğru mu acaba?" merakı oluşacaktır içinizde... Ki, bu da size güvercin misali camilerin kubbelerinde dolaşmanıza vesile olacak hoş bir "sörf" imkânı sunacak.

Eskiden bu kadar teknoloji yoktu ve kıbleyi tam olarak hesaplamak mümkün değildi diyemeyeceğim çünkü osmanlı zamanında da kıbleyi tam olarak tesbit edecek teknoloji vardı. Özellikle Mimar Sinan zamanıda ve diğer tarihsel camiler yapılırken sorunsuz olduğu düşünülmüştü. Ama şimdi bazı sapmaları öğrenince, neden bunu koca mimarilerimiz zamanında tam ayarlayamamışlar diye düşünesi geliyor insanın?

Ama aşağıdaki haberde de görüleceği üzere son 200 yy içerisinde yapılan camilerde kıble % 100 oranında isabetli iken daha önceki en muhteşem camilerde bile kıble sapması var. Bunu google earthden bile tesbit edebiliyoruz artık. Teknoloji bilgisayarımıza kadar geldi bu anlamda. Yani mahallenizdeki caminin kıblesinin doğruluğunu bilgisayarınızdan tesbit edebilirsiniz.

Diyanet 45 dereceye kadar cevaz var diyor ama bir de siz engin üstadlara soralım dedim. Hem meseleyi bilmeyenlerimiz öğrenmiş olurlar hem bazılarımız bu teknoloji ile camilerini tekrar gözden geçirirler hem de fıkhi hükmü öğrenmiş oluruz.

Evet, İslam fıkhına göre kıble sapmasının hükmü nedir?

İlişkili haberİnternetin en büyük şirketlerinden Google'ın sunduğu maps.google.com'un alt yapısı kullanılarak, kıble tayinini mümkün kılan bir web sitesi geliştirildi.

Sanal âlemi kullanarak dünyanın her yerinden kıbleyi kolayca tayin etmek mümkün. Bunun için qiblalocator.com adresli siteye girmek yeterli. Yapılması gereken tek şey, kıble çubuğunu imleçle sürükleyerek ülke, şehir veya sokağa kadar getirmek. İmlecin bulunduğu yer sizin enlem ve boylam değerlerinizi gösteriyor. Bu bilgiler, sitede kıble yönü bölümünün altında yer alıyor. Söz konusu pencerenin hemen altında ise 'kıble derecesi' ve uzaklığı görülüyor

Bu bölüm de kıblenin tespit edilmesinde ikinci seçenek olarak sunuluyor. Caminin bulunduğu yer ve Kâbe'ye birer nokta konulduğunda hem aradaki mesafe hem de kıble açısı ortaya çıkıyor. Söz konusu hizmet sayesinde özellikle yolculuklarda yaşanan ve namazın farzlarından biri olan kıble tespiti sorununun da önüne geçilmiş oluyor.

Sitedeki değerlere göre, İstanbul'un tarihî camileri Süleymaniye, Sultanahmet, Beyazıt, Edirne Selimiye camilerinde çok küçük açı farkıyla Kıble tespiti doğru yapılmış. Ankara Kocatepe, Adana Sabancı gibi yeni camilerde ise kıble tespitinde yüzde 100 isabet kaydedilmiş.

Ankara Hacıbayram Camii'nin kıblesi güneydoğuya olması gerekirken biraz daha güneye kayarak 27 derecelik sapma ile Mekke yerine Mısır'ın başkenti Kahire'ye yönelmiş. Yine son dönemlerde mahalle aralarına yapılan camilerden bazılarında da büyük sapmalar bulunuyor. Kâbe'nin bulunduğu noktadan 45 derece sağa veya sola sapmaların kıbleden sapma olmayacağına dikkat çeken Diyanet, sapma derecesinin daha fazla olması durumunda 'kıbleye yönelme' şartının yerine getirilmemiş olacağının altını çiziyor.

İnsanlardan bir kısım beyinsizler: Yönelmekte oldukları kıblelerinden onları çeviren nedir? Diyecekler. De ki: Doğu da batı da Allah'ındır. O dilediğini doğru yola iletir. (Bakara 142)

Tefsirine bakalım...

"De ki; Doğu da Batı da Allah'ındır. O dilediğini doğru yola iletir"

Evet, Doğu da Batı da Allah'a aittir. Buna göre ne tarafa dönülmüş olursa olsun, gerçekte O'na dönülüyor. Aslında yönlerin ve mekânların kendileri hiçbir üstünlük taşımazlar. Onları üstün yapan, onlara özellik kazandıran faktör, yüce Allah'ın onları seçmesi ve insanları onlara doğru yöneltmesidir. Allah dilediğini doğru yola iletir. Yüce Allah herhangi bir yönü kulları için seçip kıble olarak belirleyince o yön o zaman seçkinlik kazanır ve kullar ancak o yöne dönerek doğru yola varabilirler.

Böylece yüce Allah mekânlar ve yönler ile ilgili doğru düşünceyi, insanların direktiflerini hangi kaynaktan alması gerektiğini ve her durumda yüce Allah'a yönelmekten ibaret olan doğru yönelişin mahiyetini belirlemiş oluyor.

Ayetlerin devamında, bu ümmete evrendeki son derece önemli konumu ve yeryüzündeki halifelik görevinden dolayı özel bir kıblesi ve kendine özgü bir kişiliği olması telkin edilirken kendisini bu göreve layık gören Rabbi dışında hiç kimsenin sözünü dinlememesini gerektiren insanlığın tümüne yönelik temel fonksiyonu hatırlatılıyor(Fizilal-il Kuran)

İşte böylece sizin insanlığa şahitler olmanız, Resûl'ün de size şahit olması için sizi mutedil bir millet kıldık. Senin (arzulayıp da şu anda) yönelmediğin kıbleyi (Kâbe'yi) biz ancak Peygamber'e uyanı, ökçeleri üzerinde geri dönenden ayırdetmemiz için kıble yaptık. Bu, Allah'ın hidayet verdiği kimselerden başkasına elbette ağır gelir. Allah sizin imanınızı asla zayi edecek değildir. Zira Allah insanlara karşı şefkatli ve merhametlidir. (Bakara 143)

(Ey Muhammed!) Biz senin yüzünün göğe doğru çevrilmekte olduğunu (yücelerden haber beklediğini) görüyoruz. İşte şimdi, seni memnun olacağın bir kıbleye döndürüyoruz. Artık yüzünü Mescid-i Haram tarafına çevir. (Ey müslümanlar!) Siz de nerede olursanız olun, (namazda) yüzlerinizi o tarafa çevirin. Şüphe yok ki, ehl-i kitap, onun Rablerinden gelen gerçek olduğunu çok iyi bilirler. Allah onların yapmakta olduklarından habersiz değildir. (Bakara 144)

Yabancı bir yerde problemlerden biri de Kıble bulma meselesidir. Kıbleyi çevremize sorarak bulmak mümkündür ama en geçerli kıble bulma bir pusula edinmektir, sadece kıbleyi gösteren pusulalar vardır. Bunlar yoksa bazı yöntemlerle kıble bulmak mümkündür. Cami minarelerinin kapıları kıbleyi gösterir, kıble güneyden doğuya dokuz derecelik bir açıdır. Kıble Kabe’nin binası değil arsasıdır arzın derinliğini ve gökyüzünü de kapsar, her yerin bir kıble istikameti vardır orası bulunursa kıbleye dönülmüş olur, hastalık, düşman korkusu hırsızlık gibi hallerde kıbleden ayrılmak günah değildir. Kıble konusunda hala tereddütleri olanlar son olarak çevredeki Müslümanlara sorarlar, çocukların ve gayrimüslimlerin söylemleri dikkate alınmaz.

Kıble Açısı

Vaziyet planına tasarladığı camiyi yerleştirmeye çalışan mimar, caminin bulunacağı enlem ve boylamda kuzey-güney doğrultusu ile kaç derece olduğunu bilmesi gereken açıdır, kıble tayini için bilinmesi gereken ölçüdür.

Kıblesinde hata olan camilerde yapılan ibadetle ilgili iki farklı görüş vardır:

1.Kıblesinde hata olan camilerde yapılan ibadet ve kılınan namazların bir sakıncası yoktur. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde kırk dereceye varan sapmalar vardır. Genel anlamda yönelim kıble istikametine olduğu takdirde sağa ve sola 20 derecelik hatalar tolere edilebilmektedir.

2.Kıbleyi doğru bulmadan namaz kabul olmaz. Mutlaka Kıbleyi araştırmanız be ve bulmanız gerekmektedir. Bunun için Bakara sures_blank44 cü ayette emir vardır

BU KONUYLA İLGİLİ MİLLİYET GAZETESİ'NDE ÇIKMIŞ BİR ARAŞTIRMA

Kıble şaşarsa!

İHSAN YILMAZ Milliyet (11.03.2001)


Çarpık yapılaşma etkisini camilerin "kıble"sinde de gösterdi. Harita Mühendisi Hasan Özer in Ümraniye de 6 camii üzerinde yaptığı bir araştırmaya göre; 2 caminin kıblesinin yanlış yönde olduğu belirlendi. Bu camilerde namaz kılanların aklına ilk gelen soru, "Acaba kıldığımız namazlar kabul oldu mu, bundan sonra ne yapacağız" oldu. Uzmanlar, kıblesi yanlış yönü gösteren camilerde yapılan ibadetle ilgili görüşlerini açıkladı.

Milimetre aranmaz

Kıblesi yanlış olan camilerde kılınan namazların bir sakıncası yok. Türkiye nin her tarafında kıblelerde 40 dereceye varan sapmalar var. Fıkıhta, genel anlamda umumi yönelim kıble istikametine olduğu takdirde, namazın şartı olan "kıbleye yönelme" gerçekleşmiş oluyor. Sağa, sola 21 derecelik bir açıya kadar tolere ediliyor. İnsanın iki gözünden kıble istikametine çıkan bakış açılarının kesiştiği ortak alanı düşünün. Kabe bu ortak alanda kalıyorsa, kıbleye yönelinmiş olunur. Bu da bizim hesaplarımıza göre 40 dereceye tekabül ediyor.

Eğer 40 derecenin üstünde sapma varsa, bu düzeltilmelidir. Milimetrik hesaplar gerekli değil. Bir takım hurafeler var. Bazı bağnaz cemaatler de "Burada kılınan namazın 40 yıl kaza edilmesi gerekir" diyor. Bunlar doğru değil. Yanlış inanışlar. Kılınan namazın, kasti bir yanıltma söz konusu değilse, caiz olduğu kesin. Prof.Dr. Saim Yeprem ( MÜ İlahiyat Fak.)

Kıblesiz olmaz

Kıbleye dönmeden namaz kılınmaz. Kıbleye dönmeden kılınan namaz, namaz değildir. Caiz olmaz, kabul olmaz. Mutlaka kıbleyi araştırmamız, kıbleyi bulmamız lazım. Ondan sonra namaza durabiliriz. Ancak, camilerde kıble yönünde sapmalar olması bana düşük bir ihtimal gibi geliyor.

Çünkü camiler yapılırken, kıblelerinin çok ciddiyetle belirlenmesi gerekiyor. Örneğin bizim caminin yapımında, başından bu yana buradayım. Önce pusulalarla kıble belirlendi, sonra çubuklar çakıldı, ondan sonra da bina yapıldı. Camileri yapan, projelerini hazırlayan mimarlar var. Onlar bu işi biliyor. Mahmut Karakaş ( İmam)

Biz dönmeliyiz

Kuranı kerim de "Namaz kılarken yüzünüzü Kabe ye çevirin" diye ayet var. Namaz kılanlar Kur an ayetine göre, belli bir yere dönmek durumundadır. Bugüne kadar yanlış kılınmışsa bundan sonra düzeltmek gerekir.

Kıble de sapma varsa; sağa, sola dönerek bunu düzeltebiliriz. Binayı döndüremezsek bile biz kendimiz döneriz. Zor bir şey değil. Namazlarda böyle bir sapma varsa, o sapma kadar yön değiştirilebilir. Prof. Dr. Salih Akdemir

Namaz kabul olur

Namazı kabul edip etmeme yüce tanrının bileceği bir şey. 30 derece saptı diye insanların ibadetleri boşa gitmez. Bugüne kadar kılınanlara da bir şey olmaz. Onları yüce tanrı kabul eder. İnsanların ibadetleri yüce tanrıyla özel ilişkidir. Yani ibadette muhatap yüce tanrıdır. Kabul edecek de odur. Bilerek yapılmış bir hata değildir. Bilerek yapılsa, dinin bir kuralını ihlal etmiş ve samimiyetsizlik olur. Ayrıca bilimi ilahiyat alanında da kullanmalıyız. Harita mühendisleri Diyanet e danışmanlık yapmalı. Günün bilimsel verileri kolektif aklın ürünü olarak kullanılırsa birçok soruna çözüm gelir. Doç. Dr. A. Nedim Serinsi( AÜ İlahiyat Fak. ) ( site editörünü notu : Tanrı kelimesi ALLAH azze ve celle yerine kullanılıyorsa kınıyoruz – Bakınız sitemizdeki “Allah bir Tanrı değildir” yazısı)

Soru:

Evlerimizde namaz kılarken kıbleyi kendi tahminimize göre tespit ediyor, namazımızı bu kıbleye yönelerek kılıyoruz. Yani, tahminimize göre kıble bu yöndür, diyerek ibadetimizi yapıyoruz. Ancak bize gelen bir misafir, senin tespit ettiğin kıble yanlış, şimdiye kadar kıldığın namazları da yanlış istikamete yönelerek kılmış durumdasın, diyerek evdeki seccademi iki üç santimlik bir meyille sağa doğru yönelterek kıblemi düzeltti. Ne var ki, bundan sonra bana da evham geldi. Evdeki namazlarımızı şimdiye kadar yanlış istikamete doğru kılmış olmak gibi bir sonuç ortaya çıkmış oldu. Halbuki çoklarımızın evlerindeki kıble tahmini böyle yapılmaktadır. Bulunduğumuz mahallin camisinin yönüne bakarak kıble yönünü bulmaktayız.

İki üç santimlik bir yanılma namazlarımızı bozmuş olabilir mi? Milyonlarca kilometre uzaklıktaki Kabe`ye santimi santimine yönelmek mümkün olabilir mi?

Bu konuda sıhhatli bilgiye ihtiyacımız var ailecek. Yoksa evdeki namazlarımızdan şüpheye düşeceğiz hep birlikte...

Cevap:

Efendim, bizler evlerimizdeki kıblemizi yakınımızda bulunan camilere göre tespit ederiz. Başka çaremiz de yoktur zaten. Bu şekilde kıldığımız namazlarımızın da kıbleye yönelik olduğunda şüpheye düşmeyiz. Çünkü, namazda kıbleye yönelen insanın santimi santimine Kabe`nin duvarına yönelmesi şartı yoktur. Sadece Kabe`yi de içine alan Mescid-i Haram tarafına doğru yönelmiş olmak yeterlidir.

Bakara Suresi`ndeki ayette de böyle bir ifade kullanılmaktadır: `Yüzünü Mescid-i Haram tarafına çevir!` Bu `Mescid-i Haram tarafına çevir` tabirinden geniş bir kıble anlayışı çıkmakta, Kabe`nin kendisini de içine alan Mescid-i Haram tarafına yönelmiş olmanın yeterli olduğuna delil olarak gösterilmektedir.

Hatta bu konuda yapılan tespitte şöyle bir açı ile de konu daha da netleşmektedir: - `Kabe`nin bulunduğu noktadan 45 derece sağa ve sola sapmalar kıbleden (Kabe`ye yönelmeden) sapma sayılmaz!..

Sapma derecesi daha fazla olursa `kıbleye yönelme` şartı aksamış olur.` (İSAM- 232) Bir diğer tespitte de, `Mekke şehrinin coğrafi yeri/ yönü Müslümanların kıblesidir.` denerek geniş bir kıble sahasına işaret edilmektedir. (Hayatımızdaki İslam).

Demek ki, evinde namaz kılan kimsenin 45`er derecelik sağa sola meyille kıldıkları namazlar dahi sahihtir. Çünkü bu halde iken bile Mescid-i Haram, Mekke tarafına yönelmiş olma şartı gerçekleşmektedir. Bu sebeple yakınımızdaki camilere bakarak yaptığımız kıble tespitlerinden şüpheye düşmemeli, evlerimizde kıldığımız namazlarımızın tehlikede olduğu evhamına yer vermemeli, kıble anlayışımızın çok geniş bir sahayı içine aldığını düşünerek rahatlamalıyız. Ayrıca, kıblesini bilmediğimiz yabancı bir yerde kılacağımız namazı, kıbleyi bilenlerden sorarak kılarsak, kıbleye isabet etmesek dahi namaz sahihtir.

Çünkü bize düşen, bilen yerlilerden sormaktı. Sorduktan sonra verilen bilgiden bizim sorumluluğumuz yoktur. Ancak araştırma yapmadan rastgele kılar da isabet etmediğiniz sonra anlaşılırsa bu namazı yenilemek gerekir. Çünkü üzerimize düşen araştırma görevimizi ihmal etmiş, rastgele kılmış olmaktayız.

Demek ki, çevremizdeki camilere bakarak yaptığımız kıble tespiti bize huzur vermeli, evde kıldığımız namazlarımızdan şüpheye düşmemeliyiz. Aslında burada dikkat edilmesi gereken bir mühim nokta da şu olmalıdır: Biz namazda kalıbımızla kıbleye yönelik durumda iken, kalbimizle nereye yönelik halde oluyoruz acaba? Asıl düşünülecek konu bu olsa gerektir. Kıbleye, hem kalıbımız hem de kalbimizle yönelmeliyiz... Namazın asıl sıhhati burada, kalıp ve kalp birliğinde aranmalıdır.

Mekke'de kıble skandalı


Google haritasını inceleyen Ghamidi, Mekke'deki 15 caminin kıbleyi göstermediğini belirtti.

Müslümanların namaz kılarken yöneldiği Kâbe'nin bulunduğu Suudi kentindeki 15 camide inşaat hatası olduğu ortaya çıktı.

İslamiyet'in en kutsal mekânı Kabe'nin bulunduğu Suudi Arabistan'da birçok caminin kıbleye dönük olmadığı ortaya çıktı.

Suudi bilim adamı Abelaziz el Ghamidi'nin 2 yıl boyunca yaptığı araştırma, geçtiğimiz günlerde El Vatan gazetesinde yayımlandı. El Ghamidi'nin, internet arama motoru Google'ın dünyanın haritasını çıkaran Google Earth adlı programı yardımıyla yaptığı çalışmaya göre, camilerin büyük bir kısmında inşaat hatası var.

Sabah gazetesinin haberine göre, birçok bilim adamının da katıldığı araştırmada, özellikle El Baha adlı bölgedeki en büyük merkez cami dahil 15 caminin kıbleye bakmadığı belirtildi.

El Ghamidi, bu hatada büyük bir payın da bakanlıklara ait olduğunu belirtti. Müslümanların beş vakit dönüp namaz kıldığı yön olan Kıble ile ilgili hataya ilişkin yetkililer suskun.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz