mahihaber Mesfele ya da Misfalah veya Besmele - Mahihaber
HADİSLERDEN MAHİHABER

Mesfele ya da Misfalah veya Besmele
MESFELE, ŞİŞE VE KURBAN TÜRK MAHALLELERİ

Diyanet kanalıyla hacca gelen adaylar Kâbe’ye yürüyerek 35 dakikalık mesafede olan, “Mesfele” ve 15 dakikalık “Mahbes–ül Cin”, semtlerine yerleştiriliyorlar.

Bu iki isim artık Türkçeyle neredeyse özdeşleşmiş gibi.

Mesfele, esfel yani aşağı yer demektir. Çünkü burası Mekke'nin aşağı tarafına düşer. Ama bizim Türk hacılar, buraya 'Besmele' derler.

Bu iki bölgedeki bütün dükkânların tabelaları Türkçe.

Bu dükkanlarda çalışan Pakistanlı ve Hindistanlılar bile Türkçe’yi öğrenmiş Mesfele ile Harem-i Şerife 3-5 riyale taksi tutmanız da mümkün. Ancak ihtiyacınız yoksa en iyisi yürümek. Yoksa trafiğin sıkışmasından yolların kapanması nedeniyle yarı yolda inmek zorunda kalırsınız.Ana cadde boyunca Türk kafeteryaları var. Gün hatta gece boyunca Türk hacılarını burada toplanmış, sohbet ederlerken bulabilirsiniz. Hele de sohbetler ince belli bardaktaki çayla tatlandırılırsa, tadından yenmez oluyor. Sohbetlerin konuları çok çeşitli. Hacı adayları, o gün öğrendikleri bilgileri ya da gezip gördükleri yerleri de dostlarıyla paylaşabiliyorlar, hasretlerini, Türkiye’de geride bıraktıklarını da.Hepsi olmasa da 70 bin insan aynı mahallede toplanınca ilginç sürprizlerle karşılaşabiliyorsunuz. Yürürken, yıllardır karşılaşmadığınız bir dostunuzla çarpışabiliyor, namazda selam verdiğinizde yanınızda oturanın, yıllar önce yine okul sırasında yanınızda oturan insan olduğunu fark edebiliyorsunuz.

Diyanet Mesfele bölgesinde otel ve ev kiraladığı için bu bölge Türk mahallesine dönüştü. Mesfele'de Türk bakkal, berber, lokantalar ve fırınlar dikkat çekiyor. Hacı adaylarının lokantalarda döner, köfte, etli pide, pilav ve kuru fasulye gibi yemekleri tercih ettikleri görülüyor..

Diyanet İşleri Başkanlığı yaptığı organizasyonla her ihtiyaca cevap verecek şekilde yapılanmış. Bunu kaldığımız semtte hissediyoruz. kayıp merkezi , haber alma yeri , şikayet bürosu , sağlık ocakları.... Bir takım hazırlıkları görünce devletin elini yanınızda hissediyorsunuz. Ancak görevlilerin suiistimali ile bu hizmetlere gölgeler düşüyor.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder