mahihaber Haccınız Mebrur Olsun - Mahihaber
HADİSLERDEN mahihaber

Haccınız Mebrur Olsun


Kutsal topraklarda yaklaşık 3,5 milyon Müslüman Hac farizasını yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyorMilyonlarca Müslüman, Hac farizasını ifa etmek için, Arafat’ta vakfe yaptı. Bugün Mina’da şeytanı taşlıyor, Beytullah’ı ziyaret etmenin heyecanını yaşıyorlar.

Arafat’ta vakfeye duran hacı adayları, burada ikindi namazını da öğle namazı ile birleştirerek cem-i takdim yapacaklar.

Arafat’ta hüzün ve sevinci bir arada yaşayarak, Allah’tan af dileyip, gözyaşları içinde dua ettiler.

Ardından Müzdelife Vakfe’sini yerine getirecek hacı adayları, Mina’ya geçerek burada şeytan taşlayacaklar. Daha sonra kurbanlarını kesen hacı adayları, traş olup ihramdan çıkacaklar ve Kabe’yi tavaf ederek hac ibadetlerini yerine getirmiş olacaklar.

Dünyanın dört bir yanından gelen ve aralarında yaklaşık 70 bin Türk hacı adayının da aralarında bulunduğu milyonlarca Müslüman, her Müslüman’a hayatlarında bir kez farz olan hac ibadetlerini yerine getirmek için geldikleri Mekke’de haccın en önemli bölümü Arafat vadisinde geceyi geçirdi. Bazı hacı adayları da, Mescid-i Nemire denilen ve yaklaşık 1 milyon kişinin namaz kılabildiği cami civarında sabahladı.

Bugün şeytan taşlama, kurban kesme ve tıraş olma görevlerini yerine getirip ihramlarından çıkacak olan hacılar, aşkla Beytullah’a koşarak Hacer-ül Esved’in karşısında ‘Bismillahi Allah’u Ekber’ diyerek farz olan hac tavafını yapacaklar. Hacılar, Makam-ı İbrahim’de, Hicri İsmail’de, Altın Oluk’ta, Rüknü Yemani’de, Hacerül Esved’de ve Multezem’de kelebekler gibi uçuşacak, melekleşecek ve Rabbe yakararak gözyaşı dökecek. Hac tavafından sonra Safa ve Merve tepeleri arasındaki say, insanlık yürüyüşünü temsil ediyor.

Arafat’ta milyonlarca kişiye tek başına kumanya dağıtımı
Arafat'ta, hacı adaylarına yardım amaçlı yemek dağıtımı yapıldı. Kadınlara ve erkeklere ayrı ayrı yerlerde dağıtım yapıldı.Yemeklerin yanı sıra çay ve kahve de verildi
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder