Haberi Paylaşabilirsiniz

Hacılara salata ve cacık servisi yasaklandı


Suudi Arabistan Hac Bakanlığı bu sene hacı adaylarının sağlıklı olarak Arafat Vakfesine gidebilmesi için aldığı tedbirlerle dikkat çekiyor. İshal salgınına tedbir olarak hac organizasyonu yapan ülkelerin yemekhanelerine bugün gönderilen bir talimat ile yemekte salata ve cacık servisi yasaklandı.

Hacılara verilen sabah kahvaltısı

Hava sıcaklıklarının Arafat’ta 58-60 dereceyi bulması sebebiyle Diyanet İşleri Başkanlığı da 2 sene öncesine kadar Arafat’ta yaptığı sıcak yemek servisini bozulma ihtimaline karşı kumanyaya çevirdi. Bu arada Mekke-i Mükerreme’de ambalajlı su tüketimini teşvik etmek için otobüs durakları, Cebel-i Rahme ve Mina gibi bölgelerde bulunan buzdolaplı su sebilleri de boş tutuluyor.

Sıcaklıklar sebebiyle ishal salgınına tedbir olarak uygulamaya konulan salata yasağı ve açık su servisinin dışında, toplu hac organizasyonu yapan kurumların yemekhaneleri de 2 günde bir denetleniyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Mekke’deki yemekhanesinde 220 kişi ile her gün 38 bin hacı adayı için 45 bin kişilik iki öğün yemek servisi yapılıyor. Ayniyat Ekip Başkanı Muhammed Zeyd Özel, yemek servisinde geniş bir yelpazede hizmet verdiklerini belirterek, ısıtıcılı servis sistemleri ile her gece sabah kahvaltısı için 04’e kadar çorba hazırlandığını, akşam yemeklerinin de Mekke’deki hac trafiği göz önünde bulundurularak 15.00’te otellere servis edildiğini söyledi. Bakliyat malzemeleri, salça, peynir zeytin gibi malzemelerin TIR’lar ile Türkiye’den nakledildiğini, taze meyve sebze ile et alımlarının Suudi Arabistan’dan yapıldığına dikkat çeken Özel, yemeklerin Türk aşçıları tarafından hacıların damak tadına uygun olarak hazırlanmaya gayret edildiğini bildirdi.

http://www.haberx.com/


Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz