mahihaber Mardin Müftüsü Baltayı Taşa Vurdu - Mahihaber
HADİSLERDEN mahihaber

Mardin Müftüsü Baltayı Taşa Vurdu


Mardin İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, "Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 40 yıl boyunca milletin ibadetini, hayrını, zekatını ve kurbanını heba ettiğini" söyledi.

Cümle her harfiyle doğru..

FETÖ denen alçak ve hain yapılanmanın kurduğu "Kimse yok mu derneği" bu milletin ibadetini, hayrını, zekatını ve kurbanını heba etti.  "Kimse yok mu" diye diye herhalde "yolunacak kaz" aradılar ve bunda da çok ama çok başarılı oldular.

Hatta malum ihanet örgütü sözde "müctehidler" icat edip halkı resmen kandırmaya çalıştılar.

Yıllarca dini hassas kalemler "derneklere, vakıflara, kurumlara zekat ve vacip kurban verilmez" diye yazıp seslerini duyurmaya çalışsalar da ne yazık ki medyanın gürsesleri (!) arasında seslerini duyuramadılar.

"Yolunacak kazlar" onların vicdanlarını sızlatsa da tüyü kopartılan kazlar nedense buna aldırmadı.

"Oldu bitti" diyemeyiz ama artık olmasın.

Bakın Mardin İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğiyle gerçekleştirilen '2016 Yılı Vekaletle Kurban Kesim Programı' hakkında yaptığı basın toplantısında ne diyor.

Çok önemli ve dikkat etmeli.

Vatandaşlara, "vekaletlerini illaki Diyanet Vakfı'na vermeleri anlamında bir söz söylemesinin doğru olmayacağını" anlatan Coşkun, "Bu konuda doğru olan STK'lara ve hayır kurumlarına da verebilirsiniz. Ama geçmiş yıllarında FETÖ denen terör örgütü 40 yıl bu milletin ibadetini, hayrını, zekatını ve kurbanını heba etti. Dolayısıyla Mardin ölçeğinde baktığımızda ne kadar hassas olduğumuz ortaya çıkacaktır" dedi.

Cümle kendi içinde çelişki...

Müftünün, memur olma korkusu ile kendi kurumunun Kurban Toplama emrini ifade etme zorunluluğu bir yana "vekaletleri Diyanet Vakfı'na vermeleri anlamında bir söz söylemesinin doğru olmayacağını" belirtmesi de ayrı bir çelişki..

Bunun yanı sıra kullandığı "doğru olan STK'lara ve hayır kurumlarına da verebilirsiniz" sözü de kişiyi şüphe deryasına sürüklemeye yetmektedir.

Müftü Beye sormazlar mı "doğru olan" nedir. Vatandaş bin bir ağız yapan, bir bir dil döken doğru STK'yı nereden bilecek ?

40 yıl kandırıldığı yetmedi mi ?

Hatta geçen yıllarda melun FETÖ derneği dışında kurban toplayan sözde pek çok hayır derneği kesimi zamanında gerçekleştiremediği Kurbanı kasaplara satmamış mıydı. ?

Kurban yolsuzluğu yapan dernek çalışanları mahkemece tutuklanmadımı ?

Peki doğru STK nasıl anlaşılacak.

Kurumlara, vakıflara, derneklere zekat ve vacip kurban bağışlanmadığı halde evinden kalkmadan eposta ile, havale ile, sms ile kurban bağışı yaptığını sanan binlerce kişi zaten vebal altında, bir de kandırılmış olanlar da kandıranların kurbanı olmadı mı ?

Şimdi müftünün dediği "DOĞRU STK" nasıl ve nereden bilinecek. Bugün doğru sanılan yarın büyük hata olursa ne olacak.

Neden "tüzele bağışlanmaz" deme cesaretini göstermiyorsunuz.

Haydi kul bir şekilde kandırılıyor da her şeyi hakkıyla bildiğini, gördüğünü, asla kandırlamaz dediğiniz Allah'a (c.c) hesap nasıl verilecek.

"Rabbin İçin Kurban kes" diye emreden Allah muhakkak ki bunun hesabını hem toplayana, hem kuruma kurbanı havale edenlere hesabını soracaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

Geçtik.

Mardin İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, bu yıl 'Kurbanlarımız Kardeşlik İçin' temasıyla yurt içinde 235 noktada, yurt dışında ise 130 ülkenin 530 bölgesinde vekaletle kurban kesimi yapılacağını söyledi. Vekaletle kurban kesim ücretinin yurt içinde 690, yurt dışında ise 500 lira olarak belirlendiği kaydeden Müftü Coşkun, www.diyanetvakfi.org.tr internet adresinden, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halk Bankası, Garanti Bankası, Akbank, Türkiye Finans, Kuveyt Türk ile PTT şubeleri ve bankaların internet bankacılığı sistemi üzerinden, il ve ilçe müftülükleri ile TDV şubeleri aracılığıyla kurban vekaleti verilebileceğini ifade etti."

Gaf üstüne gaf, pot üstüne pot, hata üstüne hata...

Kurban fiyatlarının farklı olması, yurt içinde mukim olana yurt dışında kurban kestirilmesi dinen caiz mi ?

Vekalet verilirken kurban sahibinin vekilini mutlak tanıması, bilmesi, güvenmesi dini zorunluluk değil midir?

Kesilen kurbanını mutlak surette görmesi peygamber efendimizin sünnetidir.

Kızı Hazreti Fatıma'ya söylediği söz unutulmamalıdır.

Ayrıca mukim olanın mukim olduğu yerde kurban kesmesi gerekmiyor mu ?

Bunun yanı sıra günler öncesinden bir sürü banka adresi var. Banka demek faiz demek. Faiz demek Allah ve Resulüne savaş açmak demek. Faiz demek isyan demek. Faize bulaşmış mal haram demek.

Soruyoruz bankaya yatırılan para faiz çamurundan nasiplenmeyecek mi ? Kurban parası faize bulaşmayacak mı? Faize bulaşan para haram değil midir? Biriken faizin haram olması bir yana biriken kadarın da yine kurban olarak alınması, kesilmesi gerektiği, kesilince hangi bağışcı adına olacağını nasıl belirleyeceksiniz.

Vekaleten kurban kesimi uygulamasını yanlış anladık. Kurban kesmeyi yanlış anladık.

Ya da yanlış anlatarak rant elde etme çabası içinde inananı kandırmayı keşfettik.

Dini otoritenin, İslamı, menfaati yönünde farklı mecralara sürüklemesinin de ceremesini de nasıl ödeyeceğini de düşünmek dahi istemiyoruz.

Erol KARA - 01.09.2016
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder