mahihaber Sağlık Sömürgenlerine Kazançları Yetmiyor, İlaç Yok... - Mahihaber
HADİSLERDEN

Sağlık Sömürgenlerine Kazançları Yetmiyor, İlaç Yok...


Piyasada ilaç sıkıntısı yeniden baş gösterdi. Türkiye Eczacılar Birliği’ne göre, 300 kalem ilaç piyasada bulunamıyor. Bunun başlıca nedenlerinden biri ise yabancı firmaların kâr marjı düşük olduğu için Türkiye’ye ilaç satmak istememesi...


Türkiye’de eczanelerde bulunamayan ilaçlar, ihtiyaç sahiplerinin artan şikayetleriyle birlikte gün geçtikçe daha da büyük bir sorun haline geliyor. Sürekli kullanma zorunluluğu bulunan ilaçların tedarik edilememesi ise insan hayatını tehlikeye atan bir unsur. Son günlerde yeniden artan ilaç bulunamama sıkıntısı üzerine görüştüğümüz Türk Eczacılar Birliği (TEB), yaklaşık 300 kalem ilacın piyasada bulunamadığı bilgisini paylaştı.

İlaç sıkıntısının başlıca nedenleri ise; hammadde bulunamayıp ilaçların üretilememesi, stok sıkıntılarının yaşanması, yabancı firmaların kâr marjı düşük olduğu için Türkiye’ye ilaç satmak istememesi olarak sıralanıyor. Yetkililer, önceki senelerde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile ithalatçı ilaç firmaları arasındaki, sabit kur uygulamasında anlaşmaya varılamamasının hala ilaç sektörünü olumsuz etkilediği görüşünde.

Kaan Yılmaz - http://aydinlik.com.tr/il
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder