mahihaber "Katarakta fark almıyoruz" yalanı - Mahihaber
HADİSLERDEN

"Katarakta fark almıyoruz" yalanı


4 bin üyesi ile göz hastalıkları ile ilgili tek temsilcisi olan; Türk Oftalmoloji Derneği, katarakt ameliyatları ile ilgili sürdürülen kampanyaların yasa dışı olduğunu savunuyor. Dernek, kampanyalar eşliğinde sürdürülen açıklamaların da ‘tamamen yanıltıcı’ olduğunu belirterek, bu kampanyalarla hastalardan çeşitli adlar altında ek ücret talep edildiğini söylüyor.

Sizi yasal olarak da başvuruya iten gelişmeleri özetler misiniz?

Katarakt, sık görülen bir hastalık olması nedeniyle öteden beri bazı sağlık kuruluşları ve kişiler tarafından istismar edilen bir sağlık sorunudur. Ancak son günlerde çok daha endişe verici açıklamalar ve kampanyalarla karşı karşıyayız. Yazılı ve görsel medyada, ticari kaygıların ön planda tutulduğu ve esasta yetkili olmayan bazı kişilerin kamuoyunu yanlış bilgilendiren açıklamaları son derece rahatsız edici, gayri yasal ve halkın sağlığını doğrudan tehdit eder nitelikte...

Bu kampanya ve açıklamalar hekimleri nasıl etkiliyor?

Bu yolla, katarakt ameliyatı yapan tüm hekimleri, töhmet altına sokulmakta ve hekimleri, kamuoyu önünde neredeyse ‘sahtekar’ olarak göstererek, güven ve itibar kaybetmelerine vesile olunmaktadır. Oysa ülkemizde faaliyet gösteren özel ve kamu tüm sağlık kuruluşlarının donanımları yüksek standarttadır

Bazı kurumlar fark istemediğini , “Fark ücreti” almadan sadece SGK ödemesi ile muayene ve ameliyat yapıldığı yönünde beyanlarda, reklamlarda bulunulmakta, hastalar cezbedilmekte ve hatta belirli kliniklere taşınmakta ancak daha sonrasında ‘tetkik ücreti’ ve benzeri gerekçelerle hastalardan muhtelif ücretler tahsil edilmektedir.

Hastalar için tavsiyeleriniz nelerdir?

Hastalarımızı, fark almadan muayene ve ameliyat vaat eden bu kuruluşlara hiçbir isim altında fark ödememeleri, bu tarz ‘tuzak’lara düşmemeleri konusunda uyarıyor, daha dikkatli ve bilinçli davranmalarını tavsiye ediyoruz. Katarakttan fark almayacağını beyan eden bir kuruluşta farklı bir ödeme yapmak zorunda kalan hastalar, ilgili belgeleriyle resmi kurumlara veya derneğimize başvuruda bulunabilir.

http://www.medimagazin.com.tr/ana-sayfa/guncel/tr-goz-sagligi-ticarete-feda-edilmek-isteniyor-1-11-53428.html
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder