mahihaber Gaz Tamponadı - Mahihaber
HADİSLERDEN

Gaz Tamponadı


Bazı vitrektomi olgularında vitreus jeli boşaltıldıktan sonra bu boşluğa salin solüsyonu yerine gaz kabarçığı doldurulur. Bu yöntem makular delik cerrahisi ile retinal dekolmanının tedavisinde uygulanır.

Postoperatif dönemde tam iyileşme sağlansın diye delikleri ve yırtıkları yapıştırmak maksatıyla gaz infüzyonu uygulanır. Gaz infüzyonu uygulanan hastalara belli pozisyonda hareket etmeden yatmaları istenir. Amaç yer çekimine bağlı olarak gazın göz içi boşluğunda hasarlı bölgede üstte çıkarak retina yüzeyine baskı yapmasını sağlatmaktır.

Makula cerrahisinde hastaya yüzükoyun yatması istenir. Çünkü makula gözün tam arkasında olduğundan sadece bu pozisyondaki bir yatışta gaz kabarcığının mekanik etkisinden faydalanılır. Daha perifer bölgeyi tutan retina yırtıklarında daha farklı pozisyonlarda yatak istirahatı önerilir.

Gaz baloncukları 2 ile 8 hafta gibi değişken süre içinde göz içinden tamamen kaybolurlar. Bu sürede hastada önce bulanık görmeden şikayet ederken sonra kavisli gölgelerin varlığını tarifler.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder