mahihaber Görme Testi - Test 1 - Mahihaber
HADİSLERDEN

Görme Testi - Test 1


Eğer görme bozukluğunuz olduğuna inanıyorsanız bu tablo size fikir verebilir.


Yapmanız gereken tek şey monitörünüzün büyüklüğüne ve ekran çözünürlüğüne göre monitörden ne kadar uzaklaşacağınızı saptamak.

Sonra sayıları en üst sıradan en alt sıraya kadar sırayla bir gözünüzü kapatarak okumaya çalışmak.

Eğer okumakta zorlanıyorsanız hemen bir göz hekimine başvurmalısınız.

 Ekran çözünürlüğüne göre bakma uzaklığınız,

Ekran büyüklüğü  Çözünürlük 640x480 800x600

14 inç 5.5 m 4.0 m
15 inç 6.0 m 4.5 m
17 inç 7.0 m 5.5 m

Bu ölçüm hiç bir durumda bir hekimin yapacağı kontrol yerine geçmez.

Gözünüzde görme ile ilgili bir problem olduğuna inanıyorsanız bu testi yaparak bunu öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken ekranınıza normal izleme mesafesinde oturup (göz ile ekran arası yaklaşık 60 cm) bir gözünüzü eliniz ile kapatıp, satırlardaki harfleri yanında yazan bakma mesafesine göre incelemek. Aynı işlemi diğer gözünüz için de tekrarlayın.

Sorunsuz bir insan gözü 20/20 mesafesindeki yazıyı okuyabilmelidir. Eğer yazıları okumakta sıkıntı çekiyorsanız göz doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Yazıları düzgün okuyabiliyorsanız bile fark edilmesi güç rahatsızlıkların önüne geçilmesi için düzenli olarak göz doktorunuza görünmenizde fayda vardır.

Not: Bu test bilgilendirme amaçlıdır. Bu test gerçeğe en uygun olarak olarak 1280x800 / 1024x768 çözünürlüklerdeki 14'' ekranlardan yapılabilir (yaygın dizüstü modelleri bu özelliklere sahiptir). Sonuçlar ekranın çözünürlüğüne ve boyuna göre farklılık gösterebilir. Gerçek bir sonuç elde etmek için göz doktorunuza danışmalısınız.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder