mahihaber Kabe Örtüsünde Büyük Değişiklik - Mahihaber
HADİSLERDEN MAHİHABER

Kabe Örtüsünde Büyük Değişiklik


Hac mevsiminin geride kaldığı bugünlerde Kabe alanı boşalırken örtüde yapılan değişiklik dikkatli gözlerden kaçmadı.

Bugüne kadar sadece Hacerül Esved köşesinde olan farklılık bu kez Kabe'nin bir diğer köşesinde Rukn-u Revani'de yapıldı.

Hacılar tavaf sırasında başlangıç noktasında bulunan Hacer-ül Esved'i kalabalıktan görmeyeceği için yetkililer şu anda kaldırılan bir zamanlar zeminde bulunan başlangıç çizgisi ve hali hazırdaki yeşil ışık veren lambayla fark ediyorlardı. Bu hizaya gelen kişi Hacer-ül Esved köşesine geldiğini anladığından taşı görmese bile selamlama yaparak tavafa devam edebiliyordu.

Mescidi harem yetkilileri Kabe'nin bir diğer önemli köşesi ve selamlamanın sünnet olduğu Rukn-u Yemani köşesi için de bu yıl değişikliğe giderek örtü üzerine işleme ile boydan boya bir işaret yaptı.

Artık hac ve umre için Kabe'yi tavaf edecek olan Müslümanlar rukn-u yemani köşesini uzaktan fark ederek bu kısma geldiklerinde de istilam ( selamlama ) yapmış olacak.

Rukn-u Yemani hakkında kısa bilgi

Kabe'nin Yemen tarafına düşen köşesi.


Tavaf esnasında Hz. Peygamber'in istilâm etmesinden dolayı, Rükn-i Yemânî'nin Rükn-i Hacer'den sonra ehemmiyetli bir yeri vardır

Rükn-i Yemâni'deki fazilet ; bu köşenin İbrahim (a.s.)'in attığı temel üzerinde oluşudur Rükn-ü yemaninin selamlamanın hikmeti Peygamberimizin bu şekilde yapmış olmasıdır. Ayrıca Peygamberimiz Kabenin kıble olarak durulması emredilmesinden önce hem kabeyi hem de mescidi aksayı önüne almak için Rükn-ü yemani bölümünde durarak namaz kılardı.

Rüknü Yemani ile Hacer-i Esved arasında şu dua okunur:

[Ey Rabbimiz! Bize dünyada iyilik, Ahiret’te de iyilik ver. Bizi Cehennem azabından koru. (Rabbenâ âtinâ fi’d-dünyâ haseneten ve fi’l-âhirati hasane ve gınâ azâbe’n-nâr.)]

[Allahım! Küfre düşmekten, yoksulluktan, Dünya’da ve Ahiret’te rezil olmaktan Sana sığınırım. (Allahumme innî eûzu bike mine’l-kufri ve’l-fâgati ve mevâgıfi’l-hızyi fi’d-dünyâ ve’l-âhirati.)]

Rükn-i Yemânî', faziletçe son iki rükne üs­tünlüğü sadece Hz. İbrahim'in attığı temeller üzerine oturmasından ileri gelir. Bu sebeple Resûl-i Ekrem bu rüknü sadece selamlamakla yetinmiş­tir. Fakat İmam Mâlik ile Ahmed (r.a.)'e göre bu iki rükün de Rükn-i Hacer gibi öpülür.

Detaylı bilgi için tıklayınız :  Kabe - Kısımları ve Edilecek Dualar

Mahihaber Haber Merkezi
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder