mahihaber Katarakt Ticareti Yapılıyor - Mahihaber
HADİSLERDEN

Katarakt Ticareti Yapılıyor


Korkunç iddia "Emeklileri Anadolu'dan otobüslerle taşıyıp gözlerini kör ediyorlar”

Türkiye'deki katarakt ameliyatlarının yüzde 80'i gereksiz olduğu ve bilhassa emeklileri Anadolu'dan otobüslerle taşıyıp gözlerini kör ediyorlar, iddiasında bulunuldu

Türkiye'de son 4 yılda katarakt ameliyatlarının ciddi şekilde suistimal edildiği belirtildi

İsim vermekten kaçınan bir tıp uzmanı "Bazı hastane görünümlü klinikler bütün Anadolu'yu dolaşarak imamlar ve muhtarlar aracılığıyla emekli insanları topluyor. Bu insanları İstanbul'daki yerlerine getirerek ameliyat ediyorlar. Maalesef gözlerinde katarakt oluşmayan insanları da gereksiz yere ameliyat ediyorlar" dedi.

Tıp yetkilileri bazı kliniklerin Sosyal Güvenlik Kurumu'nu (SGK) nasıl dolandırdığını şöyle açıkladı: "Bu yerler katarakttan başka ameliyat yapamıyor. Çünkü SGK, hastane ruhsatı olmayan hiçbir yerle katarakt dışında ameliyatları karşılamıyor. O klinikler de sadece SGK'ya fatura keserek ayakta kalabiliyorlar. "

SGK: CEZA VERECEĞİZ

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, söz konusu kliniklerin SGK denetimi altında olduğunu söyledi. Buna istinaden görüşüne başvurduğumuz SGK yetkilileri de konu hakkında kuruma çok sayıda şikayet geldiğini belirterek, "İlk belirlemelere göre gereksiz ameliyat yaptığı tespit edilen bazı merkezleri incelemeye aldık. Şikayetler doğrultusunda araştırmalarımız devam ediyor. Soruşturma tamamlandığında gerekli cezalar verilecek" ifadelerini kullandı.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder