mahihaber Sağlıklı Gözler için gözyaşı - Mahihaber
HADİSLERDEN

Sağlıklı Gözler için gözyaşı


Göz hareketlerinin rahat bir şekilde gerçekleştirilebilmesi ve gözün sağlıklı kalabilmesi için büyük bir öneme sahip olan gözyaşının, miktar ve kalitesinin bazı durumlarda azalabileceğini belirten Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Adana Araştırma ve Uygulama Merkezi Yüreğir Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanı Doç. Dr. Rana Altan Yaycıoğlu, göz kuruluğu hastalığının önemini anlattı.

Gözlerin sağlıklı olması için gözyaşı gereklidir

Gözyaşının gözü ıslatma, rahatlatma ve net görmeyi sağlamak gibi önemli görevlerinin olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Rana Altan Yaycıoğlu, “Gözyaşı, göz yüzeyini yıkarken toz ve birikintileri de uzaklaştırarak gözü temizler. Kuru göz, gözlerde kuruma, yanma, batma, kum veya yabancı cisim varmış gibi hissedilmesine sebep olur. Bazen, kaşınma, sürtünme, acıma veya gözlerde devamlı yorgunluk ile de kendini gösterebilir” diye konuştu.

“Kadınlarda kuru göz daha sık görülür”

Kuru gözlü kişilerde de gözlerde sulanma olabileceğini vurgu yapan Doç. Dr. Rana Altan Yaycıoğlu, “Gözlerde sulanma rahatsızlık etkisiyle refleks gözyaşı salınışında artışa bağlı olmaktadır. Bu yaşarma gözleri rahatlatsa da bunların göz yüzeyini nemlendirici ve dolayısı ile tedavi edici etkisi yoktur. Bazı sistemik hastalıklar, kontakt lens kullanımı, sigara kullanımı, gözkapaklarını düzgün kapanmasına engel oluşturan çeşitli hastalıklar da kuru göze sebep olabilir. Kadınlarda kuru göz daha sık görülür ve bundan da hormonlardaki değişiklikler sorumlu tutulur” dedi.

“Sadece kızarıklığı gidermek için damla kullanmayın”

Kuru göz hastalığının tam olarak tedavisinin mümkün olmadığını belirten Doç. Dr. Rana Altan Yaycıoğlu, “Göz doktorlarının önereceği suni gözyaşı damla ve jellerinin kullanımı ile gözlerdeki batma ve kuruluk hisleri giderilebilir. Ancak bazen hastalar sadece kızarıklığı gidermek için çeşitli damlalar kullanırlar, ama bunlar gözleri geçici beyazlatsa da gözü nemlendirmediği ve bağımlılık yapabildiği için kesinlikle kullanılmamalıdır. Düzenli olarak omega-3 yağ asitleri içeren somon gibi balıkları sık tüketmek, keten tohumu içiren yiyeceklerle beslenmek ve bol su içmek oldukça yararlıdır” diye ifade etti.

http://www.yerelgundem.com/
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder