mahihaber 2016 DHBT Ters Köşeye Yatırdı - Mahihaber
HADİSLERDEN

2016 DHBT Ters Köşeye Yatırdı


2016-KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi 4 Aralıkta yapıldı.
Bazı illerde sınava girecekler yakın illere, büyükşehirlerde olanlarda birkaç ilçeye yayılmış sınav merkezlerine yönlendirlldi.


Sınava girenler geçen yıllara göre %50 daha fazla sayıda idi.Diyanet İşleri Başkanlığı çatısı altında çalışmak için can atan o kadar insanın varlığı görenleri memnun eden manzara idi.
Sınavdan çıkanların yollardaki görüntüsü dev bir mitingten çıkanlar gibiydi.
Kalbi dine hizmet etmek için (!) çabalayan yüzbinleri görünce artık din ve diyanetin asla sarsılmayacağına kanaat gösterirdiniz.
Öte yandan mevcut Diyanet çalışanlarına baktığınız zaman camiden uzak, atm sevdalısı din görevlilerini görünce de üzülüyorsunuz.
Paldır küldür kılınan namazlar, sabah namaz vakitlerinde kapalı camiler, yalan yanlış fetva veren çoğu imam hatip lisesi mezunu ne oldum diyen cami memurları, bozuk hoparlörler, insanın kulaklarını tırmalayacak şekilde okunan ezanlar, sık sık rapor alan cami görevlileri vs vs..
Dedik ya, 2016 DHBT sınavı geride kaldı. Ancak yankıları daha bir kaç hafta sürecek.Hele sonuçlar açıklandıktan sonra sesler çoğalacak ve ardından derin bir sessizlik.
Öncelikle DHBT sınav sorularını hazırlayan herkese, emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunmak istiyorum.
Aldığınız ücret ananızın ak sütü gibi helal olsun.
Sağolun, varolun.
Gerçekten sınav gibi sınav idi.
Sorular mükemmel.
Soru hazırlamada kimin katkısı varsa kalben teşekkür ediyorum. Ellerine sağlık.
Din hizmetlerinde çalışmak isteyenlere sorulacak en kolay ve olması gereken soru türü idi.
Siz bakmayın sosyal medyada, haber sitelerindeki yorum sayfasındaki tepkilere..
Bu sınav kolay yoldan memur olmak isteyen, alışagelmiş sorular bekleyen kurnazları frenlemeye yetti.
Bilgisi olan bu sınavdan geçer puan alacak.
Diğerleri ters köşede bir daha ki DHBT sınavlarının geleceği günü bekleyecek.
Bu yıl, 2016 DHBT sınavı bir çok yakını diyanet çalışanı olan, dini hizmeti sadece namaz kıldırmak, elifba öğretmek, müftülükte evrak yazmak, halkın sorularına yalan yanlış, yuvarlak cevaplar vermek olarak sananları hayal kırıklığına uğrattı.
Bu sınav dini hizmeti en kolay meslek olarak görenleri öyle bir ters köşeye yatırdı ki, soruları hazırlayanları takdir edilmesi gerektiğini anlayamadılar.
Sınava girenler yazmış.
İmam olacağız banane vaftizden Hristiyanlarla, Dürzilerle ilgili niye soruyorlar bize ne onlardan diyenler sinirden takla atıyor.
A, gafil.. Din hizmetleri sınavına giriyorsun. her din ve mezhep hakkında bilgi sahiibi olmak zorundasın. Köyde, dağın başında üç beş kişiye değil ummadığın bir yerde büyük bir kalabalığa hizmet vereceksin. Belki de Hatay, Antakya, Mardin, Diyarbakır, İstanbul, İzmir gibi gayri Müslimlerin olduğu yerlerde görev yapacaksın. Dünya dinleri hakkında, mezhepler hakkında fikir sahibi olacaksın ki İslam'ı anlatabilesin.
Sınava girenler yazmış
Peygamberimizin sorun çözme yeteneği neden sorulur diye tepki göstermiş, ile ilgili soruyu bilemeyen peygamberi nasıl anlatır?
Kuranda sure olarak ismi olmayan peygamber yüzlerce, olanlar belli bir kaç tane..Olanalrı bilmeyecek kadar cahilsen Kuran-ı kerimden nasıl bahsedeceksin.
Örnekler çok.
Onlara göre ne sorulmalıymış.
Namaz, abdest, ayet meali, mealden arapça, 32 farz yok. Tecvitten sorulmamış, fıkıhtan sorulmamış resmen ÖSYM ayıp etmişmiş. Bundan sonra bu sınavı ÖSYM yapmamalıymış,
Hatta bilgisizliğinden utanmayanlar işi daha ileri götürüp BİMER kanalıyla Başbakana, Cumhurbaşkanına şikayetleri yollamaya başlamışlar bile.
Ey Diyanet.
Sözüm sana..
İslamiyeti namaz kıldırmaktan, elifba sanmaktan ibaret sananlar, hac ve orucu sokaktaki insan kadar bilen ancak evrensel din İslamdan habersiz bu tepki gösterenleri tek tek tespit et.
Bunlarla yola çıkılmaz.
İslamiyeti geniş kapsamlı içine sindiremeyenler, ATM memuru olmayı hayal edenleri değil din gönüllüsü, İslamın hizmetkarı olmayı amaç edinenleri bulmak için bu tür sınavlar devam ettirilmelidir.
Alışılagelmiş sınav soruları yerine olması gerekenleri cevaplamaktan acizler kendilerinden utanmalı.
Ha birde, tecvid,fıkıh, İslami şartlar ve ayetler nasıl olsa mülakatlarda soruluyor.Neden canınız sıkılıyor ki.
Mehmet Görmez başkanlığındaki Diyanet, internet sayesinde daha fazla bilgiye ulaşabilen insanlar artık din adamı dedikleri zaman kendini aşmış, İslamiyeti yutmuş, Din kültürünü içine sindirmiş din görevlileri görmek istiyor.
Sen her ne kadar İslami bir din görevlisi de olsan tüm mezheplerden, tüm dinlerden, insanların yaşam ve inanç konularında neler yaptıklarından haberdar olmalısın.
Olmalısın ki Din kültürü görevlisi olasın.
Yoksa yat kalk beş vakit namaz, onu da şeytan komaz da arazi olmaya bakarsan her ay ATM makinesinden çektiğin maaşın helal mi haram mı olduğunu düşünmeden yaşar gidersin..
Her din görevlisi bilgisini her gün güncellemeli..ÖSYM tarafından yapılan son 2016 DHBT sınavı olması gereken bir sınav şekli idi.
NOKTA..

Erol Kara - Mahihaber.com
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder