Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

2017 Hac Haberleri - Kısa Kısa

2017 Hac haberleri sitemiz mahihaber.com'da..

2017-08-23 11:30:00
2017 Hac Haberleri - Kısa Kısa

2017 yılı haccı ile ilgili haberleri bulabileceğiniz mahihaber.com Mekke ve Medine'den sürekli güncel haberliyle okurlarının hizmetindedir..Sayfamız geniş haberlerin dışında kısa haberleriyle de Allah c.c ve Resul aleyhisselam'ın miasfirlerinden , Suudi Arabistan'dan haberleri sizlere ulaştırmaya çalışacak. Sayfamız SÜREKLİ GÜNCELLENECEĞİNDEN takip etmenizde yararlı olacaktir.

SON GÜNCELLEME : 23.08.2017 - 11:30

****

Diyanet İşleri Başkanlığı, Hacılar için Mekke'de kurulan mutfağı, günlük 100 bin kişiye yemek çıkarabilecek şekilde genişletti. Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Dursun Aygün, "Hacı adaylarımıza huzurlu bir şekilde ibadetlerini yapabilmeleri için 4 bin 500 kişiyle hizmet veriyoruz. Bunlardan birisi, Mekke'de kurulan günlük 100 bin kişiye yemek çıkarabilecek şekilde bir yemek fabrikası." dedi.

****

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Dursun Aygün, "Mekke'de Türkiye'den gelen sağlık görevlilerinin hizmet verdiği 120 yataklı bir hastane bulunduğunu, hastanede bir de diyaliz ünitesinin kurulması amacıyla çalışma başlattıklarını dile getirdi.

****

2017  hac organizasyonundan görev alan İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) kafile ve grup başkanları Mekke-i Mükerreme‚de değerlendirme ve çalışma toplantısında bir araya geldi. Hac ve Umre Birim Başkanı Tahir Köksoy‚un başkanlık yaptığı toplantıda IGMG Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilatlanma Başkanı Murat İleri, Mekke Sorumlusu Cengiz Dağdeviren ve İrşad Sorumlusu Abdurrahim Güçlü de hazır bulundu.

****

Mardin'in Midyat ilçesinde Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonuyla hacca gidecek ilk kafile yola çıktı. İlçe Müftü Vekili İdris Yıldırım, törende yaptığı konuşmada, kutsal topraklarda Türkiye ve Müslümanlar için dua edilmesini istedi.

****

Brüksel Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği ve Belçika Diyanet Vakfı işbirliği ile düzenlenen Hac organizasyonu ile hacca gitmek üzere vatandaşlarımız kayıt yaptırdılar. Daha önce Brüksel Fatih Camiinde yapılan bilgilendirme toplantısında kafile ve grupları hakkında bilgi alan hacı adaylarına hac yolculuğunda kendilerine lazım olacak bazı eşyalar da hediye olarak verilmişti. 
Hac yolculuğuna çıkmak üzere Brüksel Uluslararası Havalimanına yakınları ile gelen hacı adayları toplu program ve dualarla uğurlandı. Yakınları ile vedalaşan hacı adayları duygulu anlar yaşarken aynı zamanda da bu kutsal yolculuğa çıkacak olmanın da gurur ve mutluluğunu yaşadılar.

****

Yozgat'tan kutsal topraklara gidecek olan hacı adayları hazırlıklarını tamamladı. Yozgat İl Müftü Yardımcısı Süleyman Eroğlu, Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olarak kutsal topraklara hac ibadetini yerine getirmek amacıyla Sarıkaya ilçesinden ilk hacı kafilesinin uğurlandığını, diğer hacıların ise yarın (perşembe günü) sabah uğurlanacağını söyledi. 

****

Diyanet İşleri Başkanlığınca kutsal topraklara hac vazifesi için Didim'den gidecek olan hacı adayları uğurlandı. Kutsal topraklara gidecek olan Didimli Hacı Kafilesi için Didim merkez camiinde uğurlama merasimi düzenlendi. Uğurlama merasimine İlçe Müftüsü Ahat Taşçı da katıldı. Didim'den müracaat eden 581 hacı adayından 26'sının bu sene kutsal topraklara gitmeyi hak kazanırken, 21 kişinin Diyanetin organizasyonu ile 5 kişinin de acentalar aracılığı ile gideceği öğrenildi.

****

Kütahya’nın Emet ilçesinde, 2017 yılı Hac sezonunda Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonuyla hacca gidecek olan 42 kişilik Hac kafilesi dualarla uğurlandı. 

****

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da 135 kişi, Türk Diyanet Vakfı organizasyonunda hac ibadetini yerine getirmek üzere kutsal topraklara hareket etti. Kopenhag ve Billund havalimanlarından, Türk Hava Yolları'na (THY) ait tarifeli uçaklarla İstanbul'dan aktarma yaptıktan sonra Cidde'ye uçacak 135 hacı adayı ve beraberindeki 3 kafile görevlisi için uğurlama töreni düzenlendi.

****

Konya'dan ilk hac kafilesi uğurlandı. Hac ibadetini yerine getirmek için kutsal topraklara gidecek olan Konyalı kafile Mevlana Kültür Merkezi'nde buluştu. Burada toplanan hacı adayları daha sonra havaalanına giderek mübarek yolculuğa çıktı

****

Siirt’ten Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonuyla kutsal topraklara gidecek 137 kişilik hacı kafilesi İl Müftülüğünün önünde düzenlenen programla Medine-i Münevvere’ye dualarla uğurlandı.

****

Osmaniye'den Hacı Adayları Dualarla Uğurladı Hac ibadetini ifa etmek üzere kutlu yolculuğa çıkan Osmaniye’nin  İmam-ı Azam Camiinde düzenlenen tören ile kutsal topraklara uğurlandılar. Hac ibadetini ifa etmek üzere kutlu yolculuğa çıkan Osmaniye’nin 2. Kafilesi İmam-ı Azam Camiinde düzenlenen tören ile kutsal topraklara uğurlandılar.

****

İzmir'den İlk Hac Kafilesi Uğurlandı... İzmir'de ilk hacı adayı kafilesi, dualarla kutsal topraklara uğurlandı. İlk kafilenin yola çıkması nedeniyle İzmir Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde uğurlama töreni yapıldı.  Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonuyla izmir'den
kutsal topraklara gidecek olan 1464 kişiden ilk kafilede yer alan 349 hacı adayı ile yakınlarının katıldığı tören, Kur'an-ı Kerim tilaveti ve İl Müftüsü Prof. Dr. Ramazan Muslu’nun konuşmasıyla başladı. Törene İzmir Valisi Sayın Erol Ayyıldız, Vali Yarımcısı Aydın Memük, İl Müftüsü Prof. Dr. Ramazan Muslu, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Bülent Balta, İl Müftü yardımcısı Şakir Kırkız, İl Müftülüğü Hac umre Şube Müdürü Hasan Sarı ve Hacı adayları katıldı.

****

Düzce’den 280 hacı adayı Cedidiye Camii’nde kılınan sabah namazı sonrası Kutsal Topraklara gitmek üzere uğurlandı. Düzce’den hacca gitmek üzere hazırlanan yaklaşık 280 vatandaş sabah erken saatlerde Cedidiye Camii önünde buluştu. İslam dininin en önemli şartlarından birini yerine getirmek üzere Kutsal Topraklara doğru yola çıkan hacı adayları kendilerini uğurlamak üzere gelen yakınları ile birlikte sabah namazını Cedidiye Camiinde kıldı. Düzce Belediye Başkan Vekili Kadir Badur’un da yalnız bırakmadığı Düzceli hacı adayları, kılınan sabah namazının ardından Düzce İl Müftüsü Selami Emen’in duası ile birlikte kendileri için hazırlanan otobüslere binerek İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanına doğru yola çıktı. 

****

Konya’dan ilk kafile  12 Ağustos’ta yola çıkıyorKonya İl Müftü Yardımcısı Yusuf Arıkan, Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olarak Konya’dan kutsal topraklara hac ibadetini yerine getirmek amacıyla 11 kafilenin gideceğini açıkladı. Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olarak Konya’dan bu ayın 12’si ile 21’i arasında yolculuğun başlayacağını ifade eden Yusuf Arıkan, ilk kafilenin 12 Ağustos’ta yola çıkacağını söyledi. Arıkan her bir kafilede 150 - 200 kişinin olduğunu belirtti. Hac farzını yerine getirmek için kutsal topraklara gidecek hacı adaylarından Türkiye’deki ilk kafilenin ise 6 Eylül’de hacı olarak yurda dönmesi bekleniyor. Konya’dan 12 Ağustos’ta çıkacak ilk kafilenin ise Eylül’ün 13’ünde dönmesi bekleniyor.  

****

Avrupa'dan yola çıkan ilk hac kafilesi, düzenlenen törenle  kutsal topraklara uğurlandı. İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) organizasyonu ve Türk Hava Yolları  (THY) uçağı ile İstanbul aktarmalı olarak kutsal topraklara giden hacı adayları  için Köln-Bonn Havalimanında tören düzenlendi. IGMG Hac Umre Birim Başkanı Tahir Köksoy, gazetecilere yaptığı  açıklamada, bu yıl 48. hac organizasyonlarının ilk hac kafilesini  uğurladıklarını, diğer şehirlerle ilk gün bin 400 civarında hacı adayının kutsal  topraklara gideceğini ifade etti.

****

Kahramanmaraş Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali'ndeki bakımdan dolayı Hacı adayları ihramlarını Hz. Yunus camiinde giydi. İlk hac kafilesinin hareketi öncesinde Necip Fazıl Kültür Merkezi Ve Hz. Yunus camiinde düzenlenen törene, Kahramanmaraş İl Müftüsü Celal Sürgeç, Hac ve Umre Müdürü Osman Aydın'ın yanı sıra hacı adayları ve yakınları ile bazı vatandaşlar katıldı. 2017 Yılı Hac uğurlaması programı Kur'an tilavetiyle başladı. Din görevlilerince okunan İlahiler, salâvatı Şerifeler ve telbiyelerlerin ardından Kahramanmaraş İl Müftüsü Celal Sürgeç'în Hacı adaylarına hitabı ile devam etti. İl Müftüsü Celal Sürgeç Hac uğurlama töreninde yaptığı konuşmada "kutsal yolculuğun herkese hayırlı olması" temennisinde bulundu.

****

Osmaniye Müftüsü Ali Rıza Tahiroğlu, kentte bu yıl 397 hacı adayının kutsal topraklara uğurlandığını belirtti. Tahiroğlu, İmamı Azam Camisinde düzenlenen uğurlama töreninde yaptığı konuşmada, hacı adaylarına hayırlı yolculuklar diledi. Hacı adaylarından, ülke ve millet için dua etmelerini isteyen Tahiroğlu, "Osmaniye'den 242'si Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonundan olmak üzere toplamda 397 hacı adayımızı kutsal topraklara uğurladık" dedi.

*****
Diyanet İşleri Başkanlığının organizasyonuyla hac ibadeti için kutsal topraklara Edirne'den giden ilk kafile dualarla uğurlandı. Sabah namazının ardından Selimiye Camisi önünden iki otobüsle 100 hacı adayı kutsal topraklara gitmek üzere yola çıktı. Hac görevini yerine getirmek üzere yola çıkan hacı adaylarını aileleri ve yakınları, gözyaşları ve hayır dualarla yolcu etti.
Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm, gazetecilere yaptığı açıklamada, çıkılan kutsal yolculuğun hayırlı bir şekilde tamamlanması temennisinde bulundu. 

****

Almanya’da hac heyecanı ... 2017 yılı hac organizasyonunda görevlendirilecek kafile başkanları ile grup görevlilerini bilgilendirmek amacıyla Almanya'nın Köln Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Merkezinde bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yavuz Ünal, DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Aşıkoğlu, 2017 Hac Organizasyonu Koordinatörleri Ahmet Dilek (Köln), Ramazan Dağlı (Frankfurt) ve Kuddusi Uysal (Münih), DİTİB Hac ve Umre Hizmetleri Müdürü Ali Özdemir, kafile başkanları ve grup görevlileri, kadın görevliler ile merkez görevlileri katıldı.

****

Suudi Arabistan'ın kutsal kenti Medine'de, iki yıl önce kurulan Kur'an-ı Kerim Müzesi'nin ziyaretçi sayısı 2 milyonu aştı. Kur'an-ı Kerim tarihi ve 23 yıllık vahiy serüveninin yanı sıra birçok nadide el yazması Kur'an-ı Kerim'in sergilendiği müze ziyaretçilere ücretsiz hizmet veriyor.

****

Şanlıurfa İl Müftü Yardımcısı Mustafa Erdem, bu yıl Şanlıurfa'da bin 625 kişinin haca gideceğini söyledi. Erdem, gazetecilere yaptığı açıklamada hac mevsiminin başladığını belirterek bu yıl hac ibadetini yerine getirecek olanların uğurlanmaya başlandığını söyledi. Hac ibadetinde sabrın çok önemli olduğunu belirten Erdem, müftülük olarak hacı adaylarına çeşitli seminerler düzenlediklerini hatırlattı.

****

Gümüşhacıköy ve Hamamözü ilçelerinden 26 hacı adayı, kutsal topraklara uğurlandı. Gümüşhacıköy Köprülü Mehmetpaşa Camisinde gerçekleştirilen programa hacı adayları ile yakınları katıldı. İlçe Müftü Vekili Mustafa Koç, burada yaptığı konuşmada, hacı adaylarından ülkedeki birlik ve beraberliğin daim olması için dua etmelerini istedi. 

****

Hac ibadetini yerine getirmek için Suudi Arabistan'ın Medine kentine gelen hacı adayları, ilk cuma namazını içinde Hazreti Muhammed'in kabrinin de bulunduğu Mescid-i Nebevi'de eda etti. Cuma namazını Mescid-i Nebevi'de kılmak isteyen binlerce hacı adayı saatler öncesinden Haremi Şerif'e akın etmeye başladı. Kalabalık ve sıcak hava nedeniyle hacı adaylarından pek çoğu namazlarını avluda açılan dev şemsiyeler altında kıldı.

****

Medine'ye gelen hacı adaylarına ilişkin istatistik bilgi toplayan, hükümete bağlı Edla Kurumu'ndan yapılan açıklamada, "kente yeni hac mevsimi içinde şu ana kadar yaklaşık 300 bin hacı adayının geldiği ve bu sayının her geçen gün arttığı" ifade edildi. Medine'deki hacı adayları arasında "41 bin 180 kişi ile Endonezyalıların ilk sırada" olduğuna işaret edilen açıklamada, Medine'deki ziyaretlerini tamamlayan hacı adaylarından 20 bin 680'inin Mekke'ye geçtiği aktarıldı.

****

Antalya’nın Kumluca ilçesinde bu yıl hac görevini yerine getirecek olan hacı adayları uğurlandı.
Kumluca Müftülüğü tarafından Merkez Eski Camii Bahçesinde yapılan uğurlama törenine Kumluca Müftü Vekili Yakup Karakale ve Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya’da katıldı.

****

İslam'ın 5 şartından biri olan hac ibadetini yerine getirmek için kutsal topraklara gidecek hacı adayları son hazırlıklarını yaparken, Kızıltepe İlçe Müftüsü Masum Taşçı, hac ibadetiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Pakistanlı âlim Muhammed İkbal'in hacdan dönen Müslümanlara hitaben "Hz. Ebubekir’in sadak atını, Hz. Ömer’in adaletini, Hz. Osman’ın hayâ ve hilmini bide Hz. Ali’nin ilim ve cesareti getirseydiniz de ülkemizi yeniden inşa etseydik" sözünü aktaran Taşçı, hacca gidip geldikten sonra hacda kazanılan şuurla sürekli yaşanması gerektiğine vurgu yaptı

****

15 Temmuz darbe girişimi sırasında FETÖ-PDY’li hainlerce Ankara’da Gölbaşı Özel Harekat Merkezi’ne yapılan saldırıda şehit olan ikiz polis memurları Ahmet ve Mehmet Oruç ile Yunus Uğur’un anne ve babaları hacı olmak için kutsal topraklara yolcu edildi. Diyanet İşleri Başkanlığının organizasyonuyla Adana'dan giden hac kafilesi havalimanından dualarla uğurlandı.

****

Irak Hac ve Umre Komisyonu Sözcüsü Hasan Fahad, Hac farzını yerine getirmek için, Irak’ın ilk Haç kafilesinin Bağdat’tan Sudi Arabistan’a doğru yola çıktığını bildirdi. Hasan Fahat yaptığı açıklamada, “333 Hacı adayı Bağdat Uluslararası Havalimanı’ndan Medine Münevere Havalimanı’na doğru yola çıktı” dedi.

****

Irak Hac ve Umre Komisyonu Sözcüsü Hasan Fahad, Hac farzını yerine getirmek için, Irak’ın ilk Haç kafilesinin Bağdat’tan Sudi Arabistan’a doğru yola çıktığını bildirdi. Hasan Fahat yaptığı açıklamada, “333 Hacı adayı Bağdat Uluslararası Havalimanı’ndan Medine Münevere Havalimanı’na doğru yola çıktı” dedi.

****

Kutsal topraklara gidecek Aydınlı hacı adayları için geri sayım başladı. Aydınlı hacı adaylarının bulunduğu ilk kafile 13 Ağustos'ta dualarla uğurlanacak. Hac farizasını yerine getirmek amacıyla kutsal topraklara gidecek Aydınlı hacı adayların ilk yolculuğu 13 Ağustos tarihinde başlayacak. Bu kapsamda hacı adaylarının haccı daha iyi anlaması ve öğrenmesi amacıyla, Aydın İl Müftülüğü tarafından Külliye Camii'nde Hac Eğitim Semineri düzenlendi. Seminerde Müftü Ömer Kocaoğul, Müftü Yardımcısı Zekeriya Çallı, kafile başkanları ve hac görevlisi olan din görevlileri hacı adaylarına sunumlarda bulundu. Seminerde maket Kabe'de uygulamalı hac provası yapıldı.

****

Konya İl Müftülüğü Hac ve Umre Hizmetleri Şube Müdürü Hamza Özkan, bu yıl Konya’dan 3 bin 500 Müslüman'ın kutsal topraklara gideceğini söyledi. Diyanet'le giden ilk hac kafilesinin 12 Ağustos'ta hareket edeceğini belirten Özkan, "İlk uçağımız 12 Eylül’de dönecek" dedi 

****

2017 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın organizasyonu ile hacca gidecek ilk kafile İstanbul’dan yola çıkıyor. Kutsal topraklara gitmek için gün sayan hacı adayları yola çıkıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonu ile yola çıkacak 161 kişilik ilk hacı kafilesi İstanbul’dan hareket edecek. Türkiye’den yola çıkacak ilk hacı kafilesi İstanbul Valisi Vasip Şahin ile İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz’ın da katılacağı bir programla kutsal topraklara uğurlanacak.

****

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Hac Organizasyonu ile Kayseri'den Hac'a gidecek ilk kafile, İl Müftülüğü Hac ve Umre Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından kutsal topraklara uğurlandı. Ahmet İnci Cami önünde düzenlenen uğurlama programında konuşan İl Müftüsü Şahin Güven, kutsal topraklarda yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi. Hacı adaylarına seslenen Müftü Güven, hac vazifesinin hakkıyla yerine getirilmesi gerektiğini ve ibadetten alıkoyacak her şeyden uzak durulması gerektiğini söyledi

****

Kars'tan 38 Hacı Adayı Kutsal Topraklara Uğurlandı. Evliya Camii’nde düzenlenen törene İl Müftüsü Mehmet Genç, AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın, hacı adayları ve yakınları katıldı.
Müftü Mehmet Genç kısa bir konuşma yaptıktan sonra selatu selamlar getirildi ve tekbirler okundu. Ardından Müftü Genç hacı adaylarının sağlıklı bir şekilde kutsal topraklara gidip yine sağlıklı bir şekilde Kars'a gelmeleri için dua etti

****

Hac vazifesini yerine getirmek üzere aday olan Nazillili 107 hacı adayı 01 Ağustos’tan başlayarak kutsal topraklara uğurlanmaya başlandı. Nazilli’den kutsal topraklara giden hacı adayları için saat 07.00’de Atatürk parkı önünde uğurlama töreni düzenlendi. Kur’an-ı Kerim’in okunduğu, duaların edildiği, ilahilerin söylendiği törende hacı adayları ve yakınları gözyaşlarını tutamadı.

****

ANTALYA'nın Finike İlçesi'nden kutsal topraklara gidecek 38 hacı adayı dualarla uğurlandı. Finike 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen uğurlama törenine Kaymakam Bahattin Alp Arslanköylü, Belediye Başkanı Kaan Osman Sarıoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Yakup Alagözoğlu, Emniyet Müdürü Cemil Doğan, Müftü Lütfi İmamoğlu, hacı adayları, imamlar, müftülük personeli ve vatandaşlar katıldı.

****

Çin’de yaşayan 284 Müslüman da Medine’de 5 gün konakladıktan sonra Mekke’ye geçerek hac ibadetini yerine getirecek. Bu yıl 12 binden fazla Çinli Müslümanın hacca gideceği öğrenildi.
Çin’in bu yılki ilk hacı kafilesinin, Suudi Arabistan’ın Medine şehrine vardığı bildirildi. Şinhua ajansının haberine göre, ülkenin güneyindeki Yünnan eyaletinden yola çıkan 284 Çinli Müslüman, Medine’de beş gün konakladıktan sonra Mekke’ye geçecek.

****

Hatay’dan Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonu ile hacca gidenlerden oluşan ilk kafile kutsal topraklara dualarla uğurlandı. Uğurlama törenine İl Müftü Vekili Mehmet Emin Okuyucu, İskenderun İlçe Müftüsü Mehmet Taştan, Hac ve Umre Hizmetleri Şube Müdürü Fahri Uçak, İl Müftülüğü Hac Bürosu görevlileri Mehmet Yaylacı ve Sabahattin Sağlam, müftülük personeli ile hacca gidecek vatandaşların yakınları katıldı.

****

Hac farizasını yerine getirmek üzere Çorum’dan kutsal topraklara giden ilk kafileler dualarla uğurlandı. Özel bir şirketle  hacca gidecek olan 37 hacı adayı, Akşemseddin Camii yanında gerçekleşen programın ardından dualarla yola çıktı. Uğurlama programına bazı şirket yöneticileri ve din görevlileri ile hacı adayları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

****

Bilecik'in Bozüyük ilçesinde özel şirketler aracılığıyla kutsal topraklara gidecek vatandaşlar için uğurlama programı düzenlendi. Cumhuriyet meydanında düzenlenen programla hacca gidecek vatandaşlar dualarla kutsal topraklara uğurlandı. Uğurlama programında konuşan Belediye Başkanı Fatih Bakıcı, hac kafilesine hayırlı yolculuklar diledi. Başkan Bakıcı, "Allah hayırlısı ile gidip dönmeyi nasip etsin. Orada yapacağınız ibadetlerinizi Rabbim kat kat fazlası ile kabul eylesin. Bizden de selam götürüp bizlere dua ederseniz bizler çok memnun kalırız. Mevlam tüm vatandaşlarımıza bu mutluluğu yaşatsın. Allah yapacağınız her türlü ibadeti kabul etsin diyerek hayırlı yolculuklar diliyorum" dedi.

****

Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde 61 hacı adayı hac ibadetini yerine getirmek için kutsal topraklara gidecek. Lüleburgaz Müftülüğü Hac ve Umre Sorumlusu Ercan Cesur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hac kuraları sonucu ek kontenjanla birlikte 61 hacı adayının hac ibadetini yerine getireceğini söyledi. Hac kafilesine aşı, seminer ve eşya dağıtımının gerçekleştirildiğini belirten Cesur, hacı adaylarının ibadetlerinin kabul olması dileğinde bulundu.

****

Ordu'nun Ünye ilçesinden ilk hac kafilesi yola çıktı. Hac ibadetini yerine getirecek olan 65 hacı adayı Ünye Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törenin ardından kutsal topraklara uğurlandı. Törene Ünye ve çevre ilçelerden gelen hacı adayları ile yakınları katıldı. İlahilerin okunduğu uğurlama töreninde organizatörlük görevini üstlenen Hüseyin Şimşek, "Bugün Ünye'den 65 kişilik çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu ilk kafile yola çıkacak. Toplamda 37 gün kalacak olan hacı kafilesi önce Medine'ye gidecek ve ardından Peygamber Efendimizi (S.A.V) ziyaret ederek Cide'ye geçecekler. Hac görevi tamamlayan hacılarımız Cide'den 7 Eylül tarihinde ülkemize geri dönecekler" dedi.

****

Manisa'dan İlk Hac Kafilesi Yola Çıktı. Hac ibadetinin yerine getirecek 82 kişi, Hamidiye Camisinde düzenlenen törenin ardından kutsal topraklara uğurlandı. Hamidiye Camisi'nde düzenlenen törene Salihli, Sarıgöl, Köprübaşı ve Alaşehir ilçelerinden gelen hacı adayları ile yakınları katıldı. Kafile sorumlusu Harun Yüksel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hac için çıktıkları yolculuğun sağlıklı, huzurlu bir şekilde tamamlanması temennisinde bulunarak, şunları dile getirdi: 

****

2017 yılı hac organizasyonu kapsamında Ladik’ten kutsal topraklara gidecek hacı adayları için Ladik Meydanı’nda düzenlenen törende Belediye Başkan Yardımcısı Seyitahmet Sulubey, hacı adayları ile tek tek ilgilendi. Sulubay, kutsal topraklarda yapılan duaların önemine değinerek, "Hacı adaylarından ülkemiz, milletimiz ve ilçemiz için dua etmelerini istiyorum" dedi.

 

****

Sungurlu’dan İlk Hac Kafilesi Dualarla Uğurlandı. Hac ibadetinin yerine getirecek 78 kişi, Ulu Cami’de düzenlenen törenin ardından kutsal topraklara uğurlandı.Sungurlu’dan 52, Çorum’dan 26 olmak üzere toplam 78 hacı adayı iki otobüsle akşam namazı sonrası Medine’ye dua ve göz yaşlarıyla uğurlandı.

 

 

****

Kocaelinden ilk hacı adayı kafilesi bu sabah İzmit Milli İrade Meydanı (Perşembe Pazarı)’ndan aile ve yakınları tarafından dualarla uğurlandı. Özel bir şirket organizasyonuyla 41 Kocaelilinin yer aldığı hacı adayı kafilesi, 36 gün sürecek Mekke ve Medine’de hac farizasını yerine getirdikten sonra İzmit’e dönecek

 


****
Diyanet İşleri Başkanlığı Hac organizayonu ile hacca gidecek olan ilk kafile 3 Ağustos 2017 perşembe günü uğurlanacağını bildirdi. ( Haber için tıklayınız )

- Kısa haberlerin sonu - 

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  9
  23
 • 2
  Göztepe
  9
  17
 • 3
  Teleset Mob. Akhisarspor
  9
  17
 • 4
  Kayserispor
  9
  17
 • 5
  Medipol Başakşehir
  8
  16
 • 6
  Fenerbahçe
  9
  15
 • 7
  Beşiktaş
  8
  14
 • 8
  Bursaspor
  9
  13
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  9
  13
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  9
  11
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  9
  11
 • 12
  Antalyaspor
  9
  9
 • 13
  Trabzonspor
  9
  9
 • 14
  Kasımpaşa
  9
  8
 • 15
  Kardemir Karabükspor
  9
  8
 • 16
  Gençlerbirliği
  9
  8
 • 17
  Atiker Konyaspor
  9
  7
 • 18
  Osmanlıspor FK
  9
  7

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar