mahihaber Diyanet Kelimesi Yasaklandı... Ya Sonra - Mahihaber
HADİSLERDEN MAHİHABER

Diyanet Kelimesi Yasaklandı... Ya SonraDini haber yapan bir sitenin bir kaç yıl önce yayınladığı haber bugünlerde bir kez daha gündeme geldi ve Diyanet İşleri Başkanlığınca domain adında ya da site başlığında "Diyanet" kelimesinin kullanımın yasak olduğu ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu isimli siteleri kapatacağı/ kapattığı belirtildi.
Diyanet'ten ya da Din kökenli haber veren sitelerin vazgeçilmezi olan Diyanet kelimesi muhakkak ki tescil edilmiş bir kelime değildir. Tescil edilmediğinden kullanımı da serbesttir. Haberi veren sitenin bir kaç yıl önce bu ismi kullandığını, haberleri niteliğiyle DİB'e zarar verdiği belirlenmiş, Diyanet'te bundan rahatsız olduğu için kullanımını engellemek istemişti. Çünkü bazı fırsatçılar Diyanet aleyhine haber yapacağı zaman bu haber sitelerini , gerçeği bilmelerine rağmen, Diyanet'in sesi sanıyordu.
Diyanet kelimesi ile haber sitelerinin bu girişimi haliyle Diyanet'i zor durumda bırakıyordu. Ne var ki Diyanet'in bir şekilde bu tehlikeden korunması gerekiyordu.
Diyanethaber daha sonra dini kelimesini kullanınca bu kez arama motorlarında en fazla aranan kelime olan diyanet'i almak isteyenler yarış eder hale gelmişti. diyanethaber.com, diyanetbilgi.com,
diyanetpersoneli.com, diyanetgercegi.com, diyanetcamileri.com, diyanetimamlari.com, dindiyanet.com, dibajans.com, dibhaberler.com vs...
Diyanet kelimesinin reyting getirmesi bu yasaklamaya vesile olan sitenin işine gelmemiş bu kelimenin yasak  edilmesi başta onun işine gelmiş ve yasaklamanın sağlanması için yarışır olmuştu. Ve sonunda ama etkliledi ama etkilemedi, Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında 633 sayılı Kanunun 1 inci maddesine "Diyanet İşleri Başkanlığı ve Başkanlığın izin verdiği vakıf, kurum ve kuruluşlar dışında, diğer kurum ve kuruluşlar ile özel ve tüzel kişiler tarafından 'Diyanet' kelimesi isim olarak kullanılamaz."" eklenerek" diyanet" kelimesine izin verdiği vakıf, kurum ve kuruluşlar dışında, diğer kurum ve kuruluşlar ile özel ve tüzel kişilere yasak getirildi.
Diyanet böylece kelimeyi hakkı yokken yasaklamış ne var ki "diğer" kelimesiyle neleri kastettiğine dair açıklık getirmemiştir Bu Diğerleri kimler...
Türkiye'de facebook,twitter, ınstagram ve youtube gibi sitelerin zaman zaman kapanmaları gündeme gelirken, domain adreslerinde diyanet geçen bütün siteler bu yol ile kapatılmak istenmektedir. Durum , biraz enteresan olmaktadır. Böylece sadece domain adında Diyanet olan değil sosyal paylaşım adreslerindeki sayfa yada grup adlarındaki Diyanet ile başlayan ne varsa yasak getirilmesi gerekir. Hatta eposta adresilerinde diyanet sözcüğünü taşıyanlar dahil... Vatandaş açmış, diyanet@vs.com gibi...
Bunların da tespit edilip yasaklanması lazım :))))
Hukuken böyle bir ey uygulanabilir mi?  Tartışılır.. Türkiye'de uygulansa da Dünyada hayır...
Türkiye'de yasak edilen Diyanet kelimesi Domain adresleri uluslararası olduğu için dünya çapında nasıl engellenecek. Sanırım, TBMM'ye rica ile yapılan kanun ya da ekleriyle Türkiye'de başedilmeye çalışılsa da dünyada bunların önüne asla geçilemez.
Diğer İslam devletlerindeki diyanet işlerinin açacağı içinde "diyanet" geçen domain adreslerini de mi kapattıracaklar? aklımıza takılıyor.
Yabancı bir ülkede Müslüman bir vatandaş Türk'lere yönelik içinde diyanet geçen İslami bir site açsa Türk mahkemeleri nasıl bir karar verebilir?
Kaldi ki internette diyanet değil  "din", "din", "islam", "Kuran", "Hadis"," dib " gibi en temel islami terimler kullanılmaktadır. Ya da sitenin içinden "Diyanet" dedik Diyanetten" dedik.
"Diyanet hutbe" dedik. "Diyanet Tefsir" dedik, Bu ne olacak.. imam, müezzin, müftülük, vs. ne olacak. Bunlar da yasak edilmeli değil mi ?
Yıllar önce DİB'den biri Diyanet'e ait web sitesindeki herhangi bir matertylin kesinlikle çoğaltılıp,dağıtılmasının yasak olduğunu belirtmişti de biz uyarmıştık. Bir kaç gün sonra o uyarı geri alınmıştı. (*)
Şimdi siz başladınız. Yarın MEB, EGM, Askeriye, polis, subay, adliye..
Mesela çoğumuz görmüşüzdür.Adliye Çay Bahçesi, Adliye Lokantası, Adliye Kebap vs. Bunlar adliyeye mi ait..Değil. Ancak adliyeye yakın diye kullanılıyor. Kimse de kullanamaz demiyor.
Diyanet yetkililerinin akıl hocalarına tavsiyemiz, çözüm üretirken kolay ve basit olanı değil kalıcı olanı tercih ediniz.
Yasaklamak engellemek kolaydır. Fakat önemli olan İslamiyete zarar verici içeriklerin önüne kaliteli içerikler çıkartabilmenizdir. İslam düşmanlarına cevap verecek İslami sitelere online kaynak eserler ve hammaddeler sunmalısınız. Ve o İslami siteler sizin sunduğunuz bu hammaddeleri kendi teknolojik bilgi birikim ve deneyimleri ile harmanlayıp islam düşmanları ile mücadele edebilsinler. Ürettiğiniz içerikleri hammaddelerin telif hakkı vs gibi engelleyici tutumlarla yayılmasını dağıtılmasını engellemeniz kimsenin faydasına olmaz. Pire için yorgan yakılmaz.
Merkez teşkilatın dışında il ve ilçe müftülüklerine verdiğiniz sitelere bakın. İçler acısı. Yaklaşık 1000'i aşkın müftülük sitesi var . Onca lira yatırım yapmışsınız. Her biri ayrı bir terane.. Müftülükten ya da Diyanetten haber bile veremiyorlar.
Müftülük diye başlayan bir site açılsa ( belki de vardır) sizin müftülük siteleri gibi mi sanılacak.
Doğru olan, etrafınızdaki sadece ay sonu alacakları maaşları düşünen bilgi işlemlemcilere danışmak yerine saha da bu alanda yıllarını vermişlerle masaya oturabilmenizdir. Siz onları sahip çıkarsanız onlar da üzerlerine düşeni en iyi şekilde yapacaklardır!
Diyanet Kurumunun faaliyetlerini ve Diyanet çalışanlarının hal ve hareketlerini yayınlayan haber siteleri olmasaydı cami, müftülük, merkez teşkilatınız, sendikalar bu kadar faal olamazdı. Bu kadar kendilerini kontrol edemezdi. Vatandaşlara bu kadar yakın olup medyatik olmak için çaba harcayamazdı.

Biz mahihaber / dinihaber.gen.tr olarak şunu samimiyetimizle söyleyebiliriz ki yasaklar kimseyi bir yere getiremez. Sadece yasak getireni korur.

Erol Kara - 20.01.2017

(*) Diyanet kaş yapayım derken göz çıkardı.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder