mahihaber Mahihaber Yazdı, Diyanet Sertifikalar İçin Harekete Geçti - Mahihaber
HADİSLERDEN MAHİHABER

Mahihaber Yazdı, Diyanet Sertifikalar İçin Harekete GeçtiHaberi okumuşsunuzdur, 4-6 yaş Kuran-ı Kerim öğreticilerinin alması gereken çocuk sertifikaları için Diyanet İşleri Başkanlığı 19 Ocak 2017 sonrası alınacak olanların geçerli olmayacağını belirtmişti. ( haber için tıklayınız )
Öncelikle böyle bir karar için Diyanet İşleri Başkanlığı'na teşekkür ediyoruz.
Fırsatçılar azı gemiye almış, din gönülleri çocuk sevdalılarını aldatma yarışına girmişlerdi. Onun ki geçmez, benimki geçerli, o okulun ki olmaz ben daha iyi öğretirim, o sertifika geçersiz benim ki bilmem ne tarzı söylemlerle kafası karışan KKÖ'ler ne yapacağını şaşırmıştı.
Hatta bazı müftülükler Sakarya Üniversitesince verilen ve Diyanet'in kabul ettiği sertifikaları kabul etmemiş, keyfi bir tutum ortalığa yayılmıştı.
mahihaber.com olarak önce bu konuya gündeme getirmiştik.
Keyfiliği sormuştuk ( Haberimizi okuyabilirsiniz )
Sonra bir kaç üniversitenin biz daha iyisini veriyoruz sloganları gibi sözlerle sertifika savaşına girdiğini gördük.
KKÖ'ler şaşırmış, ne yapacaklarını bilemez olmuştu.
Yazmıştık..
4 - 6 Yaş Sertifikalarında Doğru Ne ? demiştik.
O yazımızda  "Ellerinde bu belge olanlar isyanda.. Olmayanlar da neyin doğru neyin yanlış olduğunu merak ediyor. Eskiler paralarımız havaya mı gitti ? Yeniler bu belgeyi alsak mı almasak mı..? Alırsa örgün mü uzaktan eğitim mi ? "diye sormuştuk.
Hatta onların oyuncağı olan dini haber sitesi ve forum sayfalarında reklam pastasından pay alabilmek için çırpınanların yazıp durmalarından, insanları kandırmalarından söz etmiştik.
Ve demiştik ki
"Ne yazık ki Diyanet'ten biri çıkıp da "durum budur. Geçerli saymayan müftülük hatalıdır. Yaptırım uygulayacağız. Ya da tam aksi.. Evet, geçersizdir, denilemedi. "
Hatta o yazımızda sormuştuk ." Sakarya ve Uludağ Üniversiteleri tarafından verilen ve tamamı 16 AKTS ve 480 saatlik eğitim sertifikasının kabul edilmemesi keyfiyetinin nereye varacağı"
Tık çıkmamıştı. Hatta sertifika canavarlarını desteklercesine Diyanet İşleri Başkanlığı 2016-2017 Yılı " 4-6 Yaş Grubu Din Eğitimi Veren" Kur'an Kursları Uygulama Esaslarını Yayımladı.
Deniliyor ki " 4-6 yaş grubuna öğretici görevlendirmelerinde eğitim düzeyleri dikkate alınarak yüz yüze eğitim yolu ile sertifika alanlara öncelik verilecektir."
Bu ne demek...Sertifikan yüzyüze eğitim şeklinde alınmamışsa ağzınla kuş tutsan, çok da iyi bilsen, senden sonra yüzyüze görenler daha makbul.
Ve 24 Ocak 2017 günü Diyanet İşleri Başkanlığının Eğitim Hizmetleri Dairesinden gelen haber biraz da olsa bizi rahatlattı.
Duyuruda bir çalışma içine geçildiği yazıyordu.
İnşaallah hayırlı olur. 19 Ocak 2017'den sonra Diyanet'in açıkladığı ve ağırlığını koyduğu sistem üzerinden alınan sertifikalar ve bundan önce alınanlar geçerli olacak.
Bu çalışmanın yapılması yerinde karar .
Ancak ne var ki içimizde bir şüphe var.
Eski sertifikalar ne kadar dikkate alınacak. Yoksa 2016 yılında olduğu gibi müftülüklerde bulunan görevliler yine dudak bükerek geçersizliğinden söz edecek mi ?
Diyanetin yeni çabası sonrası vereceği sertifikalar daha mı geçerli olacak.
Yıllardır Diyanet bir şeyler yapıyor ama eline yüzüne de bulaştırıyor.
Zira inanıyoruz ki akıl hocaları masa başından kalmadıkça bu daha da devam edecek.
Bir de halkın arasına girseler..

Erol KARA - 25.01.2017

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder