mahihaber Hacılar Bu Tuzağa Düşmeyin - Mahihaber
HADİSLERDEN

Hacılar Bu Tuzağa Düşmeyin
Bu hafta içerisinde çekilecek olan hac kuraları binlerce vatandaş tarafından heyecanla beklenirken hac kuraları bekleyen bir başka grupta kendilerine müşteri bulmak isteyen firmalar.
Binlerce kişinin başvurduğu, sırasının gelmesini beklediği ve gitmek için dualar ettiği hac için kura bu hafta içinde çekilecek
Ancak uzmanlar hacca gidecek vatandaşları korsan firmalara karşı uyanık olmaya davet ediyor. Sahtekarlıkların ve aldatmaların, dolandırıcıların had safhaya çıktığı günümüzde Emniyet başta olmak üzere Diyanet İşleri Bakanlığı ve Türsab tüm hacı adaylarını sıkı bir iekilde uyarmaktadır.
Uzmanlar,  hacı adaylarını TÜRSAB ile IATA üyesi olmayan kişiler ile Diyanet İşleri Bakanlığı’ndan izinli olmayan kişiler tarafından kandırılabilecekleri noktasında uyarıyor. Kıt kanaat biriktirilen paranın bir kaç dakika içinde yok olmaması için hacı adaylarının ilk iş olarak müftülüklerden ya da Türsab’tan öğrenecekleri  bilgiler doğrultusunda izin alan acentalar ile anlaşmaya varılması gerektiği belirtiliyor.

Hacı adaylarının, Diyanet İşleri Başkanlığının her sene Suudi Arabistan’dan almış olduğu kota oranına göre belirlendiğini ifade eden yetkililer, yüzde 60 hacı adayının Diyanet İşleri Başkanlığınca yüzde 40’ ını da Diyanet İşleri Başkanlığına resmi müracaatını yapmış olan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) üyesi olan acentelere verildiğini belirtiyor. Yani ortalama takriben 450-500 civarında şirketler geri kalanı da Diyanet İşleri Başkanlığı hacı adaylarını kendisi götürecek” şeklinde konuşmaktadır.
DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR
Hacı adayları için önemli uyarılarda bulunan yetkililer, Hacca gidecek olan kişi öncelikle Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılacak olan çekiliş sonrası kuradan hacca gidebilir yetkisini alması lazım. Sonrasında ister Diyanet İşleri Bakanlığı organizasyonunda ister acenta vasıtasıyla gitmek için tercihini yapacak Bu noktada özellikle TÜRSAB üye olan ve Diyanet İşleri Başkanlığının kapısının önünde yazılı olan acentelere gitmesi gerek. Bunlar haricinde ‘ben yapıyorum, ben ediyorum’ diyenlerle kesinlikle pazarlığa girmemeleri lazım.
Hac ibadeti için kıt kanaat para biriktiren hacı adayları çok dikkat etmeliler. Hac ibadeti için biriktirilen paraya göz dikmiş mecralar ve hırsızlar olacak. TÜRSAB üyesi, IATA üyesi olmayan ve Diyanet İşleri Başkanlığının müsaade etmediği kişilere karşı uyanık olmalılar. Hacı adayları bu tarz kişilerle kesinlikle anlaşmaya varmamalılar. Çünkü onca zahmete girmiş biriktirmiş parsını birkaç dakika içinde kaybedebilir.
TURSAB Üyesi Acenteleri görmek için tıklayınız
IATA  Üyesi Acenteleri görmek için tıklayınız
İşletme Belgesi iptal olan frmaları görmek için tıklayınız
mahihaber.com  İstanbul haber merkezi
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder