mahihaber Barkodçudan Yaralı Bebek Yakınına Sözlü Taciz - Mahihaber
HADİSLERDEN

Barkodçudan Yaralı Bebek Yakınına Sözlü Taciz


Barkodçudan Yaralı Bebek Yakınına Sözlü Taciz

Barkodçu Çalışandan Yaralı bebeğe ilk müdahalenin yapılmasına engel olunma / Hasta Yakınına Sözlü Taciz /


Tarih : 24.03.2017 Saat 15:00 – 16:00
Yer:  İstanbul Haseki EAH 29 Mayıs Ek Hizmet Binası

24 Mart 2017 günü çocuk parkında kaydıraktaki paletlerin arasından düşme esnasında sıkışarak yaralanan iki yaşındaki kız çocuğu anne - babası tarafından Haseki Hastanesi 29 Mayıs Ek Hizmet Binasına getirilir.
Acile doğru yönelen ebeveynler girişte barkod kesme görevinde bulunan çalışana ( obez görünümlü ) durumu anlatarak yönlendirilmek ister.  Görevlinin oturduğu masanın yanında kendisi dışında masa kenarına oturmuş sivil bir şahıs ile onları dinleyen güvenlik elemanıyla yaptığı sohbete ara vermeden “ burası ilgilenmiyor, başka hastaneye gidin” diyerek eliyle dışarıyı gösterir.
Bebeğin babası ise belki ilk müdahale yapılabilir, acil bir durum olduğunu panik ve korku içerisinde görevliye ifade etmeye çalışırken, görevli sohbetten başını almadan elinin tersi bir hareketle bu klinikte bakılamayacağını tekrar ifade eder. ( Hastane kamera kayıtlarından da görülebilir ) Baba halen çocuğunun derdinde ilk müdahalenin yapılması isteğini tekrar ettiğinde masadaki sivil şahıs içerde bulunan görevli doktorla görüşmelerini, yardımcı olursa ve doktor istediği takdirde barkod kesileceğini ifade eder.
Kucağındaki bebekle doktora yürüyen babanın arkasından barkod kesme görevlisi “düşmüşmüş, düşmüşse düşmüş,  düşmeseydi, ben mi düşürdüm”  tarzı sözler söylenince bebeğin annesi tarafından duyulur ve görevliye ne demek istediğini sorar
Güvenlik görevlisi bebeğin annesine sakin olmasını bir yandan işaret ederken diğer yandan barkod görevlisini susturur

Sormak istiyoruz,

Burası İstanbul, İstanbul’un orta yeri.  Hizmet binasının tanıtımında Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Kliniği olduğu halde..


Acılı anneye ters ters bakarak ve yanındakilerin dürtmesiyle susmak zorunda kalan görevli hastaneye gelenleri taciz etme hakkına sahip midir?
Hastane görevlisi babasının kanlar içerisinde çocuğu ile birlikte olduğu halde hastaneye gelene yardımcı olmak yerine aşağılama, istihza ve ilgisiz bir şekilde davranma hakkına sahip midir?
Bir devlet hastanesinde ve danışma -  yönlendirme- yardımcı olma vasıflarına sahip bir memur herkese böyle mi davranmaktadır.
Neticede bir devlet hastanesi olan 29 Mayıs Ek Hizmet Binası yaralı gelen ve özellikle konuşma – derdini ifade etmekten aciz iki yaşındaki bebenin bir an önce sağlığına kavuşabilmesi için hastane görevlilerinin yardımcı olması gerekmiyor mu?
Başka hastaneye hiçbir önlem alınmadan, bakılmadan, ilk müdahale yapılmadan nasıl sevk edilmesi düşünülür
Köklü bir hastane olan Haseki EAH’nın 2 km uzağında konuşlandırılmış bu ek hizmet binası ve bu klinikte o çocukla ilgilenecek, ilk müdahaleyi yapacak doktor yok mudur ki barkod kesen bir çalışan acile gelenleri dinlemeden, anlamadan ve hatta tıbbı müdahale yapılmadan, doktor kararı alınmadan geriye gönderme konusunda kendini yetkili mi sanıyor.
Asli görevi, Hasta ve yakınlarıyla ilgilenmek zorunda iken keyfe keder yaptığı sohbetten kendisini alamayacak, rahatsız olduğunu hal ve hareketleriyle gösterecek, aşağılayıcı sözler sarf edecek, atarlanacak,  ilgisiz davranacak olan bu görevli şahsi bir kuruluşta mı yoksa bir kamu hastanesinde görev yaptığının bilincinde değil midir?
Tıbbi müdahalesi yapılması gereken yaralı çocuk hastaneye girdiği andan itibaren devlet güvencesinde sayılmıyor mu? Olay anne babadan çıkıp devletin sahiplenmesi aşamasına gelmiyor mu?
İlk tedbirler, ilk bakım klinikte yapılmak zorunda değil midir?
Tekrar soruyoruz..
Sağlıkta şiddet diyerek her gelen hastayı ya da hasta yakınını potansiyel saldırgan görenler sağlık hizmetlilerinin tahrik edici hal, hareket ve sözlerinden haberdar mıdır?
Sağlık görevlilerine tacizden söz edenler iğneyi kendine batırmalı mıdır?
Kendisinden yardım isteyen korku ve endişe ile çocuklarına bir zarar gelecek endişesi ile hastaneye girmiş bulunan anne babayı tahrik edecek sözler sarf etmek kendilerine hak olarak verilmiş midir?Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder