mahihaber Diyanetin yetimleri… Fahriler  - Mahihaber
HADİSLERDEN mahihaber

Diyanetin yetimleri… Fahriler Tarsus İlçe Müftüsü Hayri ERENAY Diyanet İşleri Başkanlığınca Afyonkarahisar’da düzenlenen "2.İlçe Müftüleri Kongresi” yılların deneyimi ile bir takım görüş ve önerilerini sundu.
Liste uzun ancak üzerinde her maddesiyle düşünülmesi gereken olumlu / olumsuz , yapılabilecek ya da bu kadarı da fazla dedirten önerilerini davet edildiği mikrofondan dile getirdi.
Hoş, müftü beyin bazı önerileri dua edilse kabul görmeyecek türden iken bazıları da yaraya tuz basan cinsindendi.
Bunlardan fahrileri ilgilendiren birkaç maddesi vardı ki, bu derdi sağır sultan duymuş, hatta Diyanet merkez teşkilatının zemin katlarındaki sağır duvarlar duymuş ama son alım sonrası Kuran-ı kerim öğreticilerinin feryadına kulak asan olmadı.
Yılda iki kez sınava tabi tutulup müftülüklerde hizmete koşulan bu yılkı atları nedense “ihtiyaç duyuldu” diye işe alınıyor, iş bitti mi kapı önüne konuluyor.
Ta ki, bir daha ki alımlara kadar.
Sen aç, ben aç gel fal aç tarzı yaklaşımlarla yine de dine hizmet etme gayesiyle, bir daha ki alımlara kadar boynu bükük bekliyor.
Tabii, müftülüklerde yapılan mülakatları da geçebilecekse.. Zira kpss, dhbt gibi sınavlarda %100 başarı sağlasa da mülakatlarda göze girme biraz da destekli, dayılı olma şansı da öne çıkıyor.
Neyse, Tarsus ilçe müftüsü fahriler ve kkö’leri konu edindiği sözlerinde birkaç talepte bulunmuş
*Özellikle Kur’an kursu öğreticisi alımlarında Lise mezunu veya açıköğretim 2 yıllık mezunların istihdamına Formasyon şartı getirilmelidir.
*Fahri görevlendirmelerde, 657 sayılı devlet memurları kanununda Vekil öğretmenlere uygulanan usuller baz alınmalıdır. Ücret ve SGK tahakkukları iyileştirilmelidir.
* KYK ve 4-6 Yaş grubu kayıtlarında öğrenci sayısı 8’e indirilmelidir
* İlahiyat Fakültesi mezunu ve formasyon eğitimi almış Kur’an Kursu Öğreticilerinin ünvanlarının Kur’an Kursu Öğretmeni şeklinde değiştirilmeli ve ek göstergelerinde iyileştirme yapılmalıdır.
Müftü bey taleplerini sıralarken lise ve açıköğretim mezunlarının formasyon eğitimli olmasını şart koşarken bunun hali hazırda görev yapan binlercefahrinin kapı önüne konulacağını herhalde düşünmemiştir.
Yıllardır hizmet veren, kadro alımı için dua eden, aylık birkaç yüz liraya talim eden fahrilerin formasyonu yok diye kapı önüne konulması herhalde çok büyük bir acı çok büyük bir dram olacaktır.
İşin beddua kısmı da ayrı.
Bu taleplerden biri var ki, bunu aylardır dile getiriyoruz.
Daha önce de dedik, fahriler ev temizliğine giden çalışanlarla aynı safta tutulmamalıdır. Sayın Erenay’ın dediği gibi “Fahri görevlendirmelerde, 657 sayılı devlet memurları kanununda Vekil öğretmenlere uygulanan usuller baz alınmalıdır. Ücret ve SGK tahakkukları iyileştirilmelidir.”
Bu talep doğrudur, yapılmalıdır.
Zira daha önce “Diyanetten KKÖ’lere SGK Tuzağı” yazımızda belirttiğimiz gibi “MEB’a bağlı sözleşmeli öğretmenler 4c’den Diyanete bağlı sözleşmeli öğretici 4a üzerinden SGK dan prim üzerinden işlem görüyor.
Yani biri memur gibi diğeri işçi statüsünde hizmetçi.. Zira Diyanetin dayanağında gösterdiği 5510 S.lı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu MADDE 80/h statüsü evlere hizmetçiliğe gidenleri kapsıyor
Kadrolu elemanları yetmediği yerde her yaz ve kış döneminde sınavla fahri öğretici alan Diyanet aslında saygın bir konumda tutması gereken ancak hem verdiği ücretle hem de SGK primine dayanak kıldığı madde ile yaptığı prim ödemelerinde çalışanlarını hizmetçi statüsü ile bir tutmaktadır.
Kur’an Kursu öğreticisinin hafta içinde fiilen çalışmış olduğu saatleri toplayarak ayda en fazla 6-7 gün prim ödeme yolunu seçen Diyanet böylece çalıştırdığı bu insanların hem hastane kapısında hem de prim borçlanmalarına sebebiyet vererek mağdur olmalarına yol açtığını dile getirmiştik.
Hatta, Sigortaları 30 gün üzerinden yatırılmadığı ve bundan da bihaber olan binlerce mağdur prim gün sayısı yetmediğinden provizyon verilemediği için muayene – tedavi olmadan ve psikolojik olarak çökmüş halde evinin yolunu tutmak zorunda kalıyor. Demiştik
Bir böyle sıkıntı varken bir de GSS borçlanması yaşaması da ayrı bir zulüm olarak Diyanet İşleri Başkanlığının hangi akla hizmet yaptığı sorusunu da gündeme getirmiş oluyorduk..
Bir KKö, şikayetvar sitesinde dile getirdiği dramında “Bizleri yıllardır kullanıyorlar bizler Allah rızası için yola çıktık fakat mağdur oluyoruz aldığımız maaş yol parasına yetmiyor. … Kimimiz dul, kimimiz fakir, kimimiz yetim… Elinizi vicdanınıza koyun. Her türlü sınava tabii tutularak fahrilik yapıyoruz ve 600 TL gibi bir rakamla çalışıyoruz.
Fahri Kur’an kursu hocaları ile vekil imamların kadro talebiyle ilgili konuşan Diyanet Sen Adana Şubesi Kadın Kolları Başkanı Ayşe Yıldız Dündar fahri hocaların, sürdürdükleri Kur’an hizmetine karşılık yeterli değeri göremediklerini belirterek “Fahri hocaların kapı kapı dolaşarak Kur’an eğitimi için öğrenci bulduğunu ve buna benzer birçok fedakârlık yapmasına rağmen kendilerine hak ettikleri değerin verilmediğine vurgu yapan Dündar, belli bir seviyeye gelmiş Kur’an kursu öğreticiliğini hak etmiş bu hocalarımıza her sene yaz ve kış dönemlerinde ayrı ayrı sınavlar uygulanmakta. Daha önce sınava girmiş, yıllarca da kurs hocalığı yapmış bu arkadaşlarımız kendilerini zaten ispatlamışken bu uygulamaya tabi tutulmaları kendilerini psikolojik olarak da olumsuz etkilemekte. Kendilerine kadro verilmesi gerekirken hocaların bu muameleye tabi tutulması üzücü. Ayrıca fahri hocalarımız çok az maaş almakta ve maddi sıkıntılar çekmekteler. Bunun bir an önce çözüme kavuşturulması lazım.” Diyerek bu yarayı dile getirmeye çalışmıştır.
Şimdi Diyanet’in kıymetli büyükleri bu kadar ah ile ne kadar bahtiyar olurlar bilinmez. Bilinmez ama en azından duymazlıktan da gelmesinler. Arada bir bu yetimlerin başlarını okşayıp, mülakatlarda göze gönüle hoş gelenlerin, dayısı, amcası olanların öne çıkartılmasından ders çıkartıp, artık yıllarını fahri öğretici olarak Dibbys sistemine adını yazmışları başka bir hiçbir sınava almaksızın kadroya almak için imzaları atma vazifesiyle akan gözyaşlarını,durdurmaya, ağlayan gönülleri susturmaya, din gönüllerinin köle gibi çalışmasını bitirmesi gerekir.
Sürekli yetimleri korumak, barındırmak vaazı verenlerin kendi yetimleri olan fahrilere kucak açıp sürekli ve 4c’li olarak Diyanet’in öz evlatları durumuna getirmesi vakti gelip geçmektedir.
Hatta umut umut deyip 18 inde çalışmaya başlayıp da şimdi evlenip çoluk çocuğa karışan bir çok çalışan varken..
Oral KAYA – İzmir – 05.03.2017

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder