mahihaber Yazarımız "Kutlu Doğum Tarihi Değişsin" Diye İki Yıl Önce Yazmıştı - Mahihaber
HADİSLERDEN mahihaber

Yazarımız "Kutlu Doğum Tarihi Değişsin" Diye İki Yıl Önce Yazmıştı
Kutlu Doğum etkinliklerinin Nisan ayında yapılmasının yanlışlığını yazarımız Erol Kara iki yıl önce dile getirmişti.

Türkiye Gazetesinin gündeme taşıdığı Kutlu Doğum tarihi ile ilgili tartışmalar devam ederken Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prod.Dr. Mehmet Emin Özafşar'ın yaptığı açıklama ile tarih konusunda geri adım atılacağı gündeme geldi.

mahihaber.com yazarlarından ve editörümüz Erol Kara 2015 yılında yazdığı "HANİ BAYRAMDI" başlıklı yazısında kamuoyunda Cübeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'nün nisan ayında yapılan Kutlu Doğum ile ilgili çıkışıyla birlikte bu kutlamanın Hicri takvime göre Mevlid Kandili haftasında yapılmasını dile getirmişti.

Yazarımız o yazısında " Cübbeli Haklı…"demiş ve "Cübbeli Ahmet Hoca bilinen Ahmet Mahmut Ünlü Mevlid Kandili dolayısıyla yaptığı açıklamada Nisan ayında kutlanan “Kutlu Doğum Haftası” adıyla yapılan etkinliklerin kaldırılmasını istemiş. Doğruda söyledi. Destekliyoruz." diyerek "Mevlit Kandili’ne denk getirilmesi gerektiğini” savunmuştu.

Kara, makalesinin devamında "Diyanet o etkinliği her yıl Mevlid Kandili haftasına denk getirmeli." demiş ve yazısını şöyle bitirmişti

".... Diyanet, hangi amaçla başlandıysa başlansın miladi takvime uyarlanmış ve Nisan ayında kutlanan hatta zaman zaman 23 Nisan Çocuk Bayramına alternatif etkinlik olarak düzenlendiği iddia edilen “KUTLU DOĞUM” etkinliklerini kaldırmalı

İnsanların başını döndürmesin.

Hicri Takvime göre oluşmuş, değeri olan günlerin yani dini günlerin kutlamalarını Hicri takvime göre yapmak zorundadır.

Bu yanlıştan dönülmelidir.

Ve diyoruz ki Peygamber efendimiz Hazreti Muhammed Mustafa salli aleyhi ve sellim efendimizin doğumuna ilişkin etkinlikler her yıl Rebıulevvel ayının ikinci haftası ve son günü Mevlid Kandilinin gündüzüne denk getirilmelidir."

25.04.2017
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder