mahihaber Diyanet, Ölüye Silikon Yapılmaz - Mahihaber
HADİSLERDEN

Diyanet, Ölüye Silikon Yapılmaz
Bazı kentlerde mevtanın cenaze yıkama ve kefenleme (tekfin) işlemleri sırasında avret yerleri, parmak arası, kulak-burun deliği gibi yerlerine pamuk yerleştirmek veya koymak yerine kimyevi bir madde olan “silikon” malzeme kullanıldığı, bazı mevtaların ölüm şekli nedeniyle de silikon kullanıldığı ileri sürülüyordu. Bir vatandaşın yaptığı başvuruya resmi cevap veren Diyanet İşleri Başkanlığı silikon kullanmanın kesinlikle uygun olmadığını vurguladı.

Antalya’da yerel bir gazetede çalışan Şükrü Ağırman tarafından bir süredir araştırılan ve cami ve müftülüklerden yeterli cevap alamayınca “ölüye pamuk yerine silikon yapmak uygun mudur” sorusunu sorduğu Diyanet İşleri Başkanlığından resmi cevap geldi.

Bazı il ve ilçelerde mevtanın cenaze yıkama ve kefenleme (tekfin) işlemleri sırasında avret yerleri, parmak arası, kulak-burun deliği gibi yerlerine pamuk yerleştirmek veya koymak yerine kimyevi bir madde olan “silikon” malzeme kullanıldığı, bazı mevtaların ölüm şekli nedeniyle de silikon kullanıldığı ileri sürüldüğünün duyulması üzerine bunun caiz olup olmadığını araştıran gazeteci Şükrü Ağırman adlı gazeteci  araştırma süresince yaşadığı gelişmeleri “Cenaze işlemlerinde mevtada pamuk yerine silikon kullanıldığı iddia ediliyordu. Diyanet İşleri Başkanlığı görevlileri, bazı zorunlu durumlarda bunun ‘anlaşılabilir’ olacağını belirtmişti. Bununla ilgili haber “Pamuk yerine silikon iddiası” başlığıyla 19 Ağustos 2016 günü Akdeniz Manşet gazetesinde yer almıştı. Haber içeriğinde; bazı kentlerde mevtanın cenaze yıkama ve kefenleme (tekfin) işlemleri sırasında avret yerleri, parmak arası, kulak-burun deliği gibi yerlerine pamuk yerleştirmek veya koymak yerine kimyevi bir madde olan “silikon” malzeme kullanıldığı, bazı mevtaların ölüm şekli nedeniyle de silikon kullanıldığı ileri sürülüyordu. İddiaların sözlü olarak yöneltildiği bazı din adamları ve Diyanet İşleri Başkanlığı ise birbiriyle çelişen yanıtlar vermişti. Vefat eden kişide pamuk yerine silikon veya benzeri bir başka malzeme kullanılıp kullanılmadığı, bu işlemin doğruluğu hakkında bilgi edinme talebi kabul görmedi. Konuyla ilgili bir fetva verilmesi veya fetva çıkarılması talebine ise yanıt verilmemişti.” şeklinde dile getirerek şunları söyledi.

“O dönemde fetva ve bilgi edinme için verilen sözlü yanıt üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı ve ilgili birimlerine; birincil olarak kurumun bilgi edinme bölümünden kısa dilekçe, ikincil olarak e-mail ile detaylı bir dilekçe ve üçüncül olarak BİMER üzerinden yazılı yanıt istemiyle detaylı bir dilekçeyle toplam 3 ayrı başvuru yapılmıştı. Bu 3 başvurudan sadece Diyanet İşleri Başkanlığı’nın internet sitesindeki doldurulan bilgi edinme formuna karşılık olarak kısa bir yanıt gönderilmişti. Gönderilen yanıtta “Başkanlığımız Bilgi Edinme Bürosuna göndermiş olduğunuz mailiniz 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında olmadığından değerlendirmeye alınmamıştır. Ancak, söz konusu talebinizi Başkanlığımızın 0 312 295 69 30 – 0 312 295 69 31 no’lu telefonlarından veya iliniz müftülüğünü telefonla arayarak öğrenebilirsiniz. Bilgilerinizi rica eder, sağlıklı günler dileriz” ifadesi yer almıştı. Diyanet’e yapılan e-mail başvurusu ile aynı içeriğe sahip, E-DEVLET kurumu üzerinden yapılan BİMER başvurusunun ise 12 Ağustos 2016 günü Diyanet İşleri Başkanlığı’na gönderildiği öğrenilmiş, o tarihten bu yana ise e-mail ve BİMER yöntemiyle gönderilen bilgi edinme ile fetva talebi içerikli detaylı dilekçeye ‘yazılı bir yanıt’ verilmemişti. Beklenen yanıt aylar sonra geldi. 12 Ağustos 2016 günü yapılan bilgi edinme başvurusuna Diyanet tarafından 27 Ocak 2017 günü yanıt verildi.Diyanet İşleri Başkanı adına Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş imzalı yanıtta pamuk yerine silikon kullanılıp kullanılmayacağına dair tartışmalara son nokta konuldu. Başbakanlıkça bağlı Diyanet İşleri Başkanlığından gönderilen yanıtın son bölümünde “Kanayan yara veya herhangi bir istenmeyen sızıntı olup da kefeni aşırı derecede kirletecek bir durum olması gibi zaruri hallerde cenazeyi yıkayan kişi dilerse pamuk veya kumaş cinsinden bir malzeme ile bu bölgeye tampon uygulayabilir. Ancak hem vefat eden kişinin saygınlığına zarar vermesi hem de ölüye dışarıdan bir müdahale gibi değerlendirilebileceği için kanayan yara veya vücuttaki herhangi bir sızıntının kimyevi bir madde olan silikon kullanılarak kapatılması uygun değildir. Bilgilerinize sunulur” denildi.”
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder