mahihaber Gençlikle Buluşan İstanbul Müftüsüne... - Mahihaber
HADİSLERDEN

Gençlikle Buluşan İstanbul Müftüsüne...
Gençlikle Buluşan İstanbul Müftüsüne...

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Müftülüğü, Süleymaniye Camiinde binlerce gençle sabah namazında buluşmak için bir program yaptı.

Duyuru, İstanbul müftülüğünün halkla bütünleşmesinin amacını ve bu bütünleşmede gençlere değer vermesini gösteriyordu.

Mutlu eden, hoşa giden bir çağrı..

Yıllardır İstanbul'da halkla bütünleşen bir il müftüsünün eksikliği Prof.Dr. Hasan Kamil Yılmaz'ın gelmesiyle son buldu.

Halka görünmek bir yana aynı camiada çalışanlara dahi vakit ayıramayan müftüler bir yana, tuvalet gelirleri için cami görevlilerine illallah dedirten müftüler, "fakirler zenginlerle aynı sofraya oturamaz" diye kalın çizgiler çizen müftülerden sonra Hasan Kamil Yılmaz bir cevher gibi ortaya çıktı.

Yitik malını bulan bir insanın sevinci gibi bir sevinçtir, bu.

Halka yakın olmayı, çocuk ve gençlere ibadet sahasında değer vermeyi bir Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez'de bir de onun mesai arkadaşı, eski başkan yardımcısı Yılmaz'da gördük.

Zaten, “bana arkadaşını göster sana kim olduğunu söyleyeyim” demezler mi?.

Görmez ve Yılmaz naif bir örnek olarak karşımızda..

İlk gördüğünüzde, Sayın Yılmaz’da alicenap bir halde halkla tokalaşırken içinde kibrin değil mütevaziliğin dolaştığını hemen anlarsınız.

Bir iki haftadır yapılan "Şehristanbul" toplantıları, halkla 15 günde bir görüşme davetini açık olarak ilan etmesi ve "İstanbul’a hizmet aşktır, aşkla da hizmet edeceğiz, bu şehre" diyen müftünün son girişimi binlerce gençle Süleymaniye camide toplanması oldu.

Bizzat yakın olarak şahit olduk.

Sabahın erken saatlerinde İstanbul’a yakın uzak demeden otobüsler, minibüsler, otomobillerle gelenlerle Süleymaniye meydanı cıvıl cıvıldı.

Seher vakti bülbülleri gibi sıcacık yataklarından kalmış davete icabet eden binlerce genç avluyu doldurmuştu. Sabahın serinliği, suyun soğukluğuna karışsa da neşe ve heyecan içinde abdest alan birbirinden değerli pırıl pırıl pırlanta gibi gençler oradaydı.

Dudaklardan dökülen besmeleler, dualar kız erkek mümin gençlerin yüreğinden sıcacık akıp etrafa saçılıyordu.

Güzellik cami girişine kadar devam ediyordu.Devam ediyordu ancak camiye girince güzellikler yerini sessizliğe ve farklı bir atmosfere bırakıyordu.

Müezzin mahfilinde okunan Yasin-i Şerif gelenlerin heyecan ve şevki ni kıracak kadar mızmız okunuyordu. Ne okunan ne söylenen anlaşılır gibi olmadığı gibi hafiften uğultular arasında kaybolup gidiyordu.

Herhalde okuyan tekdüzelikten kurtulmamış, herhangi bir sabah görevindeymiş gibiydi.

Ya mırıltı halinde söylenen" farza geçeceğiz, sabah sünneti kılınsın uyarısı ve buna bırakılan bir kaç dakikalık süre...

Bir çoğu ilk kez sabah namazına gelmiş çoluk çocuk..Sabahı sevdirmek amaçlı programın, kaynaşma amaçlı toplanmanın o sabah olacağını bilemeyen görevli imajı çizmiş sanki hiç beklenmeyen bir durumla karşılaşmışçasına şaşkın görevli portresi..

Ve farz namazı kıldıran yaşı 50liler gelmiş cami görevlisinin pes ve heyecansız tilaveti. Yürekleri titretmekten, paslı kulakları açmaktan uzak alelade bir mahalle cami imamının okuyuşu gibi ruhsuz bir geçiştirme amaçlı…

Başta Yılmaz'ın heyecanını, gelenlerin şevkini karşılamak bu olamazdı.

Zikir ve tesbihat ise ne istenen gibiydi, ne olması gereken gibiydi. Kestirmeden giden, adamsendeciliğin damarlardan eksik olmadığı halet-i ruhiye’ de kalmış resmiydi.

Önce bir kişinin sonra lütfen tesbihata karışan iki kişinin aralarındaki uyumsuzluk dahi rahatsız edici. Sık sık boğaz temizlemeleri.Müezzin mahfilinde oturanların bu tesbihata ilgisizliği..

Büyük çoğunluğu gençlerden oluşan ve camiyi dolduran onlarca mümin kısa zamanda bu rehavet ve ataletin berbat havasında sıkılmış esnemelere yerini bırakmıştı.

İstanbul Müftüsü Yılmaz'ın konuşması bile bu rehaveti silemedi. Ne kadar heyecanla dinlenirse dinlensin görevlilerin kifayetsizliği programa olumsuz olarak aksetmişti.

Hatta konuşmanın akabinde duanın olmaması, gelenleri işrak namazına davet bir yana kerahat vaktinin ortalarında çorbaya davetleri bile anlamsızdı.

İstanbul Büyük şehir Belediyesi bile vazifesini yapmış, binlere yetecek çorba, ekmek ve su servisi ile göz doldururken, sabah cemaati bile tek safa düşmüş günler yaşayan Süleymaniye cami görevlilerinin rehaveti Yılmaz'ın girişimini boşa çıkartmıştı.Her zaman söylerim lider ekibiyle başarılı olur. Tek başına lider olunmaz. İstanbul’un heyecanlı ve halkla kaynaşmanın amacında olan müftüsü Hasan Kamil Yılmaz'ın da bu konuda atladığı nokta da önemliydi.

Madem böyle bir program gençlerle camiyi buluşturacak, özellikle sabah namazını sevdirecek bir program düzenlendi, arka plana dikkat edilmeliydi.

Görevliler özenle seçilmeli, günler öncesi prova yapılmalıydı. Programın amacı kafalara dank ettirilmeliydi. Müezzin mahfili görevlileri ile minber görevlisi arasında sıcak bir koordine olmalıydı.

Cami zaman zaman cemaatinde iştirak edeceği söylemlerle çın çın çınlatılmalı, tesbihatlar kubbedeb dışarı çıkacak şekilde heyecanla yapılmalıydı.

Gençlerin programına genç kurra hafızlar, aşere kursunun başarıyla bitirmiş değerli Kur'an okuyucuları, namazı yürekleri titretecek tarzda tilavetle eda ettirecek yüreği heyecanlı genç din görevlileri getirilebilirdi.Gençlerin davet edildiği yerde emekli olmanın hayalini yaşayan orta yaşın üstüne çıkmış, minberde din gönüllüsü olarak değil memur olarak çalışan heyecansız, gayretsiz, atalet duygusuyla hareket edenlerin olmaması gerekirdi.

Gençlerin davet edildiği programlara genç kurraların, hafızların her an İstanbul'da bulunacağı mümkün iken yaşı geçmiş ya da halen uykudan uyanmamış müezzin mahfilindekilerin olumsuzluğu bundan sonra dikkat edilmesi gereken unsurlardır.

Hasan Kamil Yılmaz hocaefendinin girişimini kutluyor, devamını diliyoruz. Ama olması ya da düşünülmesi gerekenden daha iyi programlar bekliyoruz.

İyi başlamış kötü bitmiş bir programın ardından belirtmek istiyoruz ki,

Sayın İstanbul müftüsüne ayak uyduramayanlar bilmelililer ki Yılmaz, halkla din görevlilerinin kaynaşmasını sağlamak için göstereceği gayretleri sizlerin ayak atmasından etkilenmeyecektir.

Elimizden geldiğince de yanında olacağız. Sizlerin zafiyetlerini de terk edip halkla bütünleşmede, mihrap gönüllülüğünü mükemmel hale getirinceye kadar kalemimize malzeme yapacağız.

Erol KARA – 08.05.2017
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder