mahihaber İstanbul Müftüsünün Bundan Haberi Var mı ? - Mahihaber
HADİSLERDEN mahihaber

İstanbul Müftüsünün Bundan Haberi Var mı ?
Çok değil bundan 5 yıl önce zamanın Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı günümüzün
İstanbul il Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Rize'de merkezi ezan sisteminin hocaları tembelleştirdiğini söyleyerek merkezi ezan sisteminden vazgeçildiğini açıklamıştı

Sayın Yılmaz'ın bu konuda hassas olduğunu ileriki zamanlarda bir çok kereler şahit
olmuştuk.

Yılmaz, “Merkezi ezanın kaldırılmasının ana hedefi her caminin müezzininin ezan
okuyacak seviyeye gelmesidir. Güzel ezan okumasını sağlamaktır. Güzel ezan
okuyabilen bir caminin müezzini de kendi camisinde ezan okumalıdır. Bu nedenle
merkezi ezanı kaldıracağız. Merkezi ezan tabiri caiz ise hocalarımızı biraz tembelleştirdi.
Ezan okumadan camiye gitme imkanları olmuyor çoğu zaman. Ama kendi camisinde
kendi ezan okuyacağı zaman namaz vaktinden önce gelecek. Camisini açacak ve vakti
gelince ezanını okuyacak" ifadeleri halen canlılığını korumaktadır.

Bu açıklamadan hemen hemen 5 yıl sonra da 24.01.2017 tarihinde İstanbul Haseki
Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi'nde gerçekleştirilen "​EZAN ÇALIŞTAYI" nda da
"Merkezi Ezan Sistemine Yönelik Teklif ve Öneriler" başlığı altında "

* Gerektiğinde kullanılmak üzere tek görevlisi olan camilerde merkezi ezan sisteminin
kullanımı düşünülebilir.
* Birbirine çok yakın camilerin ezan seslerinin karışması ezanı dinlenemez hale
getirmektedir. Mahalle düzeyinde lokal merkezler oluşturulabilir.
* Bazı camilerde kasetten yayın yapan cihazların (ezanmatiklerin) kullanılmaya başlandığı
görülmektedir. Bu kullanım yaygınlaşmadan gerekli tedbirler alınmalıdır.
kararları alınmış idi.

Merkezi ezana ve ezanmatiklere izin verilmemesi konusunda alınan bu kararların altında  " Din Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Yaşar Yiğit, Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu
Başkanı Hafız Osman Şahin, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kâmil Yılmaz, Cami
Hizmetleri Daire Başkanı Selahaddin Çelebi, Hizmet İçi Eğitim ve Rehberlik Daire
Başkanı Kadir Dinç, Prof. Dr. A. Hakkı Turabi, Dr. Fatih Koca,  gibi isimlerin imzası
bulunurken bu çalıştaya katılan Amir Ateş, Mehmet Kemiksiz, Ahmet Şahin, Habil Öndeş,
Mimar Hilmi Şenalp, Hattat Hüseyin Kutlu, Ali Osman Alaca, Bursa, Edirne, Kocaeli ve
Yalova il müftüleri ile İstanbul'da görev yapan bazı ilçe müftüleri ve müezzin kayyımlar
varlığı da yadsınmayacak kadar çok oldu.

Peki ne oldu.. Bilhassa bu kararı veren Hasan Kamil Yılmaz müftümüzün görev yaptığı istanbul'da dalga dalga yayıldığı görülüyor. yani çalıştaydı , alınan kararlardı kimsenin umurunda olmadı , kısacası havanda su dövüldü.

Anadolu'da pek çok yerde merkezi ezanın kaldırılması konusunda kesin adımlar atılırken bir çok yerde halen imam ve müezzinlerin uygulamayı kaldırmak isteyen müftülere dikleştiği, münakaşa ve tehdit ettiği duyumları olayın vehametini ortaya koyarken İstanbul'da sisteminyayılmaya başlaması şaşırtıcı olmaya başladı. Hem de buna karşı olan müftünün döneminde..

Ezan çalıştayı ile alınan "gereksiz, ayıp bir çaba" olarak nitelenecek 80 desibel uygulaması ezanı sustrurmaya gücü yetmeyenlere bayram yaşatırken başta Yalova Müftüsü Turgut Açari,nin  Diyanet İşleri Bakanlığınca belirlenen 5 pilot ilden birisi olan Yalova’da ezanın en güzel şekilde okunması ve ezan sesinin 80 desibeli aşmaması için 15 Mart’tan itibaren yeni bir uygulamaya gidileceğini açıklamasındaki heyecanı duyanalrı şaşırtmıştı

Hatta bu konuda müftülükten çok belediyelerin harekete geçmesi bile "noluyoruz" derken Bağcılar Belediyesinin ezan sesini kısmak için vakit kaybetmemiş olması haberlere yansıdığında İstanbul'da kamu görevlisi ezan düşmanlarının varlığını da ortaya koymaya yetmişti..

Samsunlular'ın sabah ezanlarına hasret kaldığını okuduk, Sivas ilçelerinde halen merkezi ezanın yürürlükte olduğuna şahit olduk. Ağrı’da uygulanmaya devam eden merkezi ezan sisteminin imamları pasifleştirdiğine inanan Ağrılılar'ın uygulamaya son verilmesi için müftülükleri aşındırdığını biliyoruz.

Konya Müftüsü Ali Akpınar merkezi ezanların kaldırılmasının yerinde bir karar olduğunu ve susturulan bir ezan yerine o beldedeki tüm minarelerden ezan okunmasına sebep olacağını vurgulamıştı. Akpınar'ın ” Konya’da merkezi ezanı kaldırmakla üç bin ezanın başlamasına sebep olduk” diyerek merkezi ezan uygulamasının kaldırılmasındaki etkin çabaları takdire şayan olduğuna tanıklık ettik.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dahi her fırsatta "‘Ya Rab bizleri ezansız bırakma, ya Rabbi bizleri mescitsiz bırakma’ dediği halde minarelerden okunacak ezanın önemine vurgu yaparken maaşını gününde alan, hatta fazla çalıştığında mesai ücretlerinin hakedişlerine dahi kavuşan din görevlilerinin ezan okumaktan imtina etmeleri nankörlük ve ihanet değilde nedir.? Ve İstanbul ezan okuma ruh ve gururundan yoksun bu türleri gördüğünde kahrolmakta, bunların giderek artmasına "dur diyecek" birini aramaktadır

Merkezi sistem yüzünden ezan okuma yeteneğini vaaz verme yeteneğini kaybeden görevlilerde giderek artmaktadır. Ve vatandaş bunları gördükçe de madem icra etmiyorlar Diyanet'te ne işleri var, camilerde neden çalışıyorlar, neden devlet bunlara maaş veriyor. Yapmıyorlarsa gitsinler." demeye başladı

Şikayetvar.com adresinde gün geçmiyor ki İstanbul ya da bir çok il ve ilçe sakini merkezi ezan, merkezi vaaz şikayetlerinde bulunmamış olsun. Yine atm memuru bir çok din gönüllüsü bu görevi yapmaktan kaytarırken, dürüst , görevli değil gönüllü olarak dine, diyanete hizmet eden bazı çalışanlar da tehdit edilmekten muzdarip iki arada bir derede kalmış durumda . Görevden imtina edenler görev aşıklarına ya gördüklerinde, ya smslerle, ya telefon açarak vazgeçmelerini veya tehdit, iftira ile kirli emellerini yaptırmaya çalışmaktadır.

Şikayetler ve merkezi ezan tepkisinin asıl suçlusu olan Diyanet'in müezzin kadroları için seneler boyunca gelen eş-dost tavsiyelerine, milletvekillerinin tavassutuna yahut değişik cemaatlerin kadrolaşma heveslerine riayet ederek ve müezzinlerin musiki yeteneği ile müzik kulağına sahip olup olmadıklarına bakmadan“torpil” esasına göre tayin etmesi ve yakın akraba, aile bireyi ve yalakalıkla kimi zaman da tehditle ezan okumaktan imtina eden müezzin ve imamların bu dine verdiği zarar koskocamn vebailini taşımaktadır. Önlemediği takdirde en büyük suçlu olarak halkın lanetini alacaktır.

İstanbul Müftüsü Yılmaz'ın döneminde giderek artan merkezi ezan sistemi ve ezanmatik uygulaması Arnavutköy, Sultangazi, Pendik, Üsküdar, Sultanbeyli, Kadıköy, Başakşehir, Bağcılar ve daha bir çok ilçede atı alan üsküdarı geçer durumda. Kimse ne müftüyü ne il müftüsünü dinlemeden parayı bastırıp merkezi ezan uygulamasını camilere sığdırmakta sonra da yan gelip yatıp bilhassa sabah namazı vakti cematin kapı önlerinde güneşin doğuşuna şahit olmalarına sebep olmaktadır.

Ezanlar berekettir. Bir İslam ülkesinin varlığıdır. Bilhassa tarihler yazılmış İstanbul'umuzun yegane temsilcisidir. İl müftüsü Prof.Dr. Hasan Kamil Yılmaz'dan disiplin dışı davranışı bulunan imam ve müezzinlere yaptıkları bu ihanetten dolayı örnek teşkil edecek cezalandırmalar yapmasını bekliyor ve merkezi ezan sisteminin ve ezanmatik denilen ucubenin İstanbul il sınırları içerisinde tarihin karanlıklarına gömülmesini özellikle temenni ediyoruz.

Sevdiğimiz, saydığımız, takdir ettiğimiz ve bu konuda bir çok karara imza atmış, aklı selim, din hizmetkarı müftümüz Prof.Dr. Hasan Kamil Yılmaz'ın bu konuda çaba sarfetmeyeceği ihtimalinin asla olmayacağına, bu tür korkuların, yani, havanda su döven ve ezana ihanet edenler arasında yer alabilir düşüncesi, tahayyülü içerisinde olacakları sevindirecek bir kişiliğin varlığının olabileceğine ihtimal dahi vermek bir yana, bu yönde düşüncesi olanların karşısında olmayı tercih ediyoruz.

Erol Kara  - 20.09.2017
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder