mahihaber Sokullu Mehmet Paşa Camii'nde "felaket geliyorum" diyor - Mahihaber
HADİSLERDEN mahihaber

Sokullu Mehmet Paşa Camii'nde "felaket geliyorum" diyor
İstanbul Fatih ilçesi Kadırga semtinde Şehit Mehmet Paşa yokuşunda bulunan Sokullu Mehmet Paşa Camii'nde "felaket geliyorum" diyor.

İçerisinde bulunan üç adet Hacer-ül Esved taşlarıyla mimari özelliği yanında farklı bir kutsaliyete sahip bulunan İstanbul Fatih ilçesi Kadırga semtindeki Şehit Mehmet Paşa yokuşunda bulunan Sokullu Mehmet Paşa Camiinde "tehlike geliyorum", diyor

Milyonlarca Müslümanın Hacc ve Umre ibâdetleri sırasında öpmek veya dokunmak için her türlü zorluğu göze aldığı Hacer’ül-Esved'in (siyah taş) kırılan parçalarından üçünü muhafaza eden Sultanahmet ve Kumkapı semtleri arasında bulunan Sokullu Mehmed Paşa Camii ziyaretçi akınına uğruyor.

Her yaştan Müslüman'ın ziyaret ettiği ve dokunmak istediği Hacer’ül-Esved (siyah taş) cami içerisinde mihrap, minber ve kapı üzerinde bulunurken, mübarek taşa dokunmak isteyen ziyaretçiler için en uygun olanı minber tacı olmaktadır. Minber girişindeki kapı üzerindeki taçta bulunan siyah taş'a dokunmak isteyenlerin kuvvet almak için tutunduğu kısım zamanla ek yerinden oynamaya başlayınca, her an bir ziyaretçinin üzerine düşebilir konuma geldi.
Taç ve gövde arasındaki ek yerinin gevşemesi ve sallanmaya başlaması üzerine cami görevlilerince ziyaretçiler uyarılırken, camiden sorumlu olan Vakıflar idaresinin bakım çalışması yapmaması da dikkat çekiyor.

Yerli ve yabancı turistler ile semt halkının öpmeden, dokunmadan geçmek istemediği siyah taşa olan merak yüzünden minberin giriş kapısının üzerindeki Kelime-i Tevhid yazısının bazı bölümlerinin de ziyaretler sırasında ellerinin sürtünmesi nedeniyle silindiği de dikkat çekti.

Konu hakkında görüştüğümüz cami görevlisi Ali Hoşafçı " Gelen ziyaretçi bu mübarek taşa dokunmak, öpmek istiyor. O nedenle minber tacına asılmak zorunda kalırken buradaki tehlikenin farkında olmuyor. Bu kısma dokunulduğunda saalanmaya başlayan minber baş kısmının her an devrileceğini söylememize rağmen bize tepki gösteriyor. Tehlikenin farkında değil. Ne kadar uyarsak , anlatsak pek fazla değişen bir durum olmuyor. Sadece tepki çekiyoruz. Yetkililerin bir an önce önlem alması gerekiryor. Diğer yandan taç kısımda bulunan kelime tevhid yazısı da dokunmalar yüzünden siliniyor. Bunun da en azından pvc ile kaplanması gerekir " dedi.

Camiye 30 yıl müezzin ve imam hatip olarak hizmette bulunduğunu söyleyen emekli imam hatip Necati Aktürk, "yılların tarihi caminde sıkıntılarımız çok büyük.. Sürekli kontol altında bulundurmamız gerekiyor. Adam namaz kılmak için giriyor, bir bakıyorsunuz camiye ait eski bir parçayı götürmeye çalışıyor, yıllar önce tuvaletlere koyduğumuz alüminyum kapıları çaldılar, muslukk dayandıramıyoruz. Hırsızlıklar o denli arttı ki namaz vakitleri dışında camiyi kapatmak zorunda kalıyoruz. Mübarek taşları görmeye gelen bir çok ziyaretçi kapıdan dönünce de şikayet ediliyoruz. Görevliler olmadan cami ziyareti yaptırmak istemiyoruz" dedi.Camiden sorumlu olan Vakıflar idaresinin 1952 yılında yaptığı restorasyondan sonra camiye adam akıllı bir restorasyon çalışması yapılmazken, mihrabın kararmış hali, örneği hiç bir yerde olmayan İznik çinilerinin de dökülmeye başlaması tarihe değer verenleri üzmektedir.

mahihaber - özel
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder