mahihaber Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in Halefi Olmak ya da Olmamak - Mahihaber
HADİSLERDEN

Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in Halefi Olmak ya da Olmamak


Diyanet İşleri Başkanlığı'na kim gelecek?
Tüm gözler eğrisi doğrusu ile koltuğu boşaltan Prof.Dr. Mehmet Görmez'in yerine gelecek 18. Diyanet İşleri Başkanı kim olacak.
Kemik kadrolar kırılmadıkça gelecek başkan başarılı olamaz. Diyanet İşleri Merkez'de yerlerini sabit kılmış, gelen gider biz kalıcıyız diyen binleri eğemez, bükemez, yontamaz. İyi bir opreasyon ise Diyanet'i bir kaç yıl geriye atar. Bunlarla uğraşmaktan ilk bir kaç yıl Diyanet rayına oturmayacağına göre gelecek başkana "ne iş yapıyor, derler. Zira Görmez'in 7 yıllık izlerini bir kaç yılda silmek her babayiğidin karı değildir. Yapamazda. Sil baştan kadro kuramaz. Güvendiklerini yanına alsa yandaşlıkla suçlanır. Doğu ve Güneydoğu'da cemaatin kontrolünde olanları adam edemez. Hizmeti millete değil cemaate çevrili sayısız müftü, imam, müezzin dik başlılık yapar.
Sendikalar hemen kapıya koşup proje üstüne proje getirse başı döner. Yeni başkan Diyanet'i bilmez, yönlendirelim geyiği yapanlar çoğalacağından kafayı yer.
Diyanet Camiasının başına despot diyebileceğimiz, dedim yapılacak tarzı, ilmi, bilgisi, halkın nabzını tutmaya her an müsait hiç bir cemaatin, tarikatın kuklası olmayacak adam gibi adam profesyonel bir Diyanetçi gelmeli. Dışarıdan akademisyen değil. Çekirdekten tepeye gelmiş biri.
Bu doğrultuda bizde küçük bir araştırma ile kamuoyunun ortaya attığı isimlere takıldık.
****
Dr. Ekrem Keleş - Halen Diyanet İşleri Başkan Vekili - Keleş'in başkan vekili olduktan sonraki icraatlarına bakacak olursa bu koltuğun hiç hevesli değil. Zaten yıllar yılı perde arkasında olmaktan hep mutlu olmuştur. Öne çıkmamıştır. Çıkmayı da pek arzulamıyor. Hitap şekli de bu koltuğun adamı olmadığını net gösteriyor. Belki de duası, biri gelse de göz önünde olmasam türünde.. Ekrem Keleş'e bunca yıllık Diyanet çalışmasında sadece fetvalardaki tepkilere bakacak olursak koltuğunu dahi doldurmadığını söyleyebiliriz. Emekli olması dahi fayda getirecektir. Her dönemde konuşlanmış, yağa süte dokunmadan bugünlere gelmiştir. Hayatı, eserleri bulunduğu konumun fayda katsayısıdır. Beyefendiliğine diyecek yoktur. Ama o koltuk, Keleş için çok ama çok büyüktür. Dayanamaz. Son Hac konulu tv programında bile en fazla bildiği konuyu tam aktaramaması, alışılagelmiş kavramlardan öteye geçmemesi mevcut koltuğunda ne kadar değişmediğini göstermiştir.
****
Prof.Dr.Nihat Hatipoğlu - İyi bir hatip, iyi bir şovmen, iyi bir hatta mükemmel bir ekran adamı. Dinletiyor. Veliaht'ı oğlu bile bu yolda iyi yürüyor. Yerini yakın bir zamanda o alacak. Hatipoğlu sadece iyi bir satıcı.. İyi bir yönetici değil. Bu koltuğa oturması ömrü hayatında arkasında yapılan " hocaya yakışıyor mu ?, hoca da bunu da yaparsa" sözlerini çoğaltır. Hatipoğlu asla ve asla bu koltuğa heves etmesin. En küçük suçlanacağı nokta Sultanahmetteki binasının kaçak olması. Zaten bu koltuğa da ihtiyacı yok. Serveti, ünü kendisine değil sülalaesine bir ömür yeter. Neden başını ağıtsın ki.. Nihat Hatipoğlu bu koltuğa gelirse adete intihar eder. Yükseköğretim Kurulu Üyesi .Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu'na bu görevinde kalmasını ve öğrencilere daha yararlı bir YÖK ve ÖSYM hizmeti vermesi için çaba harcamasını tavsiye ediyoruz. Bilhassa yeterli kontenjanlara sahip olmayan başta İstanbul olmak üzere pek çok ildeki ilahiyat fakültelerinin öğrenci sayısını artırmakla mücadele etmeli.
****
Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu.. Karadeniz Teknik Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı ... İsmail ağa yada Mahmutefendicilerin aile dostu. Üniversitede öğrenciye kapalı kapılar genelde dekan ve rektör kağıları ne ise, Diyanette müftülerin kapısı da odur. İmam ve müezzinlerin ulaşamadığı müftüler nasıl ki kanayan yara ise dekanlıktan DİB'in başına gelecek olan akademisyende odur. Eski İstanbul Müftüsü Prof.Dr Rahme Yaran'ın il müftülüğü boyunca İstanbul'u ve sokaktaki halkı nasıl gördüğü belli. Akademiyen Diyanet İşleri Başkanlığının hiç bir koltuğunu dolduramaz. Zira bu camiada her kültürden insan var. Kapıları kapatırım, gözlerimi yumarım zihniyeti içinde yıllar geçirmiş bir akademisyen adı ne olursa olsun bu camiada olmaz. Yapılan yanlış olur. Ayrıca Aşıkkutlu gelirse camiler bilhassa Marmara Bölgesi camileri mahmutefendicilerden nasibin alır. Hatta Mehmet Görmez'e Sultanhamet Kürsü düşmanlığı yapan Cübbeli Ahmet dahi emeline erer.

Sitemizde Oral Kaya imzalı "Görmez Gitti mi Gitmedi mi ya da Yaşasın Kral.." başlıklı yayınlanan yazıda da Kaya "Duyuma göre, Mahmutefendi cemaati ile haşır neşir olan biri. Hatta, babasının Mahmutefendi diye bilinen cemaat lideri Mahmut Ustaosmanoğlu'nun hocasının oğlu derler. ... Bir üniversite rektör yardımcısı. Hatır gönül hatta bir borç ödeme, vefa borcu gibi bir durum söz konusu olacak. Biz demiyoruz, fısıltı gazetsi "Diyanet'in başına Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden rektör yardımcısı  Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu'nun adını getiriyorlar. Cumhurbaşkanımız en az Prof.Dr Mehmet Görmez ayarında birini getirmeyi, Diyanet Camiasını çok iyi bilen, bu görevi hakkaniyetle yapacak birini getirmeyi çok istese de bir ihtimal vefa borcu olarak Aşıkkutlu'yu getirmekten de vaz geçmeyebilir.
Bir üniversite rektör yardımcısı. Hatır gönül hatta bir borç ödeme, vefa borcu gibi bir durum söz konusu olacak.. "  demiş idi.
Bunun hata olduğunu yazarımız dile getirdi. Ne var ki Şeriatin kestiği parmak acımaz
****
Dr.İhsan Şenocak.. Zatı muhterem için düşüncelerimizi açıklamıştık. Tekrar etmiyoruz. Merak edenler bu linkten okuyabilir. Dİyanet İşleri Başkanlığı Koltuğu, İhsan Şenocak ve Diğerleri yazımız için tıklayınız )
****
Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz - İstanbul Müftüsü - Yazarımız Oral Kaya ile aynı paralelde düşünüyoruz. Favorimiz. Her cemaate uzak, genç Müslüman aşığı.. Halkla bütünleşmeyi seviyor. İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran’ın yaşlılığından dolayı görevinden feragat ederek, emekliliğini istemesi ile boşalan makama Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz’ın gelmesi İstanbul için ne kadar bir şans ise Diyanet İşleri Başkanı olması da Türkiye için bir şans.. Zira Yılmaz ortaokul öğretmenliğinden, 34 yıllık üniversite öğretim üyeliğine kadar ve Dİyanet içersinde faaliyetleri, son cemaatlerin uyarılmasına kadar pek çok konuda projelerin sahibi biri. Diyanet camiasında ne oluyor bitiyor, aklına soruların gelmeyeceği kişi. Kapıdan girerken kimin ne yapacağını çözen bir Diyanetçi.. Üzerinde çok iyi durulacak kimse. Erdoğan'ın da Yılmaz'ı sevdiğini sanıyoruz. Liyakati, duruşu, geniş açı bakışı dikkat çekici.Yılmaz talep etmese bile bir kıymet olarak önemlidir. Zaten hadisi şerifte makamlara aday olmayınız diye bir tavsiye vardır. Sanıyorum Yılmaz, bu hadisi biliyor.
*****
Prof.Dr.Mehmet Okuyan - Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı Öğretim Üyesi .. Kamuoyu Kur'andan konuşan biri olarak tanıyor. Yani sünnet yok. Yalnız Kur'an... Mustafa İslamoğlu'nun dünyasında kendine yer bulmaya çalışan zat.. Kuran Müslüman’ı olanın bu makamda işi ne diye sormazlar mı?
****
Prof. Dr. Yavuz Ünal - Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı - Kuramer üyesi -  Önemli eserlere imza atmış, Diyanet camiasını bilen biri. Ne var ki Kur'an Araştırmalar Merkezi'nin üyesi olan Ünal'ın bilimsel çalışmalar yaparak çalışması, Diyanet İşleri Yüksek Kurulu'nda yeni ve batıya uygun Kur'an çalışmalarından vazgeçerek daha faydalı olması beklenir. Hadis çalışmalarının olumsuz ses getirdiği de göz önüne alınırsa bazı çevrelerin poh pohladığı bazı çevrelerin yerdiği Ünal Başkan olabilir mi, yani.. Başarılı olur mu?. Sokak ve meydanlara inmeden evet.. Süreyi doldurur.
****
Burhan İşleyen - Diyarbakır İl Müftüsü  - Müftümüzün başarılı çalışmalarını izlemekteyiz. Ne var ki, kadrosu Prof ve doç'lerle dolu bir Diyanet'i nasıl idare eder. Nasıl onların başaında amir konumuna, başkan sıfatına gelir. Düşünmek lazım. Başkan Yardımcılığı bile tartışılır. Ne var ki müftü olarak güzelliklere imza attığını görüyoruz.
****
Prof.Dr. Mürteza Bedir- İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi dekanı . İsmi her ne kadar sosyal medyada çıksada dekan Bedir'in de böyle bir girişimde bulunmadığı belirtildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığı için İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi dekanı Prof.Dr. Mürteza Bedir ile bir görüşme yaptı. Bu görüşme kamuoyunda sürpriz olarak değerlendirildi... kendisi hakkında fazlaca bilgimiz yok. Diyanet camiasında Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi görevinde ilminden faydalanılmış olaa da akademisyenlere pek sıcak bakmıyoruz. Yurt dışı bilimsel çalışmaları da asla yadsınamaz.
****
Prof.Dr.Mehmet Görmez'e kadar Diyanet İşleri Başkanlığı fareli köyün kavalcısı gibi idi. Görmez ile canlandı. Kurumun düşmanı çok oldu. Sürekli, cuma hutbelerine kadar her şeyleri didik didik edildi. Hep göz önünde tutuldu. Şimdi bu makam ateşten gömlek gibi. Giyebilene ve uzun yıllar sırtından çıkartmayacak babayiğit yok gibi. Gelenler kaçabilir yada kapılarını kapatır, gemilerini yakar, sabah 09:00 - akşam 1700 arası ATM memuru gibi yıllarını geçirir. Bir kaç  toplantı, bir keç seminer, Başbakan yardımcısının dahi randevu verip çağırmasını dahi istemeyecek durumda gelir gider, düz bir memur gibi davranır.
Bir önceki yazımızda yazarımız Oral Kaya'nın dediği gibi, "nasıl ki Başkan Recep Tayyip Erdoğan'nın alternatifi yoksa da Prof.Dr.Mehmet Görmez'in de alternatifi ufukta görünmüyor. ( Şimdilik ... )" Cumhurbaşkanımızın kendisi gibi dirayetli, başarılı, aktif, yönetici, kucaklayıcı ve salvo atışlara mukavemetli bir Diyanet İşleri Başkanı getireceğini ümit ediyoruz. Hatta direkt kendisne bağlı..
Dilimiz sürçtü ise affola...
Erol KARA - 09.08.2017

İlgili yazılar :
Görmez Gitti mi Gitmedi mi ya da Yaşasın Kral..
Dİyanet İşleri Başkanlığı Koltuğu, İhsan Şenocak ve Diğerleri
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder