mahihaber Mekke'ye Kardeş Şehir Geliyor - Mahihaber
HADİSLERDEN mahihaber

Mekke'ye Kardeş Şehir Geliyor
Suudiler, Mekke şehrinin yakınlarına 10 milyon hacının beklendiği yeni bir kent merkezi daha kurulması için Al-Faisaliah projesini başlattı.

Suudi Kraliyet ailesi aldığı bir kararla Mekke'nin ve Cidde'nin ağırlaşan yoğunluğunu azaltabilmek için Mekke şehrinin yakınlarına yeni kent merkezi daha kurulması için Al-Faisaliah projesini başlattı.

Kral Salman'ın  İki Kutsal Cami sorumlusu tarafından planlanan yeni Al-Faisaliah kentinin önümüzdeki 25 yıl içinde Mekke ve Cidde üzerinde 2,450 kilometre karelik bir alanda inşa edilecek. Şehre 995.000 konut inşaa edileceğini bunun 2050 yılına kadar 6,5 milyon kişiyi barındıracak şekilde yapılacağını açıkladı

Mekke'nin batı kesiminde yer alacak olan Al-Faisaliah'ın , Mekke'nin bir uzantısı olacağı ve yeni bir şehir olarak düşünülmemesini, kurulacak şehrin, ticaret merkezleri, eğlence yerleri sağlık, eğitim, teknoloji ve hizmetler de dahil olmak üzere farklı sektörlerde bir milyon kişiye iş imkanı sağlayacağı belirtildi.

Ayrıca, Kral Abdülaziz Uluslararası Havalimanı'na ve Cidde Limanı'na ulaşacak yeni bir bir havaalanına da sahip olacak olan kentte tren, metro, tramvay ve otobüslerin de toplu taşımacılkta kullanılacağı belirtildi.

Proje, Mekke Bölgesi Kalkınma İdaresi tarafından denetlenecek.

Şehrin önemli yerleri arasında Haj ve Umre Hizmet Merkezi, İslami Fiq kompleksi, devlet daireleri, diplomatik mahalle, kültür merkezi, ticaret ve ticaret alanı, alışveriş arenası ve marina bulunmaktadır.Haj ve Umre Hizmet Merkezi, İslami Fiq kompleksi, devlet daireleri, diplomatik mahallelere, kültür merkezi, Ticaret ve ticaret alanı, alışveriş arena ve marina oluşturacakYeni şehrin coğrafi sınırı Mekke Haram sınırından başlayacak ve batıda Kızıl Deniz sahili olan El-Şuaiba'ya kadar uzatılmış olacak. Mekke-Cidde Otoyolu projenin kuzeyinde, Allaith valiliği güney ve batıda bulunuyor. Shuaiba Merkezi batı sahil bölgesi, doğu sınırı Al-Baidaa Merkezi, Shumaisi'deki Haram sınırı kuzeydoğu bölgesinde yer alacak şekilde 2,450 kilometre karelik bir alanda inşa edilecek

Projenin kalkınma stratejisi, ekonomik çeşitlendirme ve petrol ve doğalgaza bağımlılığı azaltma üzerine kurulacak. Proje, Singapur'da ve Malezya'daki Putrajaya Şehri'nde olduğu gibi, çeşitli ekonomik yatırımları pompalamanın başarılı küresel deneylerinden faydalanacak, Ve kalkınma projeleri yenilenebilir enerji ve sürdürülebilir tarım üzerine kurulacak.

Proje yenilenebilir enerji kaynaklarından 9.5 gigawatt güç üretmeyi hedefliyor. Aynı zamanda Hac ve Umre hacılar da dahil olmak üzere 10 milyon ziyaretçi çekmeyi hedefleyecek.

Mahihaber / Dış Haberler Servisi
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder