Haberi Paylaşabilirsiniz

Mescid-i Aksa 48 yıl önce bugün yakılmıştı
Mescid-i Aksa'ya 21 Ağustos 1969'da giren Avustralyalı Yahudi Dennis Michael Rohan, Kıble Camisi'nin mihrabını ve bin yıllık minberini yakmıştı.

Arap Birliği, Mısır Fetva Kurumu "Dar el-İfta" ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Mescid-i Aksa'nın ateşe verilmesinin 48. yılı münasebetiyle yazılı açıklama yayımladı.

Arap Birliği, Mısır Fetva Kurumu "Dar el-İfta ve İİT'den yapılan yazılı açıklamada, Kudüs'teki Müslüman ve Hristiyanların kutsallarına yönelik ihlaller kınanırken, uluslararası topluma söz konusu ihlallerin durdurulması için acil müdahale çağrısı yapıldı.

Mescid-i Aksa'ya 21 Ağustos 1969'da giren Avustralyalı Yahudi Dennis Michael Rohan, Kıble Camisi'nin mihrabını ve bin yıllık minberini yakmıştı. Filistinliler bu olayı kınamak amacıyla her yıl Ağustos ayının son haftasında etkinlikler düzenliyor.

Müslümanlar için mukaddes kabul edilen ve ilk kıble olan Mescid-i Aksa 48 yıl önce bugün "Mesih'in gelmesini hızlandırmak isteyen" bir fanatik tarafından yakılmıştı

Mescid-i Aksa, 21 Ağustos 1969'da Avusturalyalı fanatik Michael Dennis Rohan tarafından yakılmıştı. Olayın üzerinden 48 yıl geçmesine rağmen Mescid-i Aksa hala bir yangın yeri ve Siyonist işgalcilerin elinden kurtarılmayı bekliyor.

Çıkan büyük yangında birçok tarihi eser yandı. Bunların arasında en bilineni Selahattin Eyyubi'nin fethin nişanesi olarak Kudüs'e getirttiği tarihi 'ahşap minber'dir.

Siyonistler, Mescidi Aksa'nın yerinde Süleyman heykel veya Siyon mabedi adını verdikleri bir Yahudi mabedinin olduğunu ileri sürdüklerinden bu iddialarına binaen Mescidi Aksa'yı yıkarak yerine yeniden söz konusu mabedi inşa etmeyi sürekli düşünüyor ve bunun için plan kuruyorlar.

2007’de yakılmasından 38 yıl sonra aslının aynısı olarak yeniden yapılan ahşap minber, tekrar eski yerini buldu.

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz