mahihaber Bankadan Kredi Alsa da Almasa da Borçları Millet Ödüyor - Mahihaber
HADİSLERDEN

Bankadan Kredi Alsa da Almasa da Borçları Millet Ödüyor
Milyonlarca lira alacağı tahsil edemeyen bankalar, kanuni takibee düşen borçlarını cüzi denecek kadar meblağ karşılığı varlık yönetim şirketlerine satıyor. Aradaki fark ise zarar gösterilip, vergilerden mahsup ediliyor. Böylece bankalardan kredi almayan, bankanın kapısından dahi geçmeyen, hatta banka adını dahi bilmeyen vatandaş da bankanın tahsil edemediği, bol keseden dağıttığı kredileri ödemek zorunda kalıyor.

Bankalar, tahsil edemedikleri kredileri varlık yönetimi şirketlerine satarak çifte kâr elde ediyor. Bazı bankalar tahsil edemeyecekleri alacakları varlık yönetimi şirketlerine satarak buradan para kazanırken hem de bilançolarında, sattıkları kredileri göstererek vergi vermekten de kurtuluyorlar.

Sistem şöyle çalışıyor:

Banka donuk krediyi varlık yönetimi şirketine satıyor ve batık olan paranın bir kısmını kurtarıyor. Bunun da vergisini ödüyor. Ancak şüpheli alacak miktarı bilançosunda tutuyor. Böylece de devlete vermesi gereken kurumlar vergisini ödemiyor. Örneğin, banka 100 milyon liralık şüpheli alacağı 5 milyon lira karşılığında varlık yönetimi şirketine satıyor. 5 milyon liranın vergisini ödüyor. Ancak bilançosunun şüpheli alacaklar kısmında 100 milyon lirayı düşmüyor. Böylece şüpheli alacak kısmında bu para göründüğü için de gider yazılıyor ve bu paranın vergisi de ödenmiyor.

İşte buna en son örnekte, FİBABANK oldu. Fibabanka, kanuni takibe düşen 68 milyon TL'lik alacağını 1,2 milyon TL karşılığında Emir Varlıka sattı.

Fibabanka,  Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden yaptığı açıklamada kanuni takibe düşen 68 milyon TL alacağını 1,2 milyon TL karşılığında Emir Varlık'a sattığını duyurdu. Aradaki yaklaşık 67 Milyon TL de bankanın zararı olarak belirlendi.

KAP'A YAPILAN AÇIKLAMA

Bankanın Kamuyu Aydınlatma Platformunda yayınlanan açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Bankamız kanuni takip hesaplarına intikal etmiş kurumsal, ticari, kobi, mikro, tarım ve bireysel segmentlerinde toplam 68.524.877-TL tutarındaki anapara ve fer'ilerinden oluşan krediportföyü 1.250.000 TL bedel karşılığında 31.10.2017 tarihinde Bankamız ile Emir Varlık Yönetim A.Ş ( "Emir Varlık" ) arasında imzalanan sözleşmeye istinaden Emir Varlık'a satılmıştır."

Uzmanlar,, bankanın yıl sonunda ne kadar zarar gösterececeğini merak ediyor.

mahihaber.com / kamu- ekonomi servisi
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder