mahihaber Bilali Habeşi'nin Adını Halıya Verdiler - Mahihaber
HADİSLERDEN mahihaber

Bilali Habeşi'nin Adını Halıya Verdiler
İslami değer taşıyan isimlerle ticaret yapma ahlaksızlığına her geçen gün bir yenisi ekleniyor.

"Ahlaksızlık" diyoruz zira İslami bir isim ile çalışan ticari bir işyeri, ne yazık ki İslami bir ilke doğrultusunda çalışmıyor.

Ticarette yapılmaması gereken her türlü fahiş fiyat, hile, aldatma, faizle iş çevirme, stokçuluk, fırsatçılık gibi kısaca fuhşiyat almış başını gidiyor.

Hani içlerindeki dürüst olanlar müstesna diyeceğim ama islami isimlerin arkasında marka oluşturanlara baktığımızda bir "Müslüman'ın işyeri" deme fikrine kapılamıyoruz.
Neticede dini aykırı bir kazanç yapma yolunda farklı bir düşünce ile hareket ettiğini görüyorsunuz

Belki de o kadar çok dini sembollerin isimleri dükkanlara konmaya başladık ki, tepki göstermek bir yana tazim gerektiren dini çağrıştıran isimli şirketlere girip çıkmayı bile önemsemez olduk.

Hatta peygamber efendimizi anımsatan bir lokantadan söz eden İslami medyaya ait bir gazetede methedilmesine bile kimse tepki göstermedi.

Hatta o lokantanın arkasındaki cemaatten bile övgü ile söz ettiler

Her gördüğümde buğz ettiğim lokanta İstanbul'un en işlek yerlerinde birinde.....


Adı Nur Muhammad
Biz, biri yanımızda "Nur Muhammed" dese hemen salavat getiririz. Buna alışmışız ve böyle gider.
Hatta, bu millet peygamber efendimize (aleyhisselam) hakaret olur endişesi ile yüzyıllar boyu çocuklarına "Muhammed" ismini koymamış, "Mehmet" ile "Ahmet" ile geçiştirmiştir.
Şimdi her yerde "Muhammed" ismi var.
Yine biri "adım Muhammed" dese ona saygı göstermeye çalışıyoruz , lakin karşımızdaki kişinin bu ismi hak etmeyecek bir karaktere sahip olduğuna şahit olduğunuzda bu saygı gerektiren ismi veren büyüklerin nelere mal olduğunu düşünmeye başlıyoruz.
Adam kalkmış Malezya'dan gelmiş, İstanbul'un göbeğine bu isimde lokanta açmış. Başka bir isim kalmamış gibi. "Nur Muhammad"
Belki ülkesinde olağan bir isim.
Belki orada sayısız şirket vardıır. Ama burası Malezya değil ve biz Türkler buna alışık değiliz.
Belki şirket saihibini adı da bu olabilir ama biz Türklerin arasında "Muhammed" ismi o kadar çoktur ki kimse işyerine "Muhammed" adını vermez, çekinir.
Yani kısaca bu lokantanın adı "Malezya Lokantası" olsa müşteri gelmeyecek mi ?
Mimar Sinan’ın en zarif eserlerinden birinin eteklerinde olan bu yerin yani "Nur Muhammed Gıda Turizm ve Ticaret Ltd. Şirketi"nin Türkiye’ye girmesine ön ayak olanlar da  “Global İhvan Cemaati" ve bu cemaatten adının "Şeyh Nasır Bin Muhammed" isimde birinin olduğunu öğrenince de daha çok şaşırdık.

***


Bir başka çirkinlikte, bir halı firmasına ait.

Tesadüfen cami halıları da üreten firmanın web sitesinde dolaşırken halı göbekleri sayfasına girdiğimizde, gördüğümüz isimler bizi allak bullak etmeye yetti.
Hem dinimizin hem Osmanlı'nın değer bulmuş ve her fırsatta tazim görmüş isimlerini halılara isim olarak verildiğini görünce adeta şoke olduk.
Halıların isimlerine bakıyoruz.
Bilai Habeşi, Abdulmecid , Akşemsettin , Ali Paşa ,  Atik Ali Paşa,  Firuzağa, Hacı Hüsrev, Hırka-ı Şerif, İshak Faki...
Bu isimlerin her biri ayrı bir değer.
Ve bunların içinde bir isim var ki onunla kimin kastedildiğini nasıl bir duygu içerisinde olmamız gerektiğini imanlı bir Müslüman gayet iyi bilir.
İlk müezzin olma şerefiyle genelde müezzinlerin şahı olarak adlandırılan Bilali Habeşi ( Allah ondan razı olsun ) adını insanların ayak basacağı halıya nakşetmek, o isimle halı satmak hangi değerle bağdaşır, hangi ticari ahlakla bağdaşır düşünmek gerek.
Bırak para ile bu halılardan herhangi birini almak, bedava verseler bir Müslüman'nın asla almayacağı ve kullanamayacağı bilinmelidir.
Ne yazıkki faizle cami yapacak kadar salak girişimcilerin yine salakça bir düşünce ile mübarek bir ismin verildiği bu halıları, 32 dişlerini gösterircesine sırıta sırıta, şişine şişine alırken bu isimlere takılacağını sanmıyoruz.
Biz peygamberimizi anımsatan ismi taşıyan bir insana ister istemez saygı göstermek zorunda kalırken onun ismini çağrıştıran işyerine gitmeyeceğimiz gibi, tazim gerektiren isimleri ürünlerine ve halı gibi ayaklar altına alınacak eşyalara isim olarak kullanılmasını sağlayanların yanına değil gölgelerine bile girmemeleri konusunda uyarmak, o ulvi değerlere saygı göstermek adına yaşayan Müslümanları uyandırmak için bu yazıyı yazdık.
Kimse alınmasın, gocunmasın.
Dini sembollerin ve değerlerin basit çıkarlara alet edilmesini asla ve kat'a istemiyoruz.
Hakkımızı da bir Müslüman olarak helal etmiyoruz.

S. Saru Batu - mahihaber
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder