Haberi Paylaşabilirsiniz

110 Vaiz ve Kur'an kursu öğretmeni iletişim eğitimi alacak.
Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, 'Dini Rehberlikte İletişim' projesiyle din görevlilerinin iletişim tekniklerini öğreneceklerini belirterek, 'Özellikle çocukların gönüllerine işleyeceğimiz güzel imaj ve din sevgisi, dine bakışlarına daha da olumlu yansıyacak' dedi.

Samsun İl Müftülüğü ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın (OKA) teknik destekleriyle hayata geçen "Dini Rehberlikte İletişim" projesinin tanıtım toplantısı Samsun İl Müftülüğü Konferans Salonu'nda gerçekleşti. Toplantıya, Samsun Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü, İl Müftüsü Veysel Çakı, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen ve din görevlileri katıldı. Proje kapsamında Samsun'da görev yapan 110 vaiz ve Kur'an kursu öğretmeni 24'er saat iletişim eğitimi alacak.

SAMSUN'A 200 MİLYON TL DESTEK

OKA kaynaklarını bölgede yapılan faaliyetlerin desteklenmesinde kullandıklarını söyleyen OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, "Destek verdiğimiz projelerin bütçelerine bakmıyoruz. 110 hocamızın mesleğini daha iyi yapabilmesi ve iletişim tekniklerinin öğretilmesi için birtakım eğitimlerin verildiği projeleri de destekliyoruz. Bu zamana dek pek çok meslek dalında eğitimler verdik, Samsun'da bu zamana dek 200 milyon TL'lik yatırım gerçekleştirdik" dedi.

İLETİŞİM, BAŞARISIZ YAPABİLİR

İl Müftüsü Veysel Çakı ise Türkiye'de dinin, toplumsal yaşamın her anını etkilediğini belirterek, "Diyanet İşleri Başkanlığımız, toplumun her kesimine hitap edecek konumda. Bu konuda, toplumun farklı kesimlerinden insanlarla iletişim halinde olunması ve personelimizin iletişim tekniklerini güçlendirilmesi ihtiyacı doğurdu" diye konuştu.KÖTÜ ALETLE MÜKEMMEL İŞ OLMAZ

Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanlarının verimlilik için en iyi biçimde hizmet vermesi gerektiğini kaydeden Çakı, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: ''Bu bakış açısıyla, 'Dini Rehberlikte İleşim' projesini oluşturduk. İki ayrı hedef seçtik. İlki 'Alo Fetva' hattıya veya yüz yüze danışma usülüyle halktan gelen ailevi sorunlara muhattap olan vaizler, ikincisiyse maalesef yıllarca geç kaldığımız ve halk tarafından da takdir toplayan 4-6 yaş arasında Kuran kurslarında çocuklarla iletişim halinde olan kurs öğretmenlerimiz. Bu çok önemli projeyi iyi değerlendirmezsek çocuklarımızın dini hayatlarına olumsuz katkıları olacak. Sizin, onların gönüllerine koyacağınız güzel bir imaj, dinin sevgisi ve saygısını vermeniz gelecekte dine bakışlarına güzel şeyler kazandıracak. Kötü bir aletle mükemmel iş yapamazsınız."

VAZİFENİZ ÖNEMLİ
Samsun Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü ise dinin esası kadar usülünün de önemli olduğunu belirterek, "Nice insanın kendisini İslam dinine yakın hissetmesi için vazifeniz önemli ve hassas. Bu görevde hepinize başarılar diliyorum" dedi.

Zerrin SOMUNCU / Samsun haber
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz