Header Ads

BAE Yahudi Ağzıyla Konuşuyorİyice çirkinleşen ve hadsizlik gösteren BAE Dışişleri Bakanından "Türkiye'ye karşı birleşin" çağrısı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri'nden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş, Araplara İran ve Türkiye'nin liderlik edemeyeceğini söyledi. Gargaş ''Tahran ile Ankara'nın bölgedeki hırslarıyla mücadele etmek için Arap alemi birleşmeli'' dedi.

Türkiye ile Suudi Arabistan'ın başmüttefiki BAE arasındaki kriz her geçen gün büyüyor. BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed'in 'Medine Müdafaası komutanı' olarak bilinen Osmanlı Paşası Fahreddin Türkkan'ı 'hırsız' olarak nitelemesiyle tırmanan krize Dışişleri'nden Sorumlu Devlet Bakanı Gargaş perçinledi. Gargaş, Twitter'da, Türkiye ve İran'a karşı Arap aleminin Suudi-Mısır liderliğinde birleşmesine dair mesajlar paylaştı.

"Arap dünyası bir çıkmaza girdi ve çözüm, bizi kuşatan bölgesel hırslara karşı işbirliği yapmakta yatıyor. Mezhepsel ve partizan yaklaşımı kabul edilebilir bir alternatif değil'' diyen BAE'li bakan, ardından ''Arap dünyası Tahran ve Ankara tarafından yönetilmeyecek'' diye ekledi. ''Bölgedeki jeostratejik yarış, Kahire ve Riyad merkezli güçlendirilmiş bir Arap birliğini gerekli kılıyor" çağrısı yaptı

BİR KAÇ ÖNCE DE AYNI AĞIZDAN KONUŞMUŞTU

Ağustos ayında da Cumhuriyet'e yaptığı açıklamalarda da Türkiye'yi hedef alan Enver Gargaş, Erdoğan’ın Körfez ülkelerine yaptığı ziyaretle ilgili olarak, "Türkiye’nin çok çabuk Katar’ın pozisyonuna sempati duyduğunu ve Türkiye’nin bir arabuluculuk rolünü yok ettiğini" iddia etmişti.

"Türkiye'nin İslamcı partilere siyasi desteğinden ve Mısır'a karşı tavrından rahatsızız" diyen Birleşik Arap Emirlikleri Dış İlişkilerden Sorumlu Bakanı Enver Gargaş, “Türkiye’de hakkında hüküm bulunan bazı BAE vatandaşları var. Sanırım 4-5 kişi var. Bazıları Müslüman Kardeşler bazıları daha da ötesi El Kaide, cihatçılara yakın olan Hizbul Umma Partisi üyesi. Tüm bu insanlar hakkında yasal hüküm var ve şu an onlar Türkiye’de” demişti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.