Bayrampaşa'daki Pancar Motor Fabrikası'nın arazisine cami yapılıyor
Temeli 1956'da Necmettin Erbakan tarafından atıldığı için Erbakan Hoca'nın fabrikası olarak bilinen Bayrampaşa'daki Pancar Motor Fabrikası'nın arazisine cami ve otopark yapılacak.

Merhum Başbakan Prof. Dr. Necmettin Erbakan tarafından kurulan Pancar Motor’un üzerinde bulunduğu arazi ve en son Yapı Kredi Bankası'nın mülkiyetine geçen Bayrampaşa Kartaltepe'deki 39 bin 877 metrekarelik alanda yer alan 'Pancar Motor' arazisi için hazırlanan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi tarafından nisan ayında onaylanan alanlara Bayrampaşa Belediyesi itiraz etti.

Türkiye’nim ilk dizel motor fabrikası olarak temeli atılan Pancar Motor’un temeli 1956’da Erbakan tarafından atıldı. Ancak fabrika 2011yıında kapandı.

Habertürk Gazetesi'nin haberine göre, Bayrampaşa Kartaltepe’de yer alan Pancar Motor arazisinin imar planı İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) meclisi tarafından onaylandı. Buna göre 39 bin 877 metrekarelik arazide cami ve otopark yapılacak.

En son Yapı Kredi Bankası’nın mülkiyetine geçen Pancar Motor arazisi için hazırlanan planlara Bayrampaşa Belediyesi itiraz etti. İBB meclisi ise planı oy çokluğu ile kabul etti. Yapı Kredi’nin ikinci plan değişikliğine itiraz edip etmeyeceği ise plan değişikliği askıya çıktığında belli olacak.

Pancar Motor arazisi imar planı bir yılda iki kez değişti. Arazinin imar durumu ticaret+hizmet alanından ticaret alanına alındı.

İBB Meclisi planı kabul etti fakat askı sürecinde Bayrampaşa Belediyesi planlara gerekli donatı alanları olmadığı gerekçesi ile itiraz etti. İmar Komisyonu, cami+zemin altı otopark alanı olarak düzenlenmiş haliyle planı kabul etti.

Belediye, bölge nüfusunda artış ve bunun için gerekli donatı alanları olmadığı gerekçelerini gösterdi. İmar Komisyonu raporu şu şekilde kabul edildi:

"Bayrampaşa Belediye Başkanlığı itirazında donatı dengesinin yeniden düzenlenmesine yönelik bilgi paftasında gösterildiği şekilde camii+ZOP alanı olarak düzenlenmiş haliyle kabulü uygun görülmüştür."
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder