Bu Müftü Herkesi KızdıracakAksaray Müftüsü yılbaşı dolayısıyla yaptığı açıklama ile son günlerin en doğru sözünü eden müftü oldu. 

Müslümanlara yılbaşı gecesi eğlenceyi, oyunu, özel programları yasak edip başta Mekke Fethi, Kudüs bahanesiyle, falan cepheye inat Kuran-ı Kerim ziyafetinde toplanıyoruz diyerek farklı bir saçmalığa imza atanlara en güzel cevabı Aksaray İl Müftüsü Cemalettin Bal verdi.

Aksaray İl Müftüsü Cemalettin Bal tarafından medya organlarında yayınlanan açıklamada Miladi 31 Aralık gecesini ertesi senenin ilk gününe bağlayan gecenin Müslümanlar tarafından ne surette olursa olsun kutlanamayacağı belirtildi.

"Cenab-ı Allah(c.c.) tarafından din olarak kabul edilmeyen Nasranilerin yani Hıristiyanların tahrif edildiği için semavi özelliğini yitiren dinlerinin bayramı olan Noel’in finali ,bir nevi bayramı olan yılbaşı kutlamasını Müslümanların ne şekilde olursa olsun kutlamaları haramdır" diyen Aksaray İl Müftüsü Cemalettin Bal açıklamasında Müslümanların kendi değerlerine sahip çıkmalarını, bunların yozlaşmasına izin vermemelerini belirterek; “İslam tarihinde 17. yy. da başlayan batılılaşma ve batılı değerlere sahip olma arzusu, 20. yy.da doruk noktaya ulaşmış ve gerek dinimizin ve gerekse örfümüzün eseri olan kültürümüzün yozlaşmasına, değerlerimizin yok olmasına neden olmuştur.

Bu yozlaşmanın en dikkat çekici örneklerinden biri de yılbaşı kutlamalarıdır..

Yılbaşı, bir senenin sona erip diğer senenin başladığı tarih dönümünü ifade eder. Türkçede yanlış olarak yılbaşı kutlamalarıyla özdeşleştirilen “Noel” Latincede, “Tanrının doğum günü” anlamına gelen ve Hz. İsa´nın doğum günü kutlamasını ifade eden bir terimdir.

Noel kutlamasının bir başka unsuru olan çam ağacının ise, bir inanışa göre, ölümsüzlüğü temsil ettiğine, ağaca bağlanan mumların da kötü ruhları ve cadıları kovmak için yakıldığına inanılır.

Günümüzde yılbaşı kutlamaları alkollü içeceklerin çokça tüketildiği, kumarın çokça oynandığı israfı aşan alışverişlerin yapıldığı bir zaman dilimi olmuştur. Oysaki Yüce Dinimiz; alkolü, kumarı ve israfı yasaklamıştır.

Günümüz İslam coğrafyasında kan oluk, oluk akarken, gözyaşları sel olup dinmezken Müslümanların, Yahudi ve Hıristiyan adetlerini yaparak bir eğlence anlayışını tatbik etmeleri asla doğru değildir, yanlıştır.

Bir mümin olarak bize düşen ifrat ve tefrit dediğimiz aşırı fikir ve davranışlardan uzak durarak itidal dediğimiz orta yolu takip etmektir. Bu orta yolu bize gösteren Rabbimiz, Kâfirûn suresinde şöyle buyurur:Ey Muhammed Aleyhisselatü Vesselam! De ki: "Ey kâfirler! Ben, sizin taptıklarınıza tapmam.Benim taptığıma da sizler tapmazsınız. Ben de sizin taptığınıza tapacak değilim. Benim taptığıma da sizler tapmıyorsunuz. Sizin dininiz size, benim dinim banadır."

İnkârda derinleşmiş her din ve inanç mensubunun kendi değerlerinden vazgeçmeyeceği, buna karşılık onlara saygı duymanın yanı sıra Müslümanların da kendi değerlerinden vazgeçmemeleri gerektiği en güzel biçimde ifade edilmiştir.

Bu şu demektir: ey inkârcılar! Bizim dünyaya bakışımız ve hayat anlayışımız, sizinkinden farklıdır. Siz bizimkini kabul etmediniz ve etmeyeceksiniz, elbette biz de sizinkini kabul etmiyoruz.

Öyleyse kitabımızın bu mesajıyla amel etmek ve Efendimizin Hıristiyan ve Yahudilere muhalefet edin hadisi şerifinin gereğini yapmak biz Müslümanların temel görevidir.

Hıristiyan ve Yahudilerin düştüğü hataya düşmemek için Kur´an´ın mesajlarına, önce kulak vermemiz sonra da gönlümüzü vermemiz gerekir. Allah Teâlâ ve Rasüli Ekrem´in razı olmadığı, hoşnut olmadığı her ne varsa bize düşen vazife ondan uzak durmaktır. Rabbimin ve Resulünün rızasını talep eden müminlerden olalım İnşallah.” Dedi.

Aksaray İl Müftüsü Cemalettin Bal'ın konu ile ilgili yazısı için tıklayınız

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder