mahihaber Diyanet İşleri Başkanından İtiraf - Mahihaber
HADİSLERDEN

Diyanet İşleri Başkanından İtiraf
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş 'Avrasya İslam Şurası Fetva Meclisinin 2. Toplantısında Gündemi ve Kudüs olaylarına değinirken, Fetva Kurulunun verdiği fetvaların medya'da tepkiyle karşılanmasının sebebi Din-Devlet işlerindeki ikilimden kaynaklandığını aktardı.

DEVLETE GÖRE YASAL(HELAL-SERBEST) OLAN HARAM DA OLABİLİR”

Erbaş, “Örneğin, devletin yürürlükte olan sistemi içerisinde yasal(helal-serbest) olan bir uygulama dini açıdan caiz olmayabiliyor. Yani haram olabilir. Bir örnek vereyim; faiz meselesi. Devlete göre yasaldır(helal-serbesttir) ama İslami dinine göre haramdır. Ya da içki, kumar, şans oyunları… Ayetler açık açıktır. Bu konuda sorulan bir soruya ‘caiz değildir’ ya da ‘haramdır’ fetvası verildiğinde kimi kesimler biraz da spekülasyon katarak bu fetvaya karşı çıkıyor. Burada yasal(helal-serbest) sayılan olan bir şeyin bazen caiz olmadığı haram olduğu ortaya çıkmakta, vatandaşlarımız kurulumuzun vermiş olduğu fetvaları gördüğünde buna dikkat etmelerini özellikle istirham ediyorum” dedi.

“DAYANAKLARIMIZ KUR’AN, SÜNNET, İCMA VE KIYASTIR”

Ali Erbaş, “Özelikle bazı kesimler, ‘devletin yasal(helal-serbest) olarak yaptığı bir faaliyete nasıl haram dersin’ diyerek bir takım eleştiriler getiriyor. Burada kurulumuz ya da fetva verme görevini ifa edenlerin dayanakları Kur’an, sünnet, icma ve kıyastır. Ayrıca mezheplerin görüşleridir” ifadelerini kullandı.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder