Diyanet Sendikasından Yılbaşı Mesajı "Biz Söyler, Hatırlatırız "Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, “Yeni yıl ile ilgili tartışma götürecek çok şeyler söyleniyor. Ancak bu tartışmaların hiçbir faydası yok. " dedi

Diyanet sendikası yılbaşı için yaptığı açıklamada. "Yılbaşında içki içilerek, uygunsuz ortamlarda sıradışı eğlencelere katılmak suretiyle insan yaşamının gayesi unutularak yapılan eğlenceler kesinlikle günahtır ve Allah tarafından men edilmiştir." diyen Hasan Türürt, "Biz söyler, hatırlatırız, gerisi vatandaşa kalmıştır" dedi.

"Millet olarak geleceğimize güvenle bakabilmemiz, devletimize inanmamız ve güvenmemiz esastır. Geçmişin muhasebesini yapmamız gerekir. 2017 Yılı ülkemiz için artıları ve eksileri ile değerlendirilmelidir." diyen sendika başkanı Türüt, Müslümanları uyarmak için bize düşen görev tebliğdir. Biz tebliğimizi yaparız, kişilere düşen görev ise kendi muhasebelerini yapmalarıdır. " dedi.

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, yılbaşı dolaysıyla yaptığı açıklamada şunları belirtti.

 "Mâide Sûresi 51. Ayette Cenabı Allah şöyle buyuruyor: “Ey iman edenler! Yahudileri ve Hristiyanları veli edinmeyin. Onlar birbirlerinin velileridir. Sizden kim onları dost edinirse şüphesiz o da onlardandır…” Müslümanlar, Hristiyan ve Yahudilerin geleneklerine uyarsa onlardan olur. Allah’ın emri açıktır. Yılbaşı kutlamaları kesinlikle günahtır. Bunu biz söylemiyoruz, bunu “Hristiyan ve Yahudilere benzemeyin” diyen Allah Celle ve Celalüh söylüyor. Yılbaşını Hz. İsa’nın doğum günü kutlaması olarak yapıyorlar ama Hz. İsa’nın doğum tarihi belli değildir. Müslümanlar da Hz. İsa’ya ve O’nun peygamber olduğuna inanır. Bu durumda Müslümanlar, Hristiyan ve Yahudi inancı olan yılbaşı kutlamalarından şiddetle kaçınmalıdır.

Yılbaşında içki içilerek, uygunsuz ortamlarda sıradışı eğlencelere katılmak suretiyle insan yaşamının gayesi unutularak yapılan eğlenceler kesinlikle günahtır ve Allah tarafından men edilmiştir. Bu nedenle yılbaşında içki içilerek ve gereksiz aşırı masraf yapılarak günaha ve israfa girilmemelidir. Her ikisi de günah ve haramdır. Yılbaşının Müslümanlar için bir anlamı ve önemi yoktur. Yılbaşının diğer günlerden farklı bir şekilde kutlanması; hediye almak için masraf yapılması, diğer günlerde olmayan çok pahalı hazırlıkların yapılması haramdır. Bunu bilmemiz gerekiyor. İçinde bulunduğumuz yüzyılda çılgınca tüketim kültürü empoze ediliyor. Bütün iletişim araçlarında tüketime yönelten reklamlar insanı borç batağına sürüklüyor. Boş ve gereksiz yere yapılan her harcama haramdır. Çocuklarımızın hakkını gereksiz yere sarfetmenin haram olduğunu bilerek davranışlarımızı bu ölçüde değerlendirmeliyiz.

Diyanet Bir-Sen olarak, 2018 Yılında siyasi ve ekonomik istikrarın sağlanarak ülkemizin hem içeride hem dışarıda saygın ve güçlü bir Türkiye olarak yer almasını temenni ediyoruz. Komşularımızın birlik ve beraberliğinin sağlanarak Müslüman şuuru ile ortak hareket etmelerini ve Müslümanların akan kanlarının ve gözyaşlarının son bularak yerini barış, huzur ve kardeşlik ortamının almasını diliyorum.

Ülkemizde barış ve huzurun hâkim olmasını, milletimizin refah içinde yaşamasını, birliğimizin ve dirliğimizin sağlanarak kardeşçe duygular içinde yaşamamızı, İslâm âleminin uyanmasını ve Müslümanların ancak birbirlerine dost olabileceklerini anlamalarını temenni ediyorum.”
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder